Son Dakika

Şehadetinin 99.Yılında Saygıyla Anıldı

Önce kabri başında anıldı, sonra YOSİAD ve Yozgat Boğazlıyanlılar Derneği’nin düzenlediği anma programı ile saygı ile yâd edildi

Bu haber 397 kez okundu.
Yazı Boyutu

Önce kabri başında anıldı, sonra YOSİAD ve Yozgat Boğazlıyanlılar Derneği’nin düzenlediği anma programı ile saygı ile yâd edildi. Milli Şehit Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey şehadetinin 99. yılında İstanbul’da yaşayan Yozgatlıları bir araya getirdi.

Yoktan var edilen Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundaki büyük mücadelenin ve Kurtuluş Savaşının sembollerinden biri olan Yozgat Boğazlıyan Kaymakamı milli şehidimiz Kemal Bey, saygı, minnet ve özlemle anıldı.

Boğazlıyan Kaymakam Kemal Bey Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrencinin de hazır bulunduğu, Kartal ve Eyüp Belediyeleri ve Kaymakamlıklarının öncülüğünde düzenlenen anma töreni İstanbul/Kadıköy’deki, Boğazlıyan Kaymakamı Şehit Mehmet Kemal Bey’in kabri başında yapıldı. Tören, İstanbul’da bulunan Yozgatlı sivil toplum kuruluş temsilcilerini ve Yozgatlıları da bir araya getirdi.

Öte yandan Yozgatlı Sanayici ve İş adamları Derneği ile Yozgat Boğazlıyanlılar Derneği Eyüp Sultan Kültür ve Sanat Merkezi salonunda düzenledikleri ortak programla Şehit Kaymakam Kemal Bey’i saygıyla yad etti.

Şehit Kaymakam Kemal Bey’in 1974 yılında Mülkiyeliler birliği tarafından yaptırılan ve o günden bugüne yıpranan kabrinin, bakım, onarım ve tadilatını ise İstanbul’daki, Yozgatlı Sanayici ve İş Adamları Derneği ( YOSİAD) üstlenerek yaptırdı.

Yozgatlı Sanayici ve İş adamları Derneği ve Yozgat Boğazlıyanlıyanlılar Derneği, Boğazlıyan’dan anma töreni için gelen öğrencileri de 3 gün ağırladı, İstanbul’un tarihi yerlerini gezdirdi. 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Kaymakam Kemal Bey´i anma töreni kapsamında geziye Eyüp Belediyesi ve Eyüp Kaymakamlığı destek verdi.

İstanbul gezisi kapsamında öğrenciler, Sultan Ahmet Cami, Eyüp Sultan Cami ve meydani, Pierre Loti Tepesi, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı, Dolphinarium, Miniatürk, Vialand eğlence merkezini gezdi.


Bu haber 13 Nisan 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.