Son Dakika

Esnaf Dolar Mağduru

Doların yükselişi ithal ürünlerin fiyatını arttırdı

Bu haber 906 kez okundu.
Yazı Boyutu

Doların yükselişi ithal ürünlerin fiyatını arttırdı. Bu durum Yozgat 100. Yıl Sanayi Sitesi esnafının satışlarına da olumsuz etki etti. 

Son 3-4 aydır sürekli yüksek olan dolar esnafın satışlarını etkiledi.

Son dolar artışından sonra ekonomik olarak çok etkilendiklerini dile getiren Yozgat 100. Yıl Sanayi Sitesi Flato Mobilya işletme sahibi İhsan Kılınçkan ise bu yükselişten dolayı dolar bazında satılan eşyalarda yükselme olduğunu bundan dolayı da alışveriş yapamadıklarını ifade etti.

Dolar bazında çalışan bütün esnafın bu durumdan kötü etkilendiğini belirten Kılınçkan, “Bu olaylar bizim gibi esnafı ister istemez etkiliyor. Çünkü bizimki ithalattır dolar bazında çalıştığımız için. Dolarla mal alıyoruz. Dolarla aldığımız malları burada TL ile yapıyoruz. Doların yükselmesiyle birlikte burada da ciddi bir fark oluştu. Buradaki zararımız çok büyük. Alışverişlerde durgunluk oluştu. Dolar borcu alan insanlar borçlarını vermek istemiyor. Çünkü dolar çok yükseldi. Borcu olan insanlar doların düşmesini bekliyorlar. Dolar bazında çalışan bütün esnaf bu durumdan kötü etkilendi. Esnaf olarak bizler çok etkilendik. Biz dolarla alışveriş yapıyoruz. Dışarıdan ithal ürün alıyoruz. Biz aldığımız ürünleri dolarla alıyoruz. İthal ettiğimiz ürünü satarken de TL ile satıyoruz. Doların yükselmesi bizi mağdur etti. Dolar düşük iken bizim için avantajlıydı. Ama dolar yükselince 7 liralık bir ürünü 12 liraya çıkmış oluyor biz bunları satamıyoruz. Ondan dolayı bu olayların bize çok kötü yansımaları oldu.

Eskiden dolar düşük olduğundan işleri daha revaçta olurdu, şimdi ise doların yükselmesi inmesi sırasında piyasayı etkiliyor. Dışar dan getirdiğimiz bir ürünü belli bir kar oranıyla satıyorduk zaten ona bir kar oranı üstüne koyuyorduk birde oların yükselmesiyle birlikte ürün fiyatı yükselinde müşteri almıyor, biz artık günden güne zarar etmeye başladık” dedi. 


Bu haber 01 Aralık 2017 Cuma tarihinde eklenmiştir.