Son Dakika

EK GÖSTERGE UMUDU ARTTI

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-BirSen) Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, uzun yıllardır toplu sözleşme masalarına taşıdıkları, kamu görevlilerinin haklarının müzakere edildiği her platformda ısrarla dile getirdikleri 3 bin 600 ek gösterge taleplerin kabul gördüğünü söyledi

Bu haber 462 kez okundu.
Yazı Boyutu

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-BirSen) Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, uzun yıllardır toplu sözleşme masalarına taşıdıkları, kamu görevlilerinin haklarının müzakere edildiği her platformda ısrarla dile getirdikleri 3 bin 600 ek gösterge taleplerin kabul gördüğünü söyledi. 

Şerefli, AK Parti’nin seçim beyannamesinde öğretmenlerin unutulmamasının önemli ama vaatlerin kapsamının daha da genişletilebileceğini kaydetti. 

Şerefli, “Ülkenin ekonomik olarak istikrarsızlaştırılmaya, döviz kuruyla oynanarak istihdam olanaklarının kısıtlanmaya çalışıldığı ve sosyal huzurun bozulmak istendiği bu ortamda seçim beyannamesinde dile getirilen vaatler birilerinin huzurunu kaçırtmaya yetmiştir. Huzuru kaçan bu odakların ülkemizi istikrarsızlığa sürükleme denemelerini Milletimiz, Gezi olaylarındaki feraseti, 17-25 Aralık’taki basireti, 15 Temmuz’daki cesaretiyle ve 24 Hazirandaki tercihiyle bozacaktır” dedi. 

3 bin 600 ek göstergeyi, olumlu bulmakla beraber, yararlanacaklarının kapsamının daha genişletilmesi beklentisi içinde olduğunu ifade eden Şerefli açıklamasını şöyle sürdürdü, “Çeyrek asırlık mücadele tarihimizde pozitif sendikacılık sergileyerek ülkenin geçtiği sıkıntılı süreçlerde her zaman ülkenin siyasi ve ekonomik olarak güçlenmesi noktasında inisiyatif alan bir sivil toplum kuruluşu olarak seçim beyannamesindeki öğretmenleri de kapsayan 3 bin 600 ek göstergeyi olumlu bulmakla beraber yararlanacakların kapsamı daha da genişletilebilir inancı ve beklentisi içerisindeyiz. Eğitim-Bir-Sen olarak, uzun yıllardır toplu sözleşme masalarına taşıdığımız, kamu görevlilerinin haklarının müzakere edildiği her platformda ısrarla dile getirdiğimiz, eğitimin verimliliğini ve niteliğini artıracağından kimsenin şüphesinin olmadığı 3 bin 600 ek gösterge talebimizin, AK Parti seçim beyannamesinin açıklanması sırasında bizzat Sayın Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilmesi ve öğretmenlere de 3 bin 600 ek gösterge verileceği müjdesi umudumuzu artırmıştır. Başta yardımcı hizmetler sınıfı personeli olmak üzere ek gösterge konusunda beklentisi bulunan bütün kamu görevlilerini memnun edecek bir düzenleme seçimden sonra hemen yapılmalı. 2017 Ağustosunda toplu sözleşme sürecinde memura, emeklileri de kapsayan dini bayramlarda ikramiye verilmeli talebimizin sadece emeklileri kapsaması bizi memnun etmekle beraber buruk bir sevinç oluşturmadığını da söyleyemeyiz. 3 bin 600 ek göstergenin bütün kamu çalışanlarına verilmesi gerektiği ile ilgili talebimizin kapsamı daraltılarak seçim beyannamesine konulması bizim için önemlidir. Doğrusu kamu çalışanları içerisinde emekli olmak isteyip de emeklilikte alacağı maaşın düşüklüğü nedeniyle 3 bin 600 ek göstergeyi bekleyen binlerce öğretmen, polis ve hemşire var. 3600 ek gösterge bu beklenti içerisinde olan kamu çalışanlarının gönül rahatlığıyla emekli olmalarını sağlayacağı gibi yıllardır atanmayı bekleyen genç öğretmen, polis ve hemşirelerinde görev almalarına neden olacak ve kamuda genç çalışanların sayısını arttıracaktır.” 

Sendika olarak, toplu sözleşme hakkının kazanıldığı 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen 4 toplu sözleşme görüşmesinde de öğretmenlerin ek göstergelerinin 600 puan artırılmasını talep olarak kamu işveren heyetine ilettiklerini ve masaya taşıdıklarını kaydeden Barışan şu ifadeleri kullandı, “Yine Kamu Personel Danışma Kurulu toplantılarında eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolu özelinde gündemin başat konularından biri olarak ek göstergelerin artırılması talebini dile getirmiştik. Yine saha çalışmalarına dayalı olarak hazırlamış olduğumuz ‘Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri (2017)’, ‘Öğretmenlik Mesleği ve Mesleğin Statüsü (2016)’ ve ‘Türkiye’de ve Dünyada Öğretmenlik (2012)’ raporlarımızda öğretmenlerin ek göstergelerinin artırılması, mali haklar ve mesleğin statüsünün yükseltilmesi ekseninde haklı ve gerekli bir talep olarak 3600 ek gösterge yer almıştı. Cumhurbaşkanının, öğretmenlerin ve bazı kamu görevlilerinin ek göstergelerinin artırılması noktasındaki müjdesini memnuniyetle karşılamakla beraber keşke kamuda sözleşmeli istihdamını sona erdirecek, sözleşmeli öğretmenlere eş ve sağlık özrü getirileceği ile ilgili, sözleşmeli öğretmenliği kaldırılacak vaatler de duymak isterdik. 3 bin 600 ek gösterge sözünün gereğinin yerine getirilmesi için gerçekleştirilecek olan çabalara desteğimizi sürdüreceğimizi ve sözün takipçisi olacağımızı önemle vurguluyoruz.”


Bu haber 28 Mayıs 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.