Son Dakika

HEYECAN BAŞLADI

Erken seçim kararı ile birlikte AK Parti’de milletvekili adaylığı konusunda büyük bir heyecan yaşanıyor

Bu haber 520 kez okundu.
Yazı Boyutu

Erken seçim kararı ile birlikte AK Parti’de milletvekili adaylığı konusunda büyük bir heyecan yaşanıyor. 

Kulislerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlık koltuğuna oturması ile AK Parti’de başlayan değişim sürecinin milletvekili listelerine de yansıyacağı belirtiliyor. 

Milletvekili Aday Adaylığı düşüncesi olan birçok isim harekete geçerken belediye başkanları arasından da bazı isimlerin istifa ederek aday adayı olabileceği söyleniyor. 

AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı için 25 Nisan’dan itibaren müracaatlar alınmaya başlanacak. 30 Nisan’da tamamlanacak müracaatların ardından 5 Mayıs tarihinde temayül yapılması öngörülüyor. Yozgat’ta belediye başkanlarından bazıları aday adaylığı için istifa edeceği konuşulmaya başlandı. 

Aday adaylığı için adı geçen Ahmet Şimşek ve Suphi Daştan’ın durumlarının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor. Milletvekilliği için Kazım Arslan ismi de dilendirilmeye başlandı. 

AK Parti'de adaylar kara kaplı defterde AK Parti kulislerinde, Erdoğan’ın bu ve benzeri açıklamalarının mevcut milletvekillerinin en az üçte birinin değişime uğrayacağı şeklinde yorumlanırken, sıkıştırılmış takvim nedeniyle yeni isimlerin değerlendirilmesinin zorluğuna dikkat çekip, mevcut milletvekillerinin büyük bölümünün yeniden aday yapılacağı yönünde görüşler de dile getiriliyor. 

AK Parti’ye önceki seçimlerde Yozgat’ta yaklaşık 45 aday başvurusu yapılmıştı. Son anayasa değişikliği ile milletvekili sayısının 600’e çıkması ile birlikte başvuru sayısının da artması bekleniyor. Adaylık kriterleri AK Parti yönetimi, milletvekilli adaylarını belirlerken özgeçmişler, kişisel özellikler, vatandaş nezdindeki karşılıkları, parti, teşkilat ve yerel yöneticilerle uyumlu çalışıp çalışmadıkları, il ve bölge dengeleri ile performanslarını dikkate alacak. Yozgat’ta Abdulkadir Akgül’ün listede yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yapılan anketlerde de çıkan sonuçlar listenin belirlenmesinde etkin olacak. Fuat Oktay, Yusuf Başer (eski belediye başkanı) Mehmet Emin Erbek, Nurullah Nurdoğan, Harun Lekesiz, Hüseyin Durusoy, Talip Karslıoğlu, İskender Minar, Fadime Solmaz, Üzeyir Arslan, Halil Şahbaz, Ahmet Şimşek, Suphi Daştan, Sibel Yıldırım, Taner Yılmaz, Ayhan Çelik, Osman Coşkun, Cengiz Erbir’in ismi AK Parti kulislerinde konuşulmaya devam ediyor. MHP’de aday adaylığı konusunda çalışmalar da devam ediyor. 

MHP kulislerinde Sadir Durmaz’ın Ankara’dan aday gösterileceği ifade edilirken, Yozgat İl Başkanı Ethem Sadef başta olmak üzere Uğur Bektaş, Kürşat Bacanlı, Yusuf Mertoğlu’nun listede yer alabilecekleri konuşuluyor. 

Ana muhalefet Partisi CHP’de ise adaylık için öne çıkan isim olmazken, İl Başkanı Abdullah Yaşar, Ali Keven’in listeye alınması bekleniyor. Eski il başkanı Onur Kaytan’a da genel merkez tarafından teklif götürüleceği ileri sürülüyor.


Bu haber 23 Nisan 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.