Son Dakika

ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Bozok Araştırma Hastanesi ileri teknoloji uygulamaları ile şifa dağıtmaya devam ediyor

Bu haber 1250 kez okundu.
Yazı Boyutu

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Bozok Araştırma Hastanesi ileri teknoloji uygulamaları ile şifa dağıtmaya devam ediyor. Sağ bacak toplardamarı yoğun pıhtı ile tıkanmış hasta, Yozgat’ta ilk kez yapılan damar içi girişimle ameliyatsız tedavi edildi.Bacak ağrısı, şişlik ve yürümekte zorluk şikayetleri ile  üniversitemiz Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran  hasta yapılan tetkikler sonucu  anjiyo ünitesine alındı. Anjiyografi altında, tıkalı damarların içine girilerek mevcut pıhtılar damar içi jet akım ve vakum yöntemi ile temizlendi. İşlem sonrasında kan akımı güçlü şekilde sağlandı. Şikayetleri geçen hasta sağlığına kavuştu.

Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu,  Yrd. Doç. Dr. Ertan Demirtaş, Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Atılgan ve, Yrd. Doç. Dr. Zafer Cengiz Er’den oluşan ekip, Yozgat’ta ilk kez bir hastaya  damar içi girişimle ameliyatsız tedavi yöntemi uyguladı. 

Derin ven  trombozu olarak bilinen hastalığın ülkemizde oldukça sık görüldüğünü belirten  Üniversite  Tıp Fakültesi  Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu,“ Bu hastalık  özellikle bacaklarda şişlik ve ağrı ile ortaya çıkar. Tedavisiz kaldığında ileri vakalarda  akciğere pıhtı atması sureti ile hayati tehlike oluşturmaktadır. İleri yaş, yeni geçirilmiş ameliyat, hareketsizlik, sigara, obezite, genetik yatkınlık ve gebelik ven trombozunu kolaylaştırmakla beraber herhangi bir sebep olmaksızın da gelişebilmektedir. Hastalığın  önlenmesinde sigaranın bırakılması ,kilo kontrolü, yürüyüş eksersizleri yapılıp,  kol bacak ağrısı yada şişliğinde sağlık kuruluşlarına başvurulması önerilmektedir” diye konuştu.


Bu haber 06 Mart 2018 Salı tarihinde eklenmiştir.