Son Dakika

KIZILAY 150 YAŞINDA

Türk Kızılayı'nın 150'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Kızılay Yozgat Şube Başkanı Ekrem İlker bir basın açıklaması yaptı

Bu haber 522 kez okundu.
Yazı Boyutu

Türk Kızılayı'nın 150'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Kızılay Yozgat Şube Başkanı Ekrem İlker bir basın açıklaması yaptı.

11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor tarafından Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti olarak kurulan ve son olarak 1935'de ismi Türkiye Kızılay Cemiyeti olan Türk Kızılayı 150'nci kuruluş yıldönümünü kutluyor.

"350 BİN KİŞİYE ACİL

 DESTEK VERECEK

 DURUMDAYIZ"

Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü yardım kuruluşu haline gelen Türk Kızılayı'nın 150. yaşında olduğunu söyleyen İlker,"Türk Kızılayı, şanlı tarihimiz boyunca, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Zeytindalı Harekâtı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştu.Türk Kızılayı bugün, 8 Bölge Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi, 25 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyeti, 350.000 kişiye acil barınma ve beslenme imkânı verebilecek kapasiteye ulaşmıştır" dedi.

"KAN BAĞIŞI 

KATLANARAK ARTIYOR"

1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başlayan Türk Kızılayı, 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdi diyen İlker," O günden bu güne kan bağışını katlayarak artıran Kızılay, ülke geneline yayılmış 17 Bölge Kan Merkezi bünyesinde toplam 82 hizmet birimde 3000’i aşkın personel ile hizmetlerini sürdüren Türk Kızılayı, Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacı olan 2.500.000 ünitenin tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedeflemektedir.Kemik İliği bekleyen hastalara şifa olmak için Türkök Projesi’ni hayata geçiren Türk Kızılayı, 2016 Haziran ayı itibariyle 150 bin donöre ulaştı. Kızılay 3 yıl içinde ise 250.000 donöre ulaşmayı hedefliyor" ifadelerini kullandı.

KIZILAY İHTİYAÇ 

SAHİPLERİNİ DE 

UNUTMUYOR

Ramazan Ayı içerisinde bağışçılardan Zekat ve Fitre Bağışlarını Şube Başkanlığı aracılığıyla kabul ettiklerini ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirten İlker," Ramazan Ayı Arefe günü mesai saati bitimine kadar Yine Şube Başkanlığımızda ZEKAT e FİTRE bağışlarını kabul edeceğiz.Ramazan Ayı Nakdi Yardım Programımız dahilinde, İlimizde 273 kişiye, kişi başı 350 TL olmak üzere toplam 95.550 TL nakdi yardım ulaştırdık.233 aileye Türk Kızılayı Gıda Kolisi ulaştırdık. Gıda Kolilerimiz bir ailenin bir aylık kuru gıda malzemeleri olacak şekilde hazırlanmıştır. Yine Şube Başkanlığımız imkanları çerçevesinde Ramazan ayı içerisinde ihtiyaç sahiplerine nakdi yardımlar yapılmıştır" ifadelerini kullandı.


Bu haber 12 Haziran 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.