Son Dakika

KULİSLER LİSTELERE ODAKLANDI

Milletvekili aday adaylığı için AK Parti ve MHP’de başvuru süresi dolarken, İYİ Parti’de bugün, Saadet Partisi’nde Cumartesi, CHP’de ise 7 Mayıs Pazartesi son gün

Bu haber 1174 kez okundu.
Yazı Boyutu

Milletvekili aday adaylığı için AK Parti ve MHP’de başvuru süresi dolarken, İYİ Parti’de bugün, Saadet Partisi’nde Cumartesi, CHP’de ise 7 Mayıs Pazartesi son gün. 

“Cumhur İttifakı” adı altında Cumhurbaşkanlığı için ortak aday üzerinde çalışmalar yürütecek olan AK Parti ve MHP’nin Yozgat Milletvekili aday adayları listesi netleşmeye başladı. Başvuruların sona ermesiyle birlikte AK Parti’den 39, MHP’den 9 isim aday adayı oldu. 

AK Parti’de aday adaylık başvuruları 2 Mayıs’ta sona erdi. 

Mevcut 4 milletvekillinin tamamı yeniden aday adayı olurken toplam başvuru sayısı ise 39 oldu. AK Parti’de yarın temayül yoklaması gerçekleştirilecek. 

Daha sonra Genel Merkez’de mülakat yapılacak. Mülakatın ardından liste 8 kişiye düşürülecek ve Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki komisyonda 4 kişilik aday listesi belirlenecek. 

AK PARTİ’DE 39 

MÜRACAAT 

AK Parti’de geçmiş seçimlerde olduğu gibi yine aday enflasyonu yaşandı. AK Parti’ye beklenildiği gibi müracaat olurken Bu kapsamda AK Parti’de genel merkez ve il başkanlığına yapılan başvurular olmak üzere toplamda başvuru yapanların sayısı 39 olarak duyuruldu.

AK Parti Yozgat İl Binası’nda açıklamalarda bulunan ve AK Parti Yozgat İl Başkanı Celal Köse, Yozgat’ta müracaatların seçilecek kontenjanın yaklaşık 10 katı olduğunu söyleyerek aday adaylarının 5'inin kadın, 34'ünün erkek olduğunu belirtti.

Yozgat'ın her seçimde AK Parti’ye en yüksek desteği veren illerin başında geldiğini belirten Köse, "Bu  bizim için övünç kaynağıdır. İnşallah Cumhurbaşkanlığı seçiminde Milliyeti Hareket Partisi'nin de Cumhurbaşkanımız, Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklemesiyle birlikte tüm Türkiye'de olduğu gibi Yozgat'ta da Cumhurbaşkanımızın oylarında gözle görülür derecede bir artış olacak. Yozgat her seçimde partimize en fazla oy veren ilk 10 il arasında yer aramıştır. Bu seçimde hedefimiz ise AK Parti'ye en fazla oy veren ilk 3 il arasına girmektir. Bunu da başarabilecek teşkilat yapımız ve seçmen tabanımız var halkımızın desteğiyle inşallah bunu başaracağız" dedi. 

Cumartesi günü aday adayları için temayül yoklamasının olduğunu da vurgulayan Köse, "Partimizden 39 aday adayımızın 4'ü hariç, mevcut bakan ve milletvekillerimiz diğer kalan 35 aday adayımız teşkilat temayül yoklamasına girecek. Bu aday belirleme kriterlerinden bir tanesi, burada teşkilat mensuplarımız oy kullanacak. Bu bir oylama değildir, bu oydan ziyade teşkilatlarımızın temayülleri alınacak, hangi kişiler üzerinde hangi bölgeler yoğunlaşmış onların istatistiklerini çıkacak. Bundan sonraki süreçte anketler yapılacak. Daha sonra birebir yüz yüze görüşmeler ve komisyon görüşmeleri olacak nihai kararı ise genel başkanımız cumhurbaşkanımız belirleyecek ve geçici listeleri 21 Mayıs'ta Yüksek Seçim Kurulu’na verilerek ilan edilecek” şeklinde konuştu.

AK Parti’den müracaat eden isimler şunlar: Bahri Kayabaş, Sibel Yıldırım, Nuriye Özel, Erdal Duyar, Sabri Aktaş, Burhan Güvenç, Murat Çalışkan, Suphi Daştan, Ahmet Şimşek, M. Emin Erbek, Ayhan Can, Nurullah Nurdoğan, İskender Minar, Ayhan Çelik, Ercan Özgan, Harun Lekesiz, Yücel Danış, Turgut Bağdatoğlu, Yusuf Can Kılınç, Halil İbrahim Şahin, Kazım Ekinci, Özkan Atik, Hasan Doğruyol, Hakan Hamza Şöhret, Osman Coşkun, Fatih Arslan, Gülhan Dulda İmamoğlu, Sümeyye Nur Akbulut, Nesimi Gözübüyük, Taner Demirer, Mehmet Turan, Talip Tanış, Burcu Göktaş, Nazmi Ünsür, Cemil Işıksoy, Bekir Bozdağ, Abdulkadir Akgül, Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer. Bu arada Burcu Göktaş ise ilk tercih Ankara, ikinci tercih Yozgat olarak aday adaylığı başvurusunda bulundu. 

MHP’DE OLDUKÇA HAREKETLİ 

Milli İttifak’ın önemli bir parçası olan MHP’de aday adaylığı süreci oldukça hareketli geçti. MHP’de ise aday adaylık başvuru süresi 3 Mayıs tarihi itibariyle sona erdi. MHP’de Ethem Sadef, Hasan Hüseyin Arslan, Kürşat Bacanlı, Yusuf Mertoğlu, Ahmet Özbek, Adnan Serbes, Babur Cevheroğlu, Mehmet Ali Çakır, Osman Gözan müracaatta bulundu. 

CHP’de aday adaylığı sürecinin Pazartesi günü sona erecek olmasına rağmen sadece bir kişi müracaat etti. Nadir Ünal, ana muhalefet partisinden aday adaylığını açıkladı. CHP’nin önemli isimlerinden Ali Keven’in ise adaylık konusunda görüşmeler halinde olduğu öğrenildi. İyi Parti’de Mesut Türker ismi öne çıkmaya başladı. 

ANAP’ta uzun yıllar siyaset yapan Türker’in kendisine yapılan teklifi kabul ettiği ve listenin ilk sırasına yazılmasına kesin gözüyle bakıldığı öğrenildi. 

Saadet Partisi’nde aday adaylarının yarın kesinleşmesi bekleniyor. 

Büyük Birlik Partisi ise seçimlere AK Parti listelerinden girmesi bekleniyor. BBP’nin Yozgat’tan listeye alınıp, alınmayacağı da önümüzdeki hafta içerisinde netlik kazanacak.


Bu haber 04 Mayıs 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.