Son Dakika

Personele CBS Eğitimi

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında toplam 35 personele Netcad ve Coğrafi Bilgi Sistemi konularında teknik destek verildi

Bu haber 418 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında toplam 35 personele Netcad ve Coğrafi Bilgi Sistemi konularında teknik destek verildi. 

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Merkez ve İlçe müdürlüklerindeki 35 personele , İl CBS Sistem Sorumlusu Harita Mühendisi Mehmet San tarafından Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Eğitimi verildi. 

Eğitim kapsamında personele CBS sistemi tanıtılmış, ÇKS ile bağlantılı işlemler anlatılmış ve katılımcılara uygulama yaptırılarak bundan sonraki yapılacak CBS işlemlerini kendisi yapacak şekilde bilgilendirildi. 

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, “ Çiftçi Kayıt Sisteminde doğru destekleme ödemelerinin yapılabilmesi için uydu görüntüsü teknolojisi kullanılmaktadır. 

CBS uygulamaları ile tarımsal envanterin ve faaliyetlerin coğrafi veri tabanını oluşturulması Tarımsal faaliyet yapılan tarım parsellerinin ve destekleyici diğer tüm coğrafi verilerin yönetimini tek

 bir merkez sistemden yapılması Tüm Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı coğrafi verilerinin tek bir veri tabanında saklanması, tarım sayımı,

 desteklemeler, istatistiksel veri analizi, arazi toplulaştırma, zarar ziyan, sulama, drenaj vb. her bir ayrı dairenin tek bir CBS veri kaynağından beslenmesi amaçlanmıştır. 

İlerleyen zamanlarda yeni eğitim çalışmaları devam edecektir” dedi.


Bu haber 12 Ocak 2018 Cuma tarihinde eklenmiştir.