Son Dakika

Bilimsel Eczacılık 179’uncu Yılında

49

Bu haber 370 kez okundu.
Yazı Boyutu

49. Bölge Yozgat Eczacı Odası Başkanı Furkan Konya, Eczacılar gününün 179.yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Eczacılar Odası Başkanı Furkan Konya, “Ülkemizde bilimsel eczacılığın temellerinin atılmasının üzerinden 179 yıl geçti. Bizler, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bir mesleğin mensuplarıyız. 1839 yılının 14 Mayıs’ında, Mekteb-i Tıbbiye’de açılan eczacılık sınıfı ile eczacılık ülkemizde akademik bir mesleğe dönüşmüştür. Bu sebeple 14 Mayıs; biz eczacılar ve mesleğimizin geleceği için önemli ve simgesel bir tarihidir” dedi. 

Konya, Eczacılar olarak bilimsel eczacılığın temellerinin atıldığı o günden günümüze kadar halk sağlığını merkez alan, toplumsal sağlık değerlerine sıkı sıkıya bağlanmış ve bu bilinci meslek hayatının her kademesinde dirayetle, emekle, alın teriyle halkına yansıtmış bir meslek mensupları olarak hizmet verdiklerini dile getirdi. 

Konya, “Ülkemizin her kilometre karesine ulaşabilen, her şehirde, her kültürde, hangi etnik kimlik içerisinde olursa olsun ayrım yapmadan insanoğlunun sağlık değerlerine kilometre taşları oluyoruz. Her ne kadar resmi olarak 1839 yılında eczacılık sınıfının kurulmasıyla bilimsel etkinliğin başlamış olduğu kabul edilse de eczacılık kültürü tarihin ilk ışıklarından günümüzde hissettiğimiz şu ana kadar insanlığın yanında olmuş, sağlığına değer katmış, yaşama kalitesini artırmış olarak dün de, bugün de, yarın da halk sağlığı için eczacılık hizmeti sunmaya aynı bilinç, kararlılık ve dirayetle devam edecektir” diye konuştu. 

AKILCI İLAÇ 

KULLANIMINI 

DESTEKLİYORUZ 

Sağlık Bakanlığı tarafında son yıllarda gündem yaratan ‘’Akılcı İlaç Kullanma’’ projesi hayata geçirildiğini hatırlatan Konya, Halk sağlığının temel alan, gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen ve insanların kendi istekleri ile kendi tedavilerini kendileri ya da telkinlerle belirleme unsurlarını bitirmeyi amaçlayan bu projeyi Yozgat Eczacıları olarak sonuna kadar desteklerini ifade etti. 

Konya, “Özellikle çağımızın en büyük hastalığı haline gelmiş, gerekli gereksiz her alanda tedavi unsuru olarak görülen ve sağlık açısından çok ciddi tehdit oluşturan bilinçsiz antibiyotik ve antidepresan kullanımının ciddi bir sorun olduğunun farkındayız. Akılcı ilaç Kullanımı çerçevesinde Sağlık Bakanlığının bu ilaçların kısıtlamasını, reçetesiz satışının imkansız hale getirilmesini, hekim ve eczacı kontrolünde ilacın doğru zamanda doğru ilaçla tedavinin değer kazanmasını önemsiyor, halk sağlığı açısından gelecek yüzyıllara nesillerimizin daha sağlıklı, tedaviye daha duyarlı olması için meslek bireyleri olarak elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

BİLİNÇSİZ BİTKİLER 

TEHDİT EDİYOR 

49. Bölge Yozgat Eczacı Odası Başkanı Konya, bilinçsiz bitkisel ürünler ve alternatif tıp yöntemleri halk sağlığını tehdit ettiğini kaydetti. Konya şu bilgileri verdi: “ Sosyal medya kullanım oranının günümüzde ciddi artış göstermesi tıbbi veya tıbbi olamayan bitki türevlerinin ve bitkisel ilaçların bilinçsiz tüketilmesinin önünü açmıştır. Konu ile ilgili doğru yanlış demeden en ufak bilgi sahibi olduğuna inanan, hiçbir eğitim almamış kişilerin televizyon kanallarında, sosyal medyada sağlık çığırtkanlığı yapmalarını meslek mensupları olarak şiddetle kınıyoruz. Bu durumun ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunun altını çizmek istiyoruz. 

Unutulmamalıdır ki, her bitki tıbbi değildir ve tedavi değeri taşımamaktadır. Tedavi değeri taşıyan bitkilerin ise uygun koşul ve miktarlarda kullanılması ile etki göstermesi beklenmektedir. Steril olmayan, nereden temin edildiği bilinmeyen, eğitimini almamış kişilerin telkin ve tavsiyesi üzerine bitkisel tedavi gerçekleştirmek kişinin sağlık değerleri ile oynamasına yol açabileceği ve bu durumun geri dönüşümsüz hasarlara yol açabileceği, hatta hayati tehlike oluşturabileceği unutulmamalıdır.”


Bu haber 15 Mayıs 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.