Son Dakika

76 Bin 875 Öğrenci Karne Alacak

Yozgat’ta 2017-2018 eğitim öğretim yılı birinci dönemi bugün sona eriyor

Bu haber 770 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat’ta 2017-2018 eğitim öğretim yılı birinci dönemi bugün sona eriyor. 

Eylül ayında başlayan eğitim öğretim döneminin yarı yılında 76 bin 875 öğrenci karne alacak. Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, 2017-2018 öğretim yılının birinci dönemini okulların özverili çalışmaları ve velilerin destekleriyle ba- şarılı bir şekilde tamamladıklarını söyledi. 

Yazıcı, Okulöncesinde 5 bin 620, Temel Eğitimde 48 bin 581 ve Ortaöğretim kademesinde 22 bin 674 öğrenim gören öğrencimiz olmak üzere toplamda 76 bin 875 öğrenciye karnelerini dağıtacaklarını aktardı. 

Öğretim yılının birinci döneminin başarıyla tamamlanmasında, il genelinde 938 idareci, 5 bin 190 öğretmen ve 2 bin 327 personel olmak üzere 8 bin 151 eğitim ordusuna teşekkür eden Yazıcı, “Bir eğitim-öğretim yılının daha yarısına geldik. Yarıyıl tatilleri uzun bir maratonun mola durakları gibidir. Yenilenmek, dinçleşmek motive olmak için fırsattır. Çocuklarımız yarıyıl karneleriyle derslerindeki başarılarını ve eksikliklerini görme fırsatını bulacaklar, çalışmalarını çalışma alışkanlıklarını, plan ve programlarını yeniden gözden geçireceklerdir. Çocuklarımız bizlerin ve ülkemizin en kıymetli varlıklarıdır. Onların sağlıkları başta olmak üzere iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, millî ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Karne sonuçları ne olursa olsun herkes gerek fiziksel gerekse zihinsel açıdan dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyar. Tatilde öncelikli olarak yapılması gereken planlama bu yönde olmalıdır. Ancak, unutulmamalıdır ki bilgi, birikimli bir süreçtir. Her yeni öğrenmeler eski öğrenilenlerin üzerine inşa edilir ve birey tarafından anlamlandırılarak kodlanır. Eğer alt öğrenmeler yetersiz olarak inşa edilmiş ya da eksikse yeni bilgilerin edinilmesi ve kalıcı olması da imkânsız olacaktır. Bu nedenle tatil etkinlikleri içerisinde, dinlenme ve eğlenceli vakit geçirme etkinliklerinin önüne geçmeyecek şekilde ders tekrarına da zaman ayırmak önemlidir” dedi. 

Velilere de uyarılarda bulunan Yazıcı, “Özellikle zayıf notları nedeniyle kendilerine olan güvenleri zedelenen ve kaygıları artan çocukların, farklı duygu ve düşünceler içine girebilir. Bu durumda anne baba olarak karnenin, çocuğumuzun tamamen başarılı ya da başarısız olduğunun bir göstergesi olmadığına çocuğumuza hissettirmemiz büyük önem taşımaktadır. Karne, geride bıraktığımız dönemin bir değerlendirmesidir. Sadece notlarına bakarak çocuklarımızı yargılamak, eleştirmek onlara karşı haksızlıktır. Karneyi bir bütün olarak görmek, ders notlarının yanında davranış notlarını da değerlendirmek, başarısız olduğu yönlerden çok başarılı olduğu yönleri öne çıkarmak ve eksik yönleri geliştirmesi için çocuğu desteklemek daha yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı.


Bu haber 19 Ocak 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.