Son Dakika

BOZDAĞ'DAN MÜJDELER

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Yozgat’ta hayata geçirilecek olan müjde niteliğindeki icraatları açıkladı

Bu haber 1181 kez okundu.
Yazı Boyutu

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Yozgat’ta hayata geçirilecek olan müjde niteliğindeki icraatları açıkladı. 

Bozdağ, köy yollarının tamamının sıcak asfalt ile kaplanacağını açıklarken, bütün köylere de kilit parke taşı döşeneceğini açıkladı. 

Bozdağ, Yozgat İl Özel İdaresi yatırım ve projelerini değerlendirildiği toplantıda önemli açıklamalar yaptı. 

Taş Ocaklarına Ruhsat Verilmeyecek Bozdağ, Yozgat’ta yerleşim birimleri başta olmak üzere, tarımsal alanlara yakın bölgelerde taş ocaklarına ruhsat verilmeyeceğinin altını çizdi. 

İlgili kurumlara taş ocaklarının açılması için ruhsat verilmemesi talimatını veren Bozdağ, şöyle devam etti: "Taş ocakları olan bütün yerlerde bizim yaptığımız bütün çalışmalar boşa gidiyor. Ürettikleri taşı oradan bir yerlere naklederken oralarda büyük tahribat yapıyorlar. Onun için buradan çok net söylüyorum, taş ocaklarıyla ilgili ruhsat köylerimizin yakınında vermeyeceğiz. Taş ocağı izni için vereceğimiz yerler olabilir. Böyle yerlerde de sözleşmeye koyacağız, “bu taş ocağı çalıştığı süre içerisinde geçeceği yolu bozacağı için her yıl bu yolun yapımı için gerekli parayı peşin ödeyecek” diyeceğiz, ondan sonra izin vereceğiz. Bu para peşin ödenmediği takdirde ruhsatının iptal edileceğine ilişkin hükmü de sözleşmemize koyacağız. Bu noktada ben sizin yanınızdayım, arkadaşlarım da Vali de sizin yanınızda." Havaalanı ihalesi tamam Bozdağ, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan Yozgat’a gelecek. İnşallah ayın 25’inde Yozgat Yüksek Hızlı Treninin ilk üst yapı raylarının döşemesini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız, milletvekili arkadaşlarımızla ve Valimizle birlikte Yozgat-Yeröy’de yapacağız. Ondan sonra da Yozgat’ta ulaştırmayla ilgili meseleyi masaya yatıracağız, beraber konuşacağız. Ayrıca Yozgat Havaalanıyla ilgili ihale süreci tamamlandı, müteahhit firma belli oldu ve müteahhit firmayla da inşaat sözleşmesi imzalanmış durumda. Artık iş tamam, yer teslimi ve inşaatın şantiyesi kurulup ardından inşaatın başlamasına muhtemeldir ki mayıs ayı içerisinde de Bozok Havaalanın temelini hep beraber atacağız. Temel atmaya şimdiden bütün hemşerilerimizi bekleriz." dedi. 

Yozgat’ın Köy Yolları Sıcak Asfalt Olacak Bozdağ, köy yollarının tamamının sıcak asfalt yapılacağını belirterek, “1135 kilometre metrekare AK Parti iktidara geldiğinde kaplama asfalt yolumuz var, esasında o rakam yanlış çünkü biz iktidara geldiğimizde 50 kilometre dahi kullanılan asfalt yok. Asfalt gözüküyor, asfalt ölmüş, sökülüp yeniden yapılması lazım yani toprağa dönmüş. Hatta toprak yoldan daha kötü asfalt dolayısıyla sıfırdır o rakam belki 50 kilometredir. Biz şimdi yaptık bütün köyleri. KÖYDES’le, BELDES’le ayağa kaldırdık ama gelinen noktada gördük ki biz bu kaplama asfalta Yozgat’ın yol meselesini çözemeyiz. Bizim kesinlikle sıcak asfalta geçmemiz lazım ve 2017 yılında bir karar aldık. Dedik ki, bundan sonra kademe kademe Yozgat’ı sıcak asfalta geçireceğiz. Geçen sene 15,3 kilometrekare sıcak asfalt yapmışız ama bizim yapacağımız iş daha fazla olması lazım. Bu sene buradan bir kez daha söylüyorum, 5 yıllık bir eylem planı arkadaşlar çıkarmışlar, burada yansıda da gördük, grup yolları, trafik yoğunluğu, nüfus yoğunluğu dikkate alınmak suretiyle Yozgat’ın bütün köylerinin yolunu şehir yolu gibi sıcak asfalta dönüştürme kararı aldık. Bu sene daha fazla yapacağız, gelecek sene daha fazla yapacağız. " ifadelerine yer verdi. 

