Son Dakika

EĞİTİM ÇALIŞTAYINA BÖYÜKATA’DA DAVET EDİLDİ

TÜBİTAK-2229-Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve Amasya’da bu yıl ikincisi düzenlenen “Fen Bilgisi ve Biyoloji Öğretmen Adaylarına Yönelik Bilim Danışmanlığı Çalıştayı - II” için Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Prof

Bu haber 1266 kez okundu.
Yazı Boyutu

TÜBİTAK-2229-Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve Amasya’da bu yıl ikincisi düzenlenen “Fen Bilgisi ve Biyoloji Öğretmen Adaylarına Yönelik Bilim Danışmanlığı Çalıştayı - II” için Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata da eğitmen olarak davet edildi.

Farklı şehirlerdeki üniversitelerden 25 öğrencinin yararlandığı ve 5 gün sürecek olan toplantının ilk iki gününde, 15-16 Ekim 2016 tarihlerinde, Prof. Dr. Mustafa Böyükata eğitim seminerleri verdi. TÜBİTAK programları hakkında bilgiler de verdiği seminerlerinde Prof. Dr. Böyükata, genç katılımcılarla deneyimlerini paylaşarak; proje tabanlı çalışmaların önemini güncel durumlardan örneklerle ele aldı. Proje fikri oluşturma ve proje yönetimi konusunda verdiği derslerde Proje Tabanlı Araştırmacılık ve Proje Döngüsü Yönetimi Tekniklerini anlattı. Proje tasarımı açısından önemli olan yaygın temel kavramlar, etkileşimli bir biçimde tartışıldı. Proje bileşenleri; özgün değer, yöntem, yapılabilirlik ve yaygın etki kavramları detaylıca incelendi. Proje yazımında içeriğin doğru ifade