Son Dakika

ÇALIŞMLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel eğitim ve rehberlik hizmetleri kapsamında yapılacak çalışmaları değerlendirmek amacıyla rehber öğretmenleri toplantısı yapıldı

Bu haber 389 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel eğitim ve rehberlik hizmetleri kapsamında yapılacak çalışmaları değerlendirmek amacıyla rehber öğretmenleri toplantısı yapıldı. 

Yozgat’ta özel eğitim ve rehberlik hizmetleri kapsamında yapılacak çalışmaları ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak ve rehber öğretmenler meslektaş dayanışmasını sağlamak amacıyla rehberlik öğretmenleriyle toplantı gerçekleştirildi. 

Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, rehber öğretmenler katıldı. 

İl genelinde yıl boyunca yapılacak rehberlik hizmetlerinin koordine edildiği toplantının ilk oturumunda Rehberlik Araştırma Merkezi’nin özel eğitim bölümü ve rehberlik hizmetleri bölümünün faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme yapıldı. 

Toplantıda Özel eğitim ve rehberlik hizmetleriyle ilgili olarak okul temelli bazı çalışmaların içeriği ve planlaması, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında okullarda yürütülen faaliyetler görüşüldü ve yaşanan sorunlar ile çözüm önerileri değerlendirildi. 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereğince yapılan çalışmalara değinerek okullarda Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yürütülen çalışmalarda koordinasyonun sağlanmasının önemine değindi. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, rehberliğin önemine ve rehber öğretmenin okulda ki rol ve sorumluluklarına değinerek okullarımızda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi, uygulanacak projeleri anlattı. 

Yazıcı, gelecek nesillerin sağlam bir temel üzerinde inşa edilmesi için öğretmenlere, özellikle de rehber öğretmenlere büyük görevler düştüğünü söyledi. 

Tespit edilemeyen hiçbir sorunun rehabilite edilemeyeceği belirtilerek rehberlik faaliyetlerinin öncellikli bir husus olduğu vurgulandı. Yazıcı, bireylerin yaşadıkları sorunları paylaşmak ve yardım almak için çeşitli sebeplerle RAM’lara gelemediklerine değinerek, Yozgat RAM, Sarıkaya Mümtaz Gözan RAM, Sorgun RAM ve Yerköy RAM’da Alo Rehberlik Danışma Hattı kurulduğunu, herkese açık olan danışma hattının 09:00-16:00 saatleri arasında hizmet vereceğini ifade etti. İl genelindeki okullardaki dezavantajlı öğrencilerin tespit edilmesi için çalışmalar yapıldığına vurgu yapan Yazıcı, risk gurubunda olduğu tespit edilen çocuklarla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağını, sorunlarına çözüm noktasında adımlar atılacağını söyledi. 

Toplantıda öğretmenlerin sorunları ile görüş ve önerileri yazılı olarak alındı


Bu haber 07 Aralık 2017 Perşembe tarihinde eklenmiştir.