Son Dakika

İkinci El Araç Alırken Dikkat

Yaz aylarının sona ermesi ve sıfır araçlarda yapılan cazip kampanyalar, ikinci ele olan ilgiyi azalttı

Bu haber 998 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yaz aylarının sona ermesi ve sıfır araçlarda yapılan cazip kampanyalar, ikinci ele olan ilgiyi azalttı. 

Yaşar Auto İşletme Sorumlusu Mustafa Göçümlü, yaptığı açıklamada, otomobil satışlarının yaz aylarından başlayarak arttığını söyledi. Yıl sonuna doğru sıfır araç satışlarının otomotiv firmalarının düzenledikleri çeşitli kampanyalar nedeniyle arttığını ve bu durumun ikinci el araç fiyatlarında da etkili olduğunu belirten  Göçümlü, “Şirketler sıfır otomobil alırken ödedikleri tutarı bilançoya yansıtabildikleri için yıl sonuna doğru sıfır otomobile biraz daha fazla rağbet ediyorlar. Sıfır araç satışlarının artmasının ikinci el araç satışlarına yansıması fiyatların düşmesi yönünde oluyor. Yılbaşından itibaren de otomobillerde bir üst model çıkıyor, önceki modellerin fiyatlarında biraz gerileme oluyor” diye konuştu.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT

Göçümlü, ikinci el otomobil alırken mutlaka oto ekspertiz yaptırılması gerektiğini söyledi.

Ruhsat bilgilerinin araç alınırken kesinlikle kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Göçümlü, aynı kasa araçlarda model yılı ilana 2014 girilip müşterinin ruhsata dikkatli bakmamasından dolayı 2012 model bir aracı alabildiğini belirtti.

Göçümlü," Sadece dikkatsizlikten oluşan bu durumla karşılaşmayın, ruhsattaki şase numarası ve motor numarasının , araçla aynı olmasına dikkat edin" dedi.

Göçümlü,” İkinci el alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıraladı: "Ekspertiz yaptırdığınız aracı satın alana kadar yanından ayrılmayın noterle anlaşmalı ekspertiz merkezleriyle çalışmaya dikkat edin. Aynı renk,aynı plakalı biri kazalı biri orjinal olan aracı siz notere gidene kadar değiştirebilen kişilerle karşılaşmaktayız.

Satış esnasında satış gerçekleştiği sırada EFT geçici ruhsat çıkmadan EFT yapmayın, çünkü ilk attığınız imza sadece satış sözleşmesi,geçici ruhsata atacağınız imza satışı gerçekleştirecektir.

Yedek anahtar olmayan araç aldığınız zaman muhakkak aracın yetkili servisine gidip yedek anahtar kodunu iptal ettirin.

Hiç tanımadığınız kişilerden araç almaktansa,mekan sahibi oto galerilerden araç almayı tercih edin,güvenilir firmaları araştırın, değerinin çok altında olan araçları alırken çok daha dikkatli olun ucuz diye acele etmeyin, uzun süre yatmış araçları alırken muhakkak az km de olsa motor bakımını yaptırın. Şehir dışından internetten satışı yapıp, hayırlı olsun dediğiniz araçlara yüksek meblağlı kapora göndermeyin, araç aldığınız galericilik yaptığını söyleyen ofis tarzı ticarethaneyi araştırın aynı gün ofise çevrilip bir günlük elindeki aracı satıp terkedebilir, bu olaylarla bu sıralar çok karşılaşılıyor güvenip EFT'yi ofisten yapın araçla notere gidelim söylemlerine aldanmayın, unutmayın ki her aracın tramer bilgisine ulaşamazsınız, sıfır araçlarda dahi aldığınız gün boya ekspertizini her hangi bir ekspertiz merkezinde yaptırın, tramer kaydı yüksek gözüküyor olabilir detaylı sorgulamanızda kaza yapan araçtan farzedelim sigorta 20 bin liralık hasar rakamı ödemiş sigorta eksperi yenisiyle değişecek parçaları yazmış ama aracı yapan tamirci yeni orjinal parçaları kullanmadan ucuza maal edip çıkma parçalarla derme çatma toplayıp gelen yeni parçaları satabiliyor bu durum son zamanlarda çok karşımıza çıkmaktadır tramer kaydına kesinlikle güvenmeyelim o yüzden ekspertiz merkezlerini tercih etmekte fayda bulmaktayım."


Bu haber 05 Aralık 2017 Salı tarihinde eklenmiştir.