Son Dakika

İlk Liste Başkana Ulaştı

24 Haziran Erken Genel Seçimleri nedeni ile Siyasi Partilerde Milletvekilliği aday adayı müracaatları sona erdi ve tüm gözler partilerin 21 Mayıs’ta Seçim Kurulu’na sunacakları aday listelerine çevrildi

Bu haber 772 kez okundu.
Yazı Boyutu

24 Haziran Erken Genel Seçimleri nedeni ile Siyasi Partilerde Milletvekilliği aday adayı müracaatları sona erdi ve tüm gözler partilerin 21 Mayıs’ta Seçim Kurulu’na sunacakları aday listelerine çevrildi. 

Erken seçim öncesinde yoğun hareketlilik yaşayan AK Parti’de milletvekili aday listesi merakla bekleniyor.  Temayül yoklamasının ardından aday adayları geçtiğimiz Cuma günü gece geç saatlere kadar süren mülakata alındı. 

Mülakatın ardından mevcut milletvekilleri ile birlikte değerlendirilecek sayı 12’ye indirildi. AK Parti Yozgat Milletvekili aday adayları mülakatlara tabi tutulurlarken, mevcut milletvekilleri kapsam dışında kaldılar.

Aday adaylarının oldukça heyecanlı olduğu mülakatların ardından üst kurala çıkan isimlerde büyük ölçüde netlik kazandı. 

Netlik kazanan aday listesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne çıktı. 

24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekili seçimlerinin temayül yoklamasına göre yapılacağını söyledi. "Buradaki bütün hedef, Yüksek Seçim Kurulu'nun açıklayacağı seçim takvimidir. Onlar resmi seçim takvimini açıklayacak ki biz de gerçi önceden bazı hazırlıklar var ama kendi takvimimizle onu örtüştüreceğiz.

 Böylece yol haritamızı da ona göre belirleyeceğiz. Temayül yoklamasını yapacağız, çünkü temayül olmadan milletvekili adaylarımızı belirlemek doğru olmaz."

Üst komisyon bu hafta sonuna kadar yoğun bir çalışma yaparak, milletvekili adayı listelerini netleştirecek.

AK Parti Yozgat İl Başkanı Celal Köse, Ankara Genel merkezde gerçekleştirilen ve gece geç saatlere kadar süren milletvekili aday adaylarının mülakatları ile ilgili değerlendirmede bulunarak, “Temayül yoklamasını büyük bir coşku, olgunluk ve katılımla gerçekleştirdik. Temayül sürecinin ardından Cuma günü Genel Başkan Yardımcımızın başkanlığında, İki Merkez Karar Yönetim Kurulu üyemizin, bir Kadın Kolları Genel Merkez Yürütme Kurulu ve bir de Gençlik Kolları Genel Merkez Yürütme Kurulu üyemizin iştirakiyle 5 kişilik komisyonda Milletvekili aday adaylarımız mülakat sürecine tabi tutuldular” dedi.


Bu haber 14 Mayıs 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.