Son Dakika

YIKIM BAŞLADI

Yozgat’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Cumhuriyet’in 10’uncu yılında (1933) armağan edilen Yozgat Devlet Hastanesi binası yıkıldı

Bu haber 1325 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Cumhuriyet’in 10’uncu yılında (1933) armağan edilen Yozgat Devlet Hastanesi binası yıkıldı. 

Yozgat’ta kent kimliğini öne çıkaran, tarihi, milli ve manevi değerlere sahip binalar bir bir yok ediliyor. Kentsel planlamalardaki hatalar nedeniyle Yozgat’ın kent dokusu yok edilirken, tarihin izlerini yansıtan binalarda yok ediliyor. 

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1933 yılında yaptırılan Memleket Hastanesi de, yeni planlama ile yıkılmaya başlandı. 

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan başta olmak üzere belediye meclis üyeleri ve vatandaşların Memleket Hastanesi’nin yıkılmaması yönündeki girişimleri de sonuçsuz kaldı. Memleket hastanesi hafta sonu ansızın yıkılırken, bir çok vatandaşta hem tepkilerini dile getirdi hem de üzüntülerini yansıttı. 

Vatandaşlar, tarihi binaların yıktırılması, bazı bilinen isimlerin değiştirilip, yeni isimlerin verilmesinin Yozgat’ın tarihini yok etmeye yönelik olduğuna vurgu yaparak, bu tür yıkımların Yozgat’ın nesilden nesile aktarılmasının önüne geçtiğini ifade ettiler. 

Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Cumhuriyet’in 10’uncu yılında armağan edilen Yozgat Devlet Hastanesi ilk binasının yıktırılıp, yerine okul yapımının planlamasının doğru olduğunu aktaran vatandaşlar, “Memleket Hastanesi’nin yıkılmadan değerlendirilebilirdi. Ama, Yozgat’ın tarihini, kimliğini ve Atatürk’ün armağanı yok edildi” dediler. Yozgat’ta 1933 yılında hizmete açılan Memleket hastanesi, Alman Mühendisler tarafından inşa edilen, döneminin modern hastaneleri arasında yer alıyordu. Öte yandan bazı vatandaşlarda hastane binasından kullanılabilecek malzemeleri almak için çatılara çıktılar.


Bu haber 12 Şubat 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.