Son Dakika

AFET KONULU SEMPOZYUM

Bozok Üniversitesi Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Öğrenci Topluluğu tarafından arama kurtarma konularında toplumu bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla Afet konulu sempozyum düzenlendi

Bu haber 726 kez okundu.
Yazı Boyutu

Bozok Üniversitesi Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Öğrenci Topluluğu tarafından arama kurtarma konularında toplumu bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla Afet konulu sempozyum düzenlendi. 

Sempozyum öncesinde Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey üniversitenin AKUT Öğrenci Topluluğu tarafından açılan stantta acil durum çantasında neler olması gerektiği konusunda bilgilendirildi.

Sağlık Yüksekokulu Konferans Salon’unda gerçekleştirilen sempozyuma Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Sevinç Polat, Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mahmut Kılıç, öğretim elemanları, daire amirleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını üniversite AKUT Öğrenci Topluluğu temsilcisi Cihat Sefa Bektaş yaptı. 

Bektaş konuşmasında;  “Acil durumlar ve afetler ,canlı hayatı için büyük önem arz etmekte, bu bilinç doğrultusunda hareket etmek şüphesiz bizler için önemli gereklilik haline gelmektedir. Bizler bir cana dokunmakla başlayan gönüllü faaliyetlerde bu gerekliliği yerine getirmek için çaba gösteriyoruz” dedi.

Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu Müdürü ve Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Mahmut Kılıç konuşmasında afetlerin önlenmesi açısından insanoğlunun yapabileceklerinin sınırlı olduğunu belirterek şunları söyledi. “Günümüzde ve gelecekte afetler karşısında yapılabilecek en akıllıca hareket, afetlerin etkilerinden kurtulmak ve ya toplum üzerinde etkilerini en aza indirmek için araştırmalar yapmak, önlem almak, çeşitli planlar geliştirmek ve bunları uygulamaya koymaktır. Üniversitemiz AKUT Öğrenci Topluluğu da bu bilinçle hareket ederek böyle anlamlı bir sempozyumun vücut bulmasına vesile oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Sempozyum Onursal Başkanı Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey bizim kültürümüzde insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı olduğunu belirterek gerçekleştirilen bu sempozyumun temelde insanı yaşatmayı hedefleyen anlamlı bir etkinlik olduğunun altını çizdi. 

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında  “Dünyada insanoğlunun bütün çabası insanı yasatmak üzerinedir; ama ne gariptir ki insanı öldüren de yine insanoğlunun yaptıklarıdır. Bu hayatta çok yaman bir çelişkidir. Farkındalık belki bu çelişkinin önlenmesine yardımcı olabilir. Öğrenci toplulukları üniversitelerde farkındalığın oluşmasında ve bilimsel çalışmalara katkı bağlamında oldukça önemlidir. Bu önemli toplulukların içerisinde belki  en önemlilerinden  biri de AKUT topluluklarındır. Çünkü hedefi insanı yaşatmaya dönük çabalara ortak olmaktır. Her an bir felaket olacakmış gibi bilinçli olmak, hazır olmak, tedbirli olmak, gönüllü olmak önemlidir. Bugünkü yapacağımız sempozyumun bu farkındalığın oluşmasına katkıda bulunması açısından önemsiyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İki oturumda gerçekleştirilen AFET Sempozyumunda “Afet yönetimi, Afetlere bireysel hazırlık, Acil Durum Çantası, Yangın Afeti ve İtfaiye, Afetlerde STK’ların rolü , Afet Haberleşmesi, Afetlerde acil yardım, Afetlerde alt yapı sorunları ve bu sorunların düzeltilmesi, Afetlerden sonra ruh sağlığı problemleri ve destek” konularında  katılımcılara bilgiler verildi.

Sempozyumun sonunda Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey sempozyuma sağladıkları değerli katkıdan dolayı katılımcılara sertifika takdim etti.


Bu haber 06 Mart 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.