Son Dakika

SÜRÜCÜ KURSLARININ GELECEĞİ KONUŞULDU

Yozgat Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda sürücü kurslarının geleceği, sorunları ve çözüm yolları gündeme geldi

Bu haber 1013 kez okundu.
Yazı Boyutu

Yozgat Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda sürücü kurslarının geleceği, sorunları ve çözüm yolları gündeme geldi.

Yozgat’ta faaliyet gösteren sürücü kurslarının sorunları üst düzey katılımla ele alındı. Sürücü kurslarının sorunları Yozgat’ta düzenlenen toplantıda detaylıca ele alınıp tartışıldı. 

Yozgat Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya sürücü kurslarının geleceği, sorunları ve çözüm yolları gündeme geldi.

 Zafer Türk Mutfağı Vıp salonunda yapılan toplantıya Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu (TÜSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz, Orta Anadolu Sürücü Kursları Federasyonu Genel Başkanı Lokman Yıldırım, TÜSEKON Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Sürücü Kursları Dernek Başkanı Ertuğrul Coşkun, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Özel Öğretimden Sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Erdoğan, Özel öğretime bakan şef Hüseyin Uçar ile  merkez ve ilçelerimizde faaliyet gösteren sürücü kurslarının temsilcileri katıldılar.

 Toplantı Yozgat Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Dernek Başkanı Ramazan Kaya’nın hoş geldiniz konuşması ile başladı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Erdoğan, Yozgat ilinde faaliyet gösteren sürücü kurslarının özverili ve bilinçli bir çalışma sergilediklerini, sorunların karşılıklı görüşme ve diyalog ile çözüldüğünü vurguladı. İlimiz genelinde sürücü kurslarının genelde uyumlu bir çalışma sergilediğini vurguladı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Yozgat’ta  faaliyet gösteren sürücü kurslarının  böyle birlik ve beraberlik içinde olması bizleri memnun etmektedir dedi ve tüm sürücü kurslarına çalışmalarında başarılar diledi. TÜSEKON Orta Anadolu Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı Lokman Yıldırım, Yozgat ve ilçelerinde faaliyet gösteren sürücü kurslarının toplantıya olan ilgisine ve katılımın yüksek olmasın dan memnun kaldığını ifade ederek tüm katılımcılara  teşekkür etti.

Türkiye Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu (TÜSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz  da önemli konulara değindi. Bakanlığa teklifte bulundukları maddelerden bahsederek özetle şu konuları dile getirdi: Sürücü Kurslarını Kurumsallaştırdık, eğitimde ciddi mesafeler aldık, sürücü eğitimini kaliteli hale getirdik ve Milli Eğitim Bakanlığı ile diyalog halinde sorunlarımıza çözüm aramaya çalıştık, çalışıyoruz dedi. Ayrıca:

 1-Kamyon veya Çekici (römork ve yarı römork takılmamış) türü araçların C ve C1 Sınıfı  direksiyon eğitim ve sınav aracı olarak kullanılabilmesi

2-BE, D1E, DE, C1E ve CE, Sınıfları için ayrı ayrı römork veya  yarı römork tanımlanmalıdır.

 3-Kayıt kabulde e-devletten alınan tüm belgelerin geçerli olduğunun belirtilmesi.

4- İkinci +4 hakkına geçenlerin talep etmeleri halinde otomatik şanzımanlı araca geçebilmesinin sağlanması.

5-100 Ceza eğitimi alanların trafik ve çevre bilgisi dersi ile birlikte trafik adabı dersi  almalarının sağlanması.

6-Taban fiyata uymayanlara 3 dönem üst üste açtırılmaması ve para cezası  uygulamasının sağlanması.

7-Taban fiyata uymayanların dönem kapatma cezasının varsa kurucuya ait diğer kurumlarda da uygulanmasının sağlanması.

8-Araç bilgisi sınıfına simülatör konulması için 30 m2 şartının kaldırılması, konularını gündeme getiriyoruz ve bakanlıkla bunların çözüme kavuşturulması için ciddi girişimlerde bulunuyoruz, dedi.

Toplantıda söz alan kurs sahipleri sorunlarını dile getirerek bu sorunların çözümü  noktasında Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın temasın devam ettirilmesi gerektiğini vurguladılar.

 “ Biz eğitimde kaliteyi yakalamak için çaba sarf ediyoruz, kazalar azalsın insanımızın can ve mal güvenliği sağlansın istiyoruz. Bunu canımız pahasına ısrarla sürdürmek istiyoruz. Hemşerilerimizin ve kursiyerlerimizin de bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Amacımız kazasız belasız bir eğitim vermek ve bunu hayatımızın her anına hakim kılmaktır” dediler.


Bu haber 24 Ekim 2016 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.