Son Dakika

ekmek üretme devri bitti

Üretim konusunda ülkemizin ekonomik lokomotifi olan köyler, binlerce yıllık geleneğini bir bir terk etmeye başladı

Bu haber 507 kez okundu.
Yazı Boyutu

Üretim konusunda ülkemizin ekonomik lokomotifi olan köyler, binlerce yıllık geleneğini bir bir terk etmeye başladı. Tandırda pişirilen ekmeklerin artık köylerde de mazi olduğu günümüzde köylüler torbalar dolusu somunu evine götürüyor.

Şehirleşmenin getirmiş olduğu olumsuzluklar arasında gösterilebilecek olan tandır geleneği, gün geçtikçe yok oluyor. Köylerde tandır geleneğinin bitmek üzere olduğu şu günlerde kırsal bölgelerde de sanayileşmiş ve seri üretime dâhil edilmiş olan fırın ekmeği tercih edilmeye başlandı.

Beyaz un ithal eden durumunda olan Türkiye ekmek tüketiminde dünya liderliğini elinde bulunduruyor. Çok büyük sağlık sorunlarına kapı aralayan beyaz undan üretilmiş ekmekler artık köylülerinde öncelikli tercihi olmaya başladı.

Kırsal alanlardaki imkanların da arttığını dile getiren vatandaşlar, günlük şehre gidip geldiklerini ifade ettiler. 

Geçmişte yaşadıkları ulaşım sorununun ortadan kalktığını aktaran vatandaşlar, bir çok ihtiyaçlarını da günlük karşıladıklarını belirttiler. Köylerde 

artık tandır bacalarının tütmediğini vurgulayan vatandaşlar, bir kaç yıl sonra da köylerde kimsenin kalmayacağını söylediler.


Bu haber 22 Mayıs 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.