Son Dakika

“YOKTAN VAR OLMA”

Uzun yıllar yoksulluklarla, savaşlarla bitkin düşen Türk milletinin “yoktan var olma”; mücadelesini anlatan, kurtuluşun simgesi İstiklâl Marşı”nın Kabulünün 97

Bu haber 422 kez okundu.
Yazı Boyutu

Uzun yıllar yoksulluklarla, savaşlarla bitkin düşen Türk milletinin “yoktan var olma”; mücadelesini anlatan, kurtuluşun simgesi İstiklâl Marşı”nın Kabulünün 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle Bozok Üniversitesinde program düzenlendi.

ÜniversiteninErdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçaslan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Bülent Çiftçi, fakülte dekanları, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma programının açılış konuşmasını ÜniversiteFen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fidan yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Fidan, “Böyle bir günde beraberiz ki yazmış olduğu eserler ve karakteriyle, karakter abidesi diyebileceğimiz kelimelerin anlatmakta aciz kaldığı bir şahsın, garip gelip garip giden fakat milletin gönlünde taht kuran Türk milletinin yaşadığı müddetçe yaşatacağı müstesna bir şahıs Mehmet Akif Ersoy’u anma programına hoş geldiniz.” dedi.

Mehmet Akif’in Çanakkale’yi, Bülbül’ü, kaleme alırken Türk milletini mazi ile atisini birbirine bağlayan İstiklal Marşı’nı kaleme alırken nasıl bir haliyeti ruhiyede olduğunu düşünmemiz gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Fidan: “Ey büyük üstat. Zaman seni unutturmayacak. Unutulmayacaksın. Müslüman Türk milletinin ulvi değerleriyle birlikte millet olma şuurunu simgeleyen, İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 97. yılını kutluyor, Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın diyorum.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, 97 yıl önce büyük bir coşkuyla milli marşımız olarak kabul ettiği İstiklal Marşı; Türk milletinin kahramanlığını, vatan sevgisini ve bağımsızlık mücadelesini en güzel biçimde dile getiren muhteşem bir eser olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, tarihin her döneminde vatanına ve bağımsızlığına yönelik tehditlere karşı, inanç ve değerlerinden ödün vermeden mücadele eden aziz milletimiz, İstiklâl Marşı’nda vücut bulan ruhla üstün gelerek bugünün aydınlık Türkiye’sini inşa etmeyi başardığını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının devamında öğrencilere ve akademisyenlere seslenerek şunları söyledi: “Genç arkadaşlarım hangi bölümü okursak okuyalım geçmişimizi ve tarihimizi bilmek ve geçmişimizdeki önemli şahsiyetleri anlayabilmek durumundayız. Bugün Safahat’ı okuduğumuz zaman pek çoğumuzun anlayamadığını biliyorum. Bundan dolayı da sizleri suçlamıyorum. Bizim dilimiz adına neler kaybettiğimize üzülüyorum. Çünkü gerçekten öz Türkçe yazılmış bir metni, bizi anlatan, bizim gençliğimize ufuk veren ve verecek olan metni bugünkü gençliğimizin anlayamaması bizim geldiğimiz nokta açısından üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. Bu manada edebiyat bölümü hocalarımıza bir görev düştüğünü düşünüyorum. Bütün gençlerimize Mehmet Akif’in Safahat’ını mezun olmadan önce okutulması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Rektör Karacabey konuşmasının sonunda; “Ulusumuzun ortak sesi, ortak vicdanı olan İstiklâl Marşı’mızın ortaya koyduğu değerlere sahip çıkmak, onları geliştirip yaşatmak, bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazifelerin başında gelmektedir. Çünkü milli marşımız; sadece bir milletin tarih sahnesinde var olma mücadelesini anlatmakla kalmaz, aynı zamanda iman ve inanç ekseninde parlak bir geleceğe de işaret eder. İstiklâl Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 97’nci yıldönümü nedeniyle milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, bu vatan uğruna can veren bütün şehit ve gazi olan kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

Vali Kemal Yurtnaç konuşmasında her devletin kahramanları ve zor günleri olduğuna dikkat çekerek bu zor günlerde milleti yönlendirmek ve ayağa kaldırmak için bu kahramanların bir rol üstlendiğini ve Mehmet Akif Ersoy’un da bu kahramanlardan birisi olduğunu belirtti. 

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklâl Marşı, Safahat, Süleymaniye, Asımın Nesli gibi kaleme aldığı eserlerin bizlere birer emanet olduğunu belirten Vali Yurtnaç, bu milli ruhun hep birlikte yaşatılması gerekliliğinin altını çizdi. 

Konuşmasının sonunda Yurtnaç, İstiklâl Marşımızın kabulünün 97. yıldönümünü kutlayarak milli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve saygıyla andığını sözlerine ekledi.

Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Öğretim Üyesi Dr. Özden Savaş, “Mehmet Akif Ersoy’un Karakteri ve İstiklal Marşı’nın Yazılış Sürecini” anlattı.

Program Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair video, İstiklâl Marşı’nın okunması, ve Bülbül Şiiri Oratoryosu ile sona erdi.


Bu haber 13 Mart 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.