Son Dakika

ARAÇ SAHİPLERİ BU HABERE DİKKAT

100

Bu haber 702 kez okundu.
Yazı Boyutu
100. yıl Sanayi Sitesinde oto tamir ve bakım ustası olan İbrahim Toprak, sürücülerin mutlaka kışlık bakım yaptırması gerektiğini, aksi takdirde motorda ciddi sorunların yaşanabileceğini söylerken, bakım yapılmayan araçlarda yakıt sarfiyatının artacağını da belirtti. 
Oto sanayide yaklaşık 35 yıldır esnaflık yapan Toprak, sürücülerin araçlarını kışa hazır hale getirmesi gerektiğini aktardı. Özellikle motor yağının öneminden bahseden Toprak “Sürücüler araçlarının motor yağını, yağ filtresini, hava filtresini hatta polen filtresini değiştirmesi lazım. Yeni nesil araçlarda sürücülerin mutlaka sentetik ince yağ koydurmaları lazım. Kışın motor yağı biraz donar ama böyle bir sentetik yağ koyulduğu zaman, araç motorunu hem kolay yağlar hem de motor kolay çalışır. 
Özellikle çoğu kişi polen filtresini değiştirmez. Sürücüler, ‘polen filtresi yazın klimada kullanılıyor’ diye düşünüyor ama bu filtre hem klimada, hem de kaloriferde kullanılıyor. Sürücüler kışın çok kalorifer çalıştıracağı için polen filtresinin de mutlaka değişmesi lazım” dedi.
ANTİFRİZE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR
Toprak,  antifrizin de değişim için bir ömrü olduğunu hatırlatarak, “Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise antifriz. 
Antifrizin mutlaka ölçtürülmesi ve gerekiyorsa değişimi olması lazım. 
Antifrizin de bir ömrü olduğu için, bir süre sonra muhakkak değişmesi lazım. Araçlarda bir de termostat dediğimiz bir alet var. Bu alet, motorun belirli bir sıcaklıkta durmasını sağlar. Sürücüler mutlaka termostatlarına da baktırsınlar” ifadelerini kullandı.
Kışlık bakımların yapılmadığın takdirde, sabah çalıştırmada zorlanma görülebileceği gibi, yakıtın da artacağına dikkat çeken İbrahim Toprak “Eğer vatandaş aracının bakımını yaptırmazsa, kışın çok zor çalışma görülebilir, bu nedenle de marş motorunda sıkıntı meydana gelebilir. İkincisi araç daha fazla yakıt tüketir” şeklinde konuştu.Bakım fiyatlarının araca göre değiştiğini aktaran Toprak,  bu işlemler uygulanmazsa motorda gelebilecek zararlardan da bahsetti.
 LPG yakıt sistemi kullanılan araçlara ekstradan bir bakım gerekmediğine de dikkat çeken Toprak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu kışlık bakım dediğimiz, ciddi paralar tutmuyor. Aracına göre değişkenlik gösterse de, ortalama 400 ile 500 TL arasında insanlar bakımlarını yaptırabilir. 
Bakımların mutlaka yapılması lazım, çünkü araç hem daha az yakar, hem daha güvenli olur. Bakımlar yapılmazsa motora zarar verebilir. Eksi 15-20 dereceler gibi soğuklarda motor yağlama yapmazsa, 'yatak sarma' dediğimiz durum meydana gelebilir, öyle bir zarar görülür. 
Tüplü araçlar için de çok özel bir bakım gerekmiyor. Yeni nesil dediğimiz araçlarda LPG filtresi var. O filtre değişecek, başka da gereken bir bakım yok.
 Zaten yapılması gereken kışlık bakım yapıldığı zaman, o da ona yetecektir.”
 

Bu haber 27 Ekim 2016 Perşembe tarihinde eklenmiştir.