Son Dakika

BOZDAĞ, İADE İÇİN ABD’YE GİDİYOR

Adalet Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin, "ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türkiye devleti için Fethullah Gülen o anlam ifade ediyor

Bu haber 1178 kez okundu.
Yazı Boyutu
Adalet Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin, "ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türkiye devleti için Fethullah Gülen o anlam ifade ediyor. İade edilmemesi veya iade sürecinin zamana yayılması Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri elbette olumsuz etkileyecektir. Biz istiyoruz ki artık Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin bir terörist yüzünden olumsuz bir noktaya gelmemesidir" dedi.
Adalet Bakanı Bozdağ, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere yapacağı ABD ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dosyada hangi delillerin olduğunun sorulması üzerine Bakan Bozdağ, “ABD Adalet Bakanı Sayın Loretta Lynch ile bir görüşmemiz olacak. görüşmemizin ana konusu Fehullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kurucusu ve yöneticisi Türkiye’de gerçekleştirilmeyen çalışılan 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün bir numaralı faili Fethullah Gülen’in iadesi hususunu görüşeceğiz. Daha önce ABD yetkili adli makamlarına 4 ayrı iade dosyası gönderdik. Ayrıca geçici tutuklama talebimizi ilettik. 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsüne ilişkinde geçici tutuklama taleplerimizi kendisine ilettik. Bu ziyaretten mevkidaşım Sayın Loretta hanımefendiyle birebir bu konuyu görüşme imkanımız olacak. Türkiye’nin hassasiyetlerini birinci elden ABD’nin en üst düzeydeki yetkili muhatabına aktarma fırsatı bulacağız. Beklentilerimizi ifade edeceğiz. Gelinen noktayı değerlendireceğiz. Aramızda bulunan iade anlaşması çerçevesinde karşılıklı yükümlülüklerimizi altını bir kez daha çizmiş olacağız” diye konuştu.
“Dosyadaki delil durumu bize göre terörist Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için gerekli olandan daha fazlası var” diyen Bozdağ, “Dosyada bugüne kadar hem Türkiye’den istenen iadeler veya geçici tutuklama talepleri sadece ABD’nin değil, başka ülkelerin Türkiye’den istedikleriyle mukayese ettiğimizde de dosyaların sıhhati açısından baktığımız da en dolu dosya Fethullah Gülen’in geçici tutuklanma talebini içeren dosya ve iade dosyalarıdır. Altı dolu dosyalar. İadesi için aramızdaki sözleşmenin öngördüğü şartları fazlasıyla taşımaktadır. Biz bunları muhataplarımızla da konuşacağız. Türkiye’nin beklentilerine, hassasiyetini ve bu konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunun altını çizeceğiz” açıklamasında bulundu.
Bakan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türkiye devleti için Fethullah Gülen o anlam ifade ediyor. Türkiye’de bu kadar büyük suçlara karışmış, en son 241 vatandaşımızın ölümüne verdiği talimatlarla yol açmış 2 bin 194 vatandaşımızın yaralanmasına neden olmuş birisi ABD’de Pensilvanya’da yaşıyor. oradan terör örgütünü hala yönetmeye devam ediyor. Türkiye olarak bir terör örgütünün dost ve müttefik ABD’de yaşayan biri tarafından herhangi bir kısıta tabi olmaksızın yönetmeye hala devam ediyor olmasını kabul etmemiz mümkün değildir. bunun da altını bir kez daha çizeceğimizi buradan ifade etmek isterim. Umarım ki faydalı bir ziyaret olur. ABD’nin Adalet Bakanlığı bu konuda Türkiye ile yakın çalışma iradesin ortaya koydu. Bize uzmanlar gönderdiler. Bizde bundan sonra karşılıklı yakın çalışmayı sürdüreceğiz. Umarız ki bu konuda da Türkiye’nin beklentilerine ve aramızdaki anlaşmanın gereklerine uygun bir karar verilir.”
Türkiye’nin endişelerinden birisinin de Fethullah Gülen’in 3 ülkeye kaçabilme ihtimali olduğunun hatırlatılması üzerine Bozdağ, “Biz bu nedenle geçici tutuklanmasını talep ettik. 
Hem terör örgütünü sevk ve idare edememesi hem de başka bir ülkeye ABD’nin iade etme ihtimaline binaen endişeye kapılıp kaçmaması için geçici tutuklanmasını talep ettik. Hukuken ve aramızdaki anlaşma gereği bir tedbir. Bunun yerine getirilmesini biz ABD’li makamlardan talep ettik. Bu talebimizi tekrar yineleyeceğiz” yanıtını verdi.
 

Bu haber 26 Ekim 2016 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.