Son Dakika

BOZDAĞ’DAN YÜKSEK FAİZ AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Faizle ilgili hususta rutinin dışında elbette Merkez Bankası ve diğer çalışma yapanların kendi ezberlerinden giderek adım atmaları hep olumlu sonuçlar doğurmuyor

Bu haber 668 kez okundu.
Yazı Boyutu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Faizle ilgili hususta rutinin dışında elbette Merkez Bankası ve diğer çalışma yapanların kendi ezberlerinden giderek adım atmaları hep olumlu sonuçlar doğurmuyor. Faizlerin aşağı çekilmesi yatırımcıyı teşvik bakımından da, pek çok adım bakımından da önemli” dedi. 

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap veren Bekir Bozdağ, hükümetin yüksek faiz ve enflasyonun düşürülmesi için çok ciddi çalışmalar yaptığını belirtti. Bozdağ, önümüzdeki günlerde iki yeni KHK yayınlanacağını belirtirken, içeriği hakkında ise bilgi vermedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde devlet ve özel bankalara yönelik yüksek faiz eleştirilerinin Bakanlar Kurulu gündemine gelmediğini belirten Bozdağ, “AK Parti hükümetleri yüksek faiz ve enflasyonla başarılı olmuş hükümetlerdir. 3 Kasım 2002 seçiminden sonra Türkiye’de enflasyon da faiz de çok yüksek rakamlardaydı, oradan buraya geldik biz. İlk dönemlerdeki faizlerle mukayese edilemeyecek oranda faizler düşüktür, enflasyon düşüktür. Bunun daha da düşmesi, tek haneli rakamlarda kalması son derece önemlidir. Hükümetimiz bunun üzerinde ciddi çalışmalar yürütmektedir.

 Cumhurbaşkanımızın yüksek faizle ilgili yaklaşımı sır değildir, herkesin bildiği yaklaşımdır. Yüksek faizin olduğu yerde olumlu gelişmelerin olmayacağı, her türlü olumsuz sonuçların ortaya çıkacağı bir gerçektir. Faizlerin aşağı çekilmesi hususu ekonomiyi bilenler bizden daha iyi bilirler, kendi içinde kuralları var, o kurallar çerçevesinde bu işleyecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki şikayeti, bunun aşağı çekilmesi hususundaki iradesi yeni değildir. Önceki Merkez Bankası Başkanı döneminde de, yeni Merkez bankası Başkanı döneminde de var. 

Faizle ilgili hususta rutinin dışında elbette Merkez Bankası ve diğer çalışma yapanların kendi ezberlerinden giderek adım atmaları hep olumlu sonuçlar doğurmuyor. Faizlerin aşağı çekilmesi yatırımcıyı teşvik bakımından da, pek çok adım bakımından da önemli. Bu konu Bakanlar Kurulunda gündeme gelmedi” şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YENİ KHK ÇIKACAKTIR”

Yeni KHK ile ilgili çalışmaların Bakanlar Kurulunda değerlendirildiğini kaydeden Bozdağ, “Önümüzdeki günlerde yeni KHK çıkacaktır. Hem tedbir kararnamesi hem de düzenleme kararnamesi olmak üzere iki KHK’yı önümüzdeki günlerde yayınlayacağız. Muhtevasını yayınlandığında görürsünüz” ifadelerini kullandı.


Bu haber 22 Kasım 2017 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.