Son Dakika

Taşeron İşçiler Bilgilendirildi

Taşeron işçilere kadro düzenlemesine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı

Bu haber 1143 kez okundu.
Yazı Boyutu

Taşeron işçilere kadro düzenlemesine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Yozgat İl Müdürü Bilal Keskin ve Türkiye İş Kurumu Yozgat İl Müdürü Taner Yıldız, Yozgat Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nde hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılan işçilerin, sürekli işçi kadrosu veya işçi statüsüne geçirilmesiyle ilgili kanun hakkında bilgilendirme yaptı. 

SGK İl Müdürü Bilal Keskin, taşerona kadro sürecinde yapılacak sınavlardan kimsenin korkmaması çağrısında bulunarak, “Herhangi bir kursa, dersaneye kesinlikle gitmeye gerek yok. Bunu bir fırsata dönüştürüp de sizin beklentilerini suistimal etmek isteyenler de olursa bunlara tenezzül etmeyelim. Kesinlikle itibar etmeyelim” dedi. Yozgat SGK İl Müdürü Bilal Keskin ve Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız ile birlikte kadroya geçiş süreci ile ilgili olarak Yozgat Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nde bilgilendirme toplantısı yaptı. 

Belediyede taşeron olarak çalışan işçilere hitaben konuşan SGK İl Müdürü Keskin, taşeron kadrolarda çalışanlara hayırlı olsun dilekleriyle başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Taşeron kadrolarda çalışan arkadaşlarımızın belki de en büyük hayali kamuda daimi içi yani kamu statüsünde çalışabilmekti. 24 Aralıkta 626 sayılı KHK yayınlandı ve 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi. 2 Nisan 2018 tarihine kadar bu süreçler tamamlanacak. 11 Ocak’a kadar başvurular alınacak. Sonrasında bir araştırma süreci olacak. Bunun ardından bir sınav süreci olacak ve 2 Nisan tarihine kadar istisnasız bir şekilde hepiniz bu kadrolara kavuşmuş olacaksınız.” 

“Kimsenin kıdem tazminat hakları heba olmayacak” Yozgat İşkur İl Müdürü Taner Yıldız ise, “Medyada yayınlanan haberlerde kıdem tazminatları, yıllık izin haklarından feragat edileceğine dair manipülasyonlar yapılmaktadır. Oysa bu daha önce çıkan iş kanununun 112. maddesinde taşeron yasası çıkmasa dahi çalış- mış olduğu kurumdaki bütün haklarının yüklenici firma tarafından verilmeyeceği yine kamu tarafından verileceğine dair kanun vardır. Yeni çıkan kanunda da bunun aynısı var. Buradaki feragatten kasıt diğer yüklenici firma ile herhangi bir icralık durumunuz vs varsa bunlardan feragat edeceğiniz anlamına geliyor. Kesinlikle kıdem tazminat hakkınız heba olmayacak. Bu sizin en doğal hakkınızdır. Tekrar hepinize hayırlı olsun” diye konuştu. 

Yozgat Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nde kadroya geçiş hazırlığı yapan işçiler ise Keskin ve Yıldız’a konuyla ilgili sorular yönelttiler.


Bu haber 12 Ocak 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.