Son Dakika

BİLİŞİM ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

İnternet Haftası içerisinde her yıl düzenlenmesine çalışılan Yozgat Bilişim Etkinlikleri’nin bu yıl onüçüncüsü gerçekleştirildi

Bu haber 321 kez okundu.
Yazı Boyutu

İnternet Haftası içerisinde her yıl düzenlenmesine çalışılan Yozgat Bilişim Etkinlikleri’nin bu yıl onüçüncüsü gerçekleştirildi. Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda 11 Nisan 2018 günü yapılan açılışa ilgi yüksekti. Açılış programında Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar ve Prof. Dr. Şenol Akın, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Dekanlar ve il protokolünden katılımcılar ile öğretim üyeleri ve öğrenciler yer aldı.

 Etkinlik fikrini geliştirip 2002 yılından beri özveri ile düzenleyen ve Başkanlığını üstlenen Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata yaptığı açılış konuşmasında, teknolojinin sadece fen ve teknik konularla ilgili kişileri değil bütün toplumu ilgilendiren ve hayatımızı etkileyen bir hale geldiğine değindi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “İleri teknoloji ürünü cihazlara sahip olmanın ötesinde daha yenilerini üretebilen noktada olmamız gerekir. Bunun için teknolojiyi bilen, etkili ve doğru kullanan bir toplum olmalıyız. Bunun öncesi ise bilinçli ve farkındalık sahibi bireyleri çoğaltmalıyız. Ülkemizde halen sorunlar temel düzeyde; farkındalık düzeyindedir. Bu toplantıların Yozgat’ta doğru yönde farkındalığı artırmaya ve bilinçli bireyleri çoğaltmaya katkı vereceğine inanıyorum” dedi. Katılımcılara ve katkı veren konuşmacılara teşekkür etti.

 Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar yaptığı konuşmada, teknolojinin hızlı değişimine değindi ve kendi hayatından örnekler vererek, bilgisayarların cep telefonlarına inen boyutlarının dayandığı temel bilimlerin önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, etkinliğin öteden beri düzenlenmesi için emek verenlere teşekkür ederek verimli ve faydalı bir program olması dileğinde bulundu.

Bilişim ve İnovasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Zeyveli “Bu Ülkeyi Kurtaracak Şey Bilişim Ve İnovasyondur” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında Mehmet Fatih Zeyveli, günümüzde dünyayı şekillendiren şeyin bilişim teknolojileri olduğuna ve önde olan ülkelerin bu yolla önde olduğuna değindi. Uluslararası markalar üretmemiz gerektiğine, Ar-Ge’nin yön değiştirdiğini ve geç kalmanın avantajları olduğunu ifade etti.

Yavaş ve yanlış ilerlemelerden kurtulmak gerektiğine vurgu yapan Mehmet Fatih Zeyveli, sektörün hızlı değişimlerden dolayı zorlukları olduğunu, bununla beraber bir şey üretmenin zevkine varılan bir sektör olduğunu söyledi. Sektörün ahlaki boyutunun önemine de değinilen konuşmada, bilişim sektöründe güvenilir insanlar ihtiyaç olduğunu belitti.

Ayrıca, bilişim sektöründe yazılımların %70 civarında bir kısmının çöpe gittiği, dökümantasyonun ve sürdürülebilirliğin önemi açıklandı. Mehmet Fatih Zeyveli, “Hiçbir program ilk yazıldığında çalışmaz. Bir arabada 900 bin satır kod var. Bir hata hayata mal olabilir. O yüzden dökümantasyon iyi olmalıdır. Kod yazarken dökümantasyon ahlakı edinmeliyiz” dedi.

Konuşmasında tavsiyelerde de bulunan  Mehmet Fatih Zeyveli, her şeyden yarım yarım değil bilen değil, bir konuyu iyi bilen olmak gerektiği, doğru alanlar seçilmesinin gerektiği, bilişim güvenliği konusunda çalışmalar yapılması gerektiği, küçük cihazlar üzerinde yazılım tabanlı ArGe yapılmasının gerektiği, büyük veri, bulut sistemleri gibi konuları öğrenip bir noktaya gelmemiz gerektiği konularında da düşüncelerini paylaştı.

Katılımcıların merak uyandıran konulardaki sorularına cevap verilen programın sonunda, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar tarafından Mehmet Fatih Zeyveli’ye teşekkür belgesi ve günün hatırasına Bozok logolu tabak takdim edildi.


Bu haber 13 Nisan 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.