Son Dakika

Akılcı İlaç Ekibi Sempozyuma Katıldı

Yozgat Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörü Dr

Bu haber 917 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörü Dr. Abdullah Cesur, antibiyotik kullanımının çok fazla olduğu ve vatandaşların antibiyotik kullanma konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü Ekibi İstanbul’da düzenlenen “4.Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Farkındalık Sempozyumu” ve “8.Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlükleri Değerlendirme Toplantısı”na katıldılar.

Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili çalışmalarına hız verdiklerini belirten Yozgat Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörü Dr. Abdullah Cesur yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Akılcı İlaç Kullanımı; “Kişilerin klinik bulgularına uygun ilaç, uygun süre ve dozda, en düşük maliyete ve kolayca ulaşmaları olarak tanımlanır. İlaç kullanımında bu ilkeler uyulmaması ise Akılcı Olmayan İlaç olarak tanımlanır ki tüm ülkelerin sağlık sorunları arasında yer alır. Akılcı Olmayan İlaç Kullanımı hastaların tedaviye uyumunun  azalmasına, ilaç etkileşimine, bazı ilaçların direnç göstermesine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına neden olmaktadır. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde çeşitli çözüm yolları geliştirmek amacıyla Akılcı İlaç Kullanımı çalışmaları başlatılmıştır.

Yozgat’ta hastanelerimize giderek hasta ve hasta yakınlarına eğitimler düzenledik. Farkındalığı oluşturmak için çeşitli stantlarımızı açarak birçok çalışma yaptık. Ülkemizde bu işe gönül vermiş ekiplerle İstanbul’da Değerlendirme Toplantısında yapılan çalışmaları, etkinlikleri ve etkinliği üzerine değerlendirme yaparak yeni bir eylem planı oluşturmak için zemini hazırlamış bulunuyoruz. Altını çizerek belirtmek isterim ki, hekim yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamak gerekir. Hekim yazdıktan sonra eczacılarımızın, ilaç kullanımı ile ilgili verdikleri bilgiler doğrultusunda ilaçlarımızı almalıyız. En çok yapılan hatalardan bir tanesi de, üç gün ilaç kullandıktan sonra, doktorun söylediği gün sayısı kadar kullanmayıp, ilacı kullanmayı bırakmaktır” dedi.


Bu haber 28 Kasım 2017 Salı tarihinde eklenmiştir.