Son Dakika

Sigaraya Başlama Yaşı 10’a Düştü

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A

Bu haber 468 kez okundu.
Yazı Boyutu

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) personellerine sigarayı bırakma eğitimi verildi.

Önemli halk sağlığı sorunlarının başında gelen sigara kullanımının önüne geçilmesi yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yozgat Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi çalışanlarından Zübeyde Peker Uyar tarafından, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle ÇEDAŞ çalışanlarına, ÇEDAŞ Toplantı Salonunda Sigara Bırakma Eğitimi verildi.

Eğitim sonrasında bırakma kararı alan ÇEDAŞ çalışanları KETEM binasındaki Sigara Bırakma Polikliniğe başvuru yaparak, sigara bırakma kararı aldıklarını belirttiler.

ÇEDAŞ çalışanların Fatih Yüce “ Sigara bırakma kararını bugün sabah sağlık çalışanlarının bize vermiş olduğu eğitimden sonra aldım. 29 yıldır aktif sigara kullanıcısıyım. Daha önce sigara bırakmaya dair birkaç girişimde bulundum fakat başarılı olamadım. Bugünkü eğitimde sağlığımı ne kadar tehlike altına aldığımın farkına vardım. Sağlık çalışanlarımıza bu eğitimden dolayı teşekkür ediyorum. ÇEDAŞ çalışanları olarak birçoğumuz da eğitimden etkilenerek, polkliğine gelerek bırakma kararı aldık “ dedi.

Sağlık Çalışanları eğitimden sonra farkındalık çalışmalarına devam etti. Novada AVM ‘de stant açarak, vatandaşlara broşür dağıttı, karbonmonoksit ölçümü yaptı. 

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Türkiye genelinde sigara kullanımının önüne geçilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü aktardı. Sigara başlama yaşının 10’a kadar düştüğüne değinen Şahin “Ülkemizde önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlı lık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucudur. Madde bağımlılığına başlama yaşı sigara için 10, alkol için 11, uyuşturucu için 12’dir. 9 ile 17 yaş arası gençlerimizin yüzde 16’sı sigara, yüzde 11’i alkol, yüzde 2,9’u uyuşturucu kullanmaktadır. Dünyada yaklaşık 184 milyon kişinin madde bağımlısı olduğu bilinmektedir. Bugün kendinize bir iyilik yapın, sigarayı bırakma kararı alın, ertelemeyin yarın geç olabilir. Sigaraya başlama yaşı 10, fidanlarımız solmasın. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görül bilmektedir. Sigara ve tütün dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerdir. Sigara ve tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmekte olup dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm vatandaşlarımızı Sigara Bı- rakma polikliniklerimize davet ediyoruz. Sigara bırakma konusunda adım atmak isteyenler bunun yanı sıra Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattından yararlanabilmektedirler. Ayrıca KETEM binamızda bulunan Sigara Bırakma Polikliniğimizden vatandaşlarımız ücretsiz yararlanabilirler” dedi. 


Bu haber 12 Şubat 2018 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.