Son Dakika

DOĞA DÖNÜŞÜMÜ RUHSAL DENGEYİ ETKİLİYOR

Psikologlar, yaz mevsiminin sona ermesi ile birlikte, doğanın geçirdiği  dönüşümün, insanların ruhsal durumları üzerinde de etkili olabildiğini ifade ediyor

Bu haber 1017 kez okundu.
Yazı Boyutu
Psikologlar, yaz mevsiminin sona ermesi ile birlikte, doğanın geçirdiği  dönüşümün, insanların ruhsal durumları üzerinde de etkili olabildiğini ifade ediyor.
Günümüzde uzmanlar, doğa ve insan arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurarak, maruz kalınan hava koşullarının psikolojik etkisini sorguluyor. Gündüz ve gece dengesinin yaz dönemlerinde kişiyi keyifli hissettirirken, kış döneminde duygusal bir karmaşayı tetikleyebileceğini belirten uzmanlar, “Yeni bir kış döneminin başlayacak olmasıyla sorumluluklar daha da artıyor. 
Çocuğunu okul hayatına hazırlayan anne-baba, yaz tatilinden çıkan ve işleri yoğunlaşan ofis çalışanları ve sabahın erken saatlerinde dükkanını açan esnaf yazın vermiş olduğu keyif duygusunu bir süreliğine kaybedebiliyor. 
Doğanın ekolojik dengesine ayak uydurmaya çalışan insanoğlu, vücudunun salgıladığı hormonların etkileriyle de baş etmeye çalışıyor. İçinde bulunduğumuz iklim şartlarıyla mevcut psikolojimiz arasında bir bağlantı olduğu kesin ancak hormonların her birini ve ne işe yaradıklarını hepimiz bilemiyoruz” diye ifade ediyor.
 Sonbahar aylarının bitip kışa geçerken vücuttaki ‘melatonin hormonunun arttığını söyleyen Psikologlar, “Kışın havanın karanlık olduğu sürenin daha fazla olması nedeni ile geceleri salgılanan ‘melatonin hormonu’ depresif hissetmeyi azaltabiliyor.” diyor. 
Melatonin hormonunun salgılanması ‘triptofan’ içeren yiyeceklerin tüketimiyle mümkün olabildiğine dikkat çeken uzmanlar, “Sağlık açısından bir sakıncası yoksa, kızılcık, rezene ve anason çayı ile yerfıstığı, kabak çekirdeği, et, tavuk, süt, yoğurt ve peynir gibi çinko yönünden zengin besinlerle, bol miktarda magnezyum içeren badem ve kaju fıstığı gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.
GECE UYKUSU  DAHA ÖNEMLİ
Gece uyumayan ya da uyuyamayan bireyler, bunun yerine gündüz uyusalar dahi melatonin hormonundan mahrum kalırlar. 
Çünkü beyinde salgılanan bu hormon sadece geceleri sentezlenir ve kana karışır. Bu nedenle gece yatmadan önce ışıkları ve perdeleri kapatmak, mümkünse odada elektronik cihaz bulundurmamak uyku kalitesini arttıracaktır.” şeklinde konuşuyor. 
ÖZELLİKLE KİMLER 
DİKKAT ETMELİ?
Sonbahar depresyonuna  karşı özellikle dikkatli olması gerekenler, yaygın kaygı bozukluğu olan ve daha öncesinde kendisine depresyon tanısı konmuş kişiler olarak belirtiliyor. Geçmişte ruhsal bir bunalım geçiren kişilerde sürecin, kendini dış etkenlere bağlı olarak tekrarlamasının oldukça yüksek bir ihtimal olduğunu söyleyerek, düzenli spor, gün ışığı, pozitif düşünme ve aile bağlarıyla depresif duyguların hafifletilebileceğini vurguluyor.
 

Bu haber 22 Ekim 2016 Cumartesi tarihinde eklenmiştir.