Son Dakika

230 Genç Kariyere İlk Adımı Attı

Kariyer İlk Adım Projesi kapsamında düzenlenen eğitimlere 230 genç katıldı

Bu haber 762 kez okundu.
Yazı Boyutu
Kariyer İlk Adım Projesi kapsamında düzenlenen eğitimlere 230 genç katıldı.
Sorgun Gençlik Derneği tarafından hazırlanan Sorgun Gençlik Merkezi işbirliğinde T.C İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı PRODES Programı tarafından finanse edilen "Kariyere İlk Adım" projesi kapsamında 7 farklı Eğitim ve 1 Çalıştay düzenlendi.
Sorgun Gençlik Derneği Yönetim Kururlu Başkanı Halil Uğuz,” Projemiz kapsamında 15-29 yaş aralığında yer alan 230 gence Liderlik Eğitimi, Sivil Toplum ve Gönüllülük, Girişimcilik Eğitimi, Yeni Nesil İş Bulma Stratejileri ve Mülakat Teknikleri Eğitim, Sosyal Medya Okuryazarlık Eğitimi, Güzel ve Etkili Konuşma Eğitimi ve Bağımlılıkla Mücadele Eğitimleri verildi.” dedi.
Projenin amacından bahseden Uğuz;” Yozgat’ta yaşayan 15-29 aralığındaki gençlerin girişimciliğini, istihdamını, liderlik vasıflarını artırmak, gençlerde gönüllülük bilinci oluşturarak sosyal hayata aktif olarak katılımlarını sağlamak, sosyal ve kişisel gelişimlerini desteklenmek ve toplumsal hayata tam katılımlarını sağlamak, sosyal uyumu güçlendirmek amacıyla gençler arasında dayanışmayı geliştirmek ve hoşgörüyü teşvik etmek, bağımlılığının zararları konusunda gençleri bilinçlendirmek, gençlerin kendilerine zarar verebilecek tekliflere karşı “hayır” deme yetilerinin geliştirebilmek, gençlerin ufkunu genişleterek özellikle imkânları kısıtlı olan gençlerin öz güvenlerinin gelişmesini sağlamak, akran öğrenimi aracılığıyla yeni kültürler, alışkanlıklar ve yaşam tarzları keşfetmelerine katkı sağlamak, kamu-sivil toplum diyalogunun arttırılmasını sağlamak, gençlerin temel beceri ve yeterliliklerin seviyesini yükseltmek, öğrenme çıktılarına dayalı yenilikçi ve öğrenici merkezli yaklaşımlar kullanarak uygun değerlendirme ve belgelendirme yöntemlerini geliştirmektir”şeklinde konuştu.
İstihdam Politikaları Çalıştayı 100 gencin katılımıyla gerçekleştirildiğini belirten Uğuz,” Çalıştayda Yozgat'ın en önemli problemleri arasında yer alan işsizliğin nedenleri sorgunlandı. 
Sorunlara yönelik uygulanan politikaları tartışıldı ve işsizlik sorununu gidermek için hangi istihdam politikalarının daha uygun olacağını konuşuldu. Çalıştay programında gençlerin iş ararken karşılaştıkları sorunlar detaylı ele alındı. Yozgat'ta gençlere sunulan iş imkânları ve istihdam politikaları ele alınarak girişimcilikle ilgili fırsat ve kısıtlamalara da bakıp genç girişimciliğinin gençlik istihdam edilebilirliğe etkisi sorgulandı. Ayrıca çalıştay programında Sorgun Belediye Başkanınımız Sayın Ahmet Şimşek Sorgun ilçemizde gençlere sunulan imkanlar ve istihdam alanında yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Çalıştayda ortaya çıkan sorunlar ve sonuçlar raporlanarak en kısa sürede ilgili kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşları ve gençlerle paylaşılacak” dedi.
 

Bu haber 24 Şubat 2018 Cumartesi tarihinde eklenmiştir.