Son Dakika

SİYASET ISINDI

24 Haziran’da yapılacak seçimlerde aday olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artarken, AK Parti ve MHP’de yoğun trafik siyasi kulisleri de hareketlendiriyor

Bu haber 794 kez okundu.
Yazı Boyutu

24 Haziran’da yapılacak seçimlerde aday olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artarken, AK Parti ve MHP’de yoğun trafik siyasi kulisleri de hareketlendiriyor. Milli İttifakı oluşturan AK Parti ve MHP’den aday adayı olan isimler müracaatlarının ardından sahaya inerek listede yer bulmak adına kendilerini anlatmaya çalışıyor.

SİYASET ISINDI

Yozgat’ta 24 Haziran seçimleri için parti teşkilatları ve aday adayları yoğun bir tempo ile çalışıyor. Milletvekilliği aday adaylığı için partilerine müracaatta bulunan isimler sahaya inerek çalışmalarını hızlandırdı. Parti teşkilatlarını gezen aday adayları bir yandan da vatandaşlarla bir araya gelerek kendilerini anlatıyor.

AK PARTİ’DE BOZDAĞ 

BAŞVURU YAPTI

24 Haziran’daki seçimlerde yeni sisteme geçiş nedeniyle Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve mevcut milletvekillerinin durumu merak ediliyordu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, milletvekili aday adaylığı için müracaatını Ankara’da genel merkeze yaptı. 

Bozdağ ile ilgili sürpriz bir gelişme olmadığı takdirde Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Bakan olarak görev alacağı belirtiliyor.

AK Parti’de milletvekili aday adaylığı için son başvuru tarihi sona ererken, sürprizler ortaya çıkmadı. Fuat Oktay, Mehmet Emin Zararsız, Taner Demirer  başta olmak üzere bir çok bürokratta istifa etmedi ve aday adayı olmadı.

TESKOMB Genel Başkanı Milletvekili Abdulkadir Akgül, Ertuğrul Soysal ve Yusuf Başer, adaylık için başvurularını yaptılar.

AK Parti’de aday adaylığı başvuru sayısı 30’u geçti. Aday adaylarının büyük bölümü  başvurularını genel merkeze yaparken, Pazar günü yoğunluk dikkat çekti. AK Parti’de müracaatlar 2 Mayıs’a kadar uzatıldı.

AK PARTİ’DEN 

MÜRACAAT EDENLER

Bahri Kayabaş, Sibel Yıldırım, Nuriye Özel, Erdal Duyar, Sabri Aktaş, Burhan Güvenç, Murat Çalışkan, Suphi Daştan, Ahmet Şimşek, M. Emin Erbek, Ayhan Can, Nurullah Nurdoğan, İskender Minar, Ayhan Çelik, Ercan Özgan, Harun Lekesiz, Yücel Danış,  Turgut Bağdatlıoğlu, Yusuf can Kılınç, Halil İbrahim Şahin, Kazım Ekinci, Özkan Atik, Hasan Doğruyol, Hakan Hamza Şöhret, Osman Coşkun, Fatih Arslan, Gülhan Dulda İmamoğlu, Bekir Bozdağ, Abdulkadir Akgül, Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer

TEMAYÜL CUMARTESİ GÜNÜ 

AK Parti’de adaylık değerlendirmesine alınacaklarla ilgili ön incelemeye katkı sağlaması amacıyla teşkilat mensuplarının görüşünü öğrenmek için Cumartesi günü temayül yoklaması yapılacak. 

Büyük Sinema Salonu’nda  10.00-16.00 saatleri arasında  gerçekleştirilecek temayülde Üyeliği devam eden Genel Merkez Parti Kurucular Kurulu Üyeleri, İl Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, İl Gençlik ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, İl Demokrasi Hakem Kurulu Başkan ve Üyeleri, İl Disiplin Kurulu Başkan ve Üyeleri, parti üyeliği devam eden ve aday adayı olmayan eski İl Başkanları İlçe Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, İlçe Gençlik ve Kadın Kolları Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Parti Üyesi Büyükşehir, İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Parti Üyesi İl, İlçe ve Belde Belediye Meclisi Üyeleri, Parti Üyesi İl Genel Meclisi Üyeleri, Belde Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, Belde Gençlik ve Kadın Kolları Başkanları, Köy ve Mahalle Başkanları, Parti Üyesi, 22, 23, 24, 25 ve 26. Dönem aday adayı olmayan milletvekilleri teşkilat temayül yoklamasında oy kullanacak. Sayım döküm işlemleri tamamlandıktan sonra sonuçlar bir tutanak halinde üyeler tarafından imzalanarak, oy pusulaları ile Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığına teslim edilecek. 

MHP’DE DURUM

Milli İttifak’ın oluşmasında önemli bir rol üstlenen MHP’de, geçen seçimlere nazaran aday adayı sayısının azlığı dikkat çekiyor. 

MHP’de 26 Nisan’da başlayan başvuru süresi 3 Mayıs’ta sona erecek.

MHP’de en dikkat çeken gelişme ise Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın Ankara için başvuruda bulunması oldu. Durmaz’ın Ankara için başvuru yapması teşkilatların Ethem Sadef üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu.

 Geçtiğimiz Perşembe günü görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Sadef’e teşkilatların tamamı tam destek verdi.

Yozgat’tan daha önce milletvekili ve belediye başkan adayı olan Ekonomist Yusuf Mertoğlu’da aday adaylığı müracaatını verdi. MHP’de bugüne kadar Ethem Sadef,  Hasan Hüseyin Arslan, Kürşat Bacanlı, Yusuf Mertoğlu, Ahmet Özbek, Adnan Serbes başvuruda bulundu.

CHP’DE RAKAM

OLDUKÇA YÜKSEK

CHP geçmiş sezim süreçlerine nazaran oldukça sessiz bir süreç geçiriyor. Sol kesimin önemli kişilerin aday adaylığı için kulislerde ismi geçse de müracaat için istenen bedel düşündürüyor.

 CHP’de 10 bin TL başvuru, bin TL’de dosya parası isteniyor. 11 bin TL gibi yüksek bir rakamın telaffuz edildiği CHP’de 16 Nisan referandumunda hayır bloğunun desteklediği Ali Keven’in ismi öne çıkıyor. Keven’in yakın çevresiyle yaptığı istişarelerde aday adaylığını düşünmeye başladığı öğrenildi. Öte yandan CHP’de ilk  aday Nadir Ünal oldu.

MUHAFELET SESSİZ

TBMM’de grubu bulunmayan ve 24 Haziran seçimleri için hareketli günler geçiren Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nde sessizlik sürüyor. SP’den Ahmet Büyüksoy, BBP’den ise Selahattin Şenliler’in ismi ön plana çıkarken, önümüzdeki günlerde adayların kesinleşmesi bekleniyor.


Bu haber 30 Nisan 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.