Son Dakika

KIŞLIK BAKIMLARINIZI YAPTIRIN

100

Bu haber 357 kez okundu.
Yazı Boyutu

100. yıl Sanayi Sitesinde oto tamir ve bakım ustası olan Uzman Oto Sahibi  İbrahim Toprak, sürücülerin mutlaka kışlık bakım yaptırması gerektiğini, aksi takdirde motorda ciddi sorunların yaşanabileceğini söylerken, bakım yapılmayan araçlarda yakıt sarfiyatının artacağını da belirtti.

Oto sanayide yaklaşık 35 yıldır esnaflık yapan Toprak, sürücülerin araçlarını kışa hazır hale getirmesi gerektiğini aktardı.

Özellikle motor yağının öneminden bahseden Toprak “Sürücüler araçlarının motor yağını, yağ filtresini, hava filtresini hatta polen filtresini değiştirmesi lazım. Yeni nesil araçlarda sürücülerin mutlaka sentetik ince yağ koydurmaları lazım. Kışın motor yağı biraz donar ama böyle bir sentetik yağ koyulduğu zaman, araç motorunu hem kolay yağlar hem de motor kolay çalışır. 

Özellikle çoğu kişi polen filtresini değiştirmez. Sürücüler, ‘polen filtresi yazın klimada kullanılıyor’ diye düşünüyor ama bu filtre hem klimada, hem de kaloriferde kullanılıyor. Sürücüler kışın çok kalorifer çalıştıracağı için polen filtresinin de mutlaka değişmesi lazım” dedi. 

ANTİFRİZE DİKKAT 

EDİLMESİ GEREKİYOR

 Toprak,  antifrizin de değişim için bir ömrü olduğunu hatırlatarak, “Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise antifriz. Antifrizin mutlaka ölçtürülmesi ve gerekiyorsa değişimi olması lazım. Antifrizin de bir ömrü olduğu için, bir süre sonra muhakkak değişmesi lazım” şeklinde konuştu.

Toprak, sürücülerin mutlaka kışlık bakım yaptırması gerektiğini, aksi takdirde motorda ciddi sorunların yaşanabileceğini söylerken, bakım yapılmayan araçlarda yakıt sarfiyatının artacağını da belirtti. Oto sanayide yaklaşık 35 yıldır esnaflık yapan Toprak, sürücülerin araçlarını kışa hazır hale getirmesi gerektiğini aktardı.


Bu haber 11 Ekim 2017 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.