Köylerimizde Kilit Parke Meselesini Çözmüş Olacağız Kilit parke konusuna da açıklık getiren Bozdağ, "Şuanda 30 milyon TL, İller Bankası’ndan kredi talebimiz de var, oradan da kaynak aktaracağız, 30 milyon da gelecek sene kaynak aktaracağız ve iki yıl içerisinde kilit parke meselesini köylerimizde çözmüş olacağız. Köyün içine asfalt doğru bir şey değil, akan sular, bazı atıklar, oradaki hayvanın atıkları, oradaki asfaltı çabuk yiyor, çabuk tüketiyor. Onun için orayı kilit parke yapmak köylü için daha kalıcı bir formül olacaktır." açıklamalarını kaydetti. 

Vatandaşımız Köylerimizin Pırıl Pırıl Olduğunu Görecek Köylerde çöp alım hizmetleriyle ilgili tarihi bir adım attıklarına vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bütün köylere çöp toplama araçları geldiğini söyledi. Konteynır eksikliği olduğunu dile getiren Bozdağ, şunları aktardı: "Bizim 559 köyümüz var, dağıttığımız konteynıra baktığımızda bizim o konteynırın dağıttığımızın 3-4 katı daha fazlasını dağıtmamız lazım. Vali Bey ve Genel Sekterimiz çalışıyor, bu sene içerisinde konteynırları herkesin kolay ulaşacağı bir mesafeye koyarak her yerde köyün büyüklüğüne göre, bazısında 5 tane, bazısında 10 tane, bazısında 20 tane nüfusun mesafesi ve büyüklüğüne göre bunların adımını atacağız. Burada aksi takdirde bu çöp toplamanın bir anlamı yok. 2 tane konteynır koyup ondan sonra çöp topluyorum demek doğru değil. Biz aldanmayacağız, kimseyi de aldatmayacağız. Onun için bu sene konteynır meselesine Özel İdaremiz ayrı bir önem verecek kadınlarımız köyde şehirdeki kadınlar gibi çöpünün alındığını ve köylerimizin de pırıl pırıl olduğunu görecek, erkekler de bunu görecekler ve bu noktada da bundan sonra daha iyi bir adım atacak." 

Hayvancılıkla Hem Devlet Kazanacak Hem de Millet Kazanacak AK Parti hükümetleri döneminde 5 tane, 10 tane, 1 tane, 3 tane, değişik şekillerde hayvan dağıtımı olduğunu anlatan Bozdağ, "Bizden önceki hükümetler döneminde de hayvancılığı desteklemek için çok değişik tedbirler alındı. Ama gördük ki, bu tedbirlerin az sayıda hayvan vererek aldığımız bu tedbirler başarılı olmadı. Yani bizim yaptığımız işin ticaretini biraz yapacağız. Hiç hayvanı olmayan verdiğimizde veya hiç para koymayan siz onu verdiğinizde adam satıyor düğün yapıyor, satıyor borç ödüyor, satıyor başka bir şey yapıyor hayvancılığı yapmıyor. Vatandaş hayvancılık yapmak istiyorsa, kendi de taşın altına elini biraz koysun, 10 lira devlet verecekse 10 lira da o koysun. Zarar ettiği zaman sadece devletten aldığı parayı kaybetmesin, kendi koyduğu parayı da kaybedecek olsun. Onun için bu işe ciddiyetle sahip çıksın. Ama her şeyi devlet verdiği zaman olmuyor. Bak şu anda hükümetimizin başlattığı projelerden bir tanesi, 500 büyükbaş hayvan projesi yapanların 250 büyükbaş hayvanını devlet hibe olarak veriyor. Muhtarlarımıza onun için diyorum ki, bizim Yozgat’ın köylerinde gerçekten hayvancılık için çok uygun imkanlar var, devlet de bu kadar destek veriyor, bu desteklerden Allah için istifade edin. Yozgat da kazansın, siz de kazanın ülkemiz de kazansın." dedi.


Bu haber 14 Mart 2018 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.