Son Dakika

KASAUM’ dan Kadınlara Özel Etkinlik

Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliği düzenlendi

Bu haber 324 kez okundu.
Yazı Boyutu

Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliği düzenlendi. 

Üniversite Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Yükseköğretim Kurumu Akademi Kadın Çalışmaları Komisyon Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Şenol Akın, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’in eşi Beyza Karacabey, Üniversite Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dilek Pandır, öğretim elemanları, daire başkanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program öncesi Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve protokol üyeleri salonda bulunan kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek karanfil hediye etti. 

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Üniversite Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dilek Pandır yaptı. Prof. Dr. Pandır, konuşmasında Üniversitemiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nün 2017 yılı faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Rektör Pof. Dr. Salih Karacabey’de yaptığı konuşmasında kadının toplumumuzdaki yeri ve önemine dikkat çekerek şunları söyledi;“ Toplum, eğer cinsiyet ayrımcılığı yapıyorsa birlikte sosyal barışın ve kalkınmanın sağlanması mümkün değildir. Kendi kültürümüz ve tarihimize baktığımızda Türk toplumunun kadını ve erkeği her zaman yan yana olmuştur. Hiçbir zaman birini diğerinin gerisine bırakmamıştır. Sosyal ve kültürel değişimler sebebiyle belli dönemlerde bazı sorunlar yaşanmış olsa da bizim toplumumuzda ayırım yapılmaksızın mümkün olduğu kadar birlikte olmaya ve hayatı birlikte paylaşmaya özen göstermiştir. Toplumun sayısal olarak yarısının toplum dışına itildiği cahil bırakıldığı ve önemsenmediği hiçbir milletin ayakta kalması mümkün değildir.”

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey şiddetin toplumsal bir sorun olduğuna değindiği konuşmasında: “İnsanı, yetiştirirken merhamet duygusuyla sevgiyle saygıyla, karşımızdakine saygı göstermekle, öncelikle kendine saygı göstermek ve kendini sevmekle yoğuramaz isek belli bir süre sonra bu şiddet eğilimi olarak karşımıza çıkabiliyor. 

Önemli olan o şiddet olgusunu ortadan kaldırmaktır. Şiddeti ve cehaleti toplumun tamamından sökebildiğimiz zaman yerine merhameti, sevgiyi, saygıyı, şefkati yerleştirdiğimiz zaman bundan herkes nasibini alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının sonunda insanoğlunun varoluşundan bu yana insanlık medeniyetinin ağır yükünü taşıyan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek kutladı.

Açılış konuşmalarının ardından programa konuşmacı olarak katılan Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Akademi Kadın Çalışmaları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu “Yönetimde Kadın” konulu sunumunda, kadının toplumdaki yeri ve önemi hakkında tarihi ve istatistiki bilgiler verdi.

Prof. Dr. Komsuoğlu, sunumunda kadının adalet, eşitlik ve ayrımcılık konusunda devlet politikası, uluslararası sözleşme ve ülke yasalarında hiçbir sorun olmadığına dikkat çekerek günlük hayatta bu alandaki ilerlemenin sıkıntılarının çözülmesinin ancak toplumun her kesiminin bu konuya eğilmesiyle mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

Sunumun sonunda Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey YÖK Akademi Kadın Çalışmaları Komisyon Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’na günün anısına plaket, eşi Beyza Karacabey çiçek, Üniversite Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dilek Pandır ise tablo takdim etti.

Programın sonunda “Yozgat ve Kadın” temalı el sanatları sergisinin açılışı gerçekleştirildi.


Bu haber 13 Mart 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.