Son Dakika

Vatandaşlara KOAH Taraması

15 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Tıp Öğrencileri Birliği Topluluğu işbirliğinde KOAH hastalığının tanısı ve tedavisine yönelik halkı bilinçlendirme amaçlı ücretsiz Solunum Fonksiyonları testi ile sağlık taraması yapıldı

Bu haber 794 kez okundu.
Yazı Boyutu

15 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Tıp Öğrencileri Birliği Topluluğu işbirliğinde KOAH hastalığının tanısı ve tedavisine yönelik halkı bilinçlendirme amaçlı ücretsiz Solunum Fonksiyonları testi ile sağlık taraması yapıldı. 

Bir alışveriş merkezinde KOAH hastalığı konusunda halka farkındalık kazandırmak amacıyla kurulan standa vatandaşları yoğun ilgi gösterdi. Solunum Fonksiyonları Testi sonuçlarına göre doktorlar tarafından bilgilendirilen vatandaşlara KOAH'tan korunmak için gerekli önlemler, özellikle de sigara içmemeleri konusunda uyarılar yapıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bülent Çiftçi,"Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Topluluğu ve Türk Toraks Derneği işbirliğiyle 15 Kasım tarihinde Dünya KOAH Günü etkinlikleri yapılarak toplumumuzda, sağlık çalışanlarında ve sağlık yöneticilerinde KOAH farkındalığı ile bilincin artırılması hedeflenmektedir. Kronik akciğer hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır. Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Topluluğu ve Türk Toraks Derneği'nin organize ettiği bu sağlık taraması ile amacımız, KOAH konusunda halkı bilgilendirmek, toplumsal farkındalığı arttırmak, başlıca risk faktörleri konusunda olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmak, hastalıkları erken dönemde tespit ederek ilerlemesini önlemektir" ifadelerini kullandı.


Bu haber 17 Kasım 2017 Cuma tarihinde eklenmiştir.