Son Dakika

“DEFOLU KİŞİLER AYIKLANACAK”

AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği ‘mental yorgunluğu operasyonu’  geçtiğimiz hafta Lekesiz’in görevi bırakması ile Yozgat’tan başladı

Bu haber 1459 kez okundu.
Yazı Boyutu
AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği ‘mental yorgunluğu operasyonu’  geçtiğimiz hafta Lekesiz’in görevi bırakması ile Yozgat’tan başladı.  AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın, üst yönetimle paylaştığı bilgilere göre ilk etapta 5 ilin il başkanının değiştirilmesi yönünde süreç başlatıldığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, son açıklamasında teşkilatlardaki ‘defolu kişilerin’ ayıklanacağını söyledi. 
AK Parti'de teşkilatta yapılacak değişimler için düğmeye basılırken, bir daha aday olmayacak il başkanlarının istifa etmesi ile birlikte yerlerine yeni isimlerin atama yoluyla getirileceği öğrenildi. Böylelikle ilçe kongreleri, yenilenmiş il başkanları tarafından organize edilecek. AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, il başkanlarıyla ilgili kanaatlerini almak üzere tüm illerin milletvekilleriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler sonunda ilk ayrılık haberi Yozgat’tan geldi. 
SÜRPRİZ OLABİLİR 
Harun Lekesiz, yerini genç ve dinamik isimlere bırakarak partisinin gelişimine katkı sunacağını kaydederek görevinden ayrılmıştı.  Son dönemde adaylar arasında Ertuğrul Bölükbaşı, Hüseyin Durusoy  ve Nurullah Nurdoğan ön plana çıkarken, sürpriz bir ismin de atanabileceği  kulislerde konuşuluyor. Aday adaylığını açıklayan birçok ismin ise yönetim kurulunda yer alabileceği belirtiliyor.  
4 İSİM ANKARA’YA ÇAÄžIRILDI
Yozgat’tan İl Başkanlığı koltuğuna aday olan 4 ismin Ankara’ya çağrıldığı ve adaylar arasında uzlaşıya gidileceği kaydedildi. Adaylar 3 isme indirilecek ve son kararı verecek olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Edinilen bilgiye göre Ak Parti’de değişim süreci, önce ilçe başkanlıkları için yapılan detaylı çalışmayla start aldı. Değiştirilecek olan ilçe başkanlarının kimler olacağı, hem bölge milletvekilleri, hem ilin teşkilat başkanı, hem de ilçedeki ileri gelen STK’ların görüşleri doğrultusunda tespit edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantılarında detaylı şekilde masaya yatırılan kongre sürecinde değişimin en önemli ayağını ise hangi il başkanlarının değiştirileceği oluşturdu.
KONGRELER YENİ BAŞKANLA
Kongre sürecinde istifa eden il başkanlarının yerlerine yeni isimler atanacak. Böylelikle ilçe kongreleri başlamadan önce devam etmeyecek olan il başkanları, yerlerini yeni isimlere bırakmış olacak. İlçe kongreleri de yeni gelen il başkanı tarafından organize edilecek. Kurban Bayramı’na kadar il başkanlıklarında yaşanacak değişimin ardından, bayram sonrasında da ilçe kongrelerinin yoğun olarak başlayacağı kaydedildi.

Bu haber 08 Ağustos 2017 Salı tarihinde eklenmiştir.