Son Dakika

REHNİ KANUN TASARISI KANUNLAŞTI

TBMM Genel Kurulu'nda, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Tasarısı, kanunlaştırıldı

Bu haber 1479 kez okundu.
Yazı Boyutu
TBMM Genel Kurulu'nda, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Tasarısı, kanunlaştırıldı. Tasarı, teslimsiz taşınır rehin hakkının güvence olarak kullanımının yaygınlaştırılması, bu rehne konu taşınırların kapsamının genişletilmesi, taşınır rehinde aleniyetin sağlanması ile rehnin paraya çevrilmesinde alternatif yolların sunulması suretiyle finansmana erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor.
Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, küçük ve orta ölçekli iş yapan esnafların dört gözle beklediği 'Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı' hakkında TBMM Genel Kurulunda konuştu.   Akgül, ‘Esnafımızın kredi işlemlerinde önün açmak için çıkacak bu kanun KOBİ’lerimize hayırlı olsun. TESKOMB Genel Başkanı olmam sıfatıyla esnaf olarak hükümetimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ dedi.
Akgül, ‘Bugün burada ülke ekonomimiz için son derece önem arz eden bir konunun düzenlendiği bir Kanun Tasarısını görüşmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Konunun önemine vurgu yaparak Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısının geneli üzerinde konuşma yapmak üzerime sözlerime başlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere, gerçek veya tüzel kişilerin belirli varlıkları teminat olarak gösterip, bu varlıkların maddi değeri karşılığında kredi vb. finansman kaynaklarına ulaşması günümüzde yaygın bir uygulama alanı kazanmıştır. Bu tür bir finansman mekanizması yatırımcılar tarafından artık bir ihtiyaç olarak değerlendirilmektedir” dedi.
POTANSİYELİ 
KULLANMALIYIZ
Finansal piyasaları etkin çalışan bir ekonominin iktisadi büyüme konusunda taşıdığı potansiyelin farkında olduklarına işaret eden Akgül, “Bu potansiyelimizi kullanmak için elimizden gelen tüm gayreti göstermemiz gerekiyor. 
Bununla birlikte, bu piyasanın tüm taraflarınca dile getirilen taleplere kulağımızı kapatmamız düşünülemez. 
Bugünkü gündemimizi, ülkemizde biraz önce bahsettiğim finansmana erişim mekanizmasına işlerlik kazandırmak noktasında önemli bir adım olarak değerlendiriyorum.
Malumunuz, ülkemizde işletmelerin sahip olduğu taşınırlarının teslimsiz rehni 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu’na göre yürütülmektedir. Bu Kanunun uygulamasına ilişkin olarak, tüm tarafların üzerinde mutabık kaldığı belirli eksiklikler bulunduğu artık görmezden gelinemez” ifadelerini kullandı.  Akgül,  1971 tarihli bu kanunun günümüz ekonomik ihtiyaçlarına yanıt vermekten çok uzak kaldığını belirterek, şunları kaydetti; “Taşınır rehni karşılığında finansmana erişim olanaklarını daraltmaktadır. 
Bu nedenle, bu Kanunun yerine günümüz anlayışına cevap veren, modern bir düzenleme yapmayı bir zorunluluk olarak görüyorum. 
Bu yasa ile esnafımız modern şartlara daha iyi uyum sağlayacak.”
TESKOMB olarak esnafın can simidi olduklarını da hatırlatan Akgül, “TESKOMB olarak 20 milyar TL’ye yakın bu dönem esnafımıza para dağıttık. Bu kaynak sıfır faize yakın. Esnafımızın can simidi olmaya devam edeceğiz” dedi.
 

Bu haber 21 Ekim 2016 Cuma tarihinde eklenmiştir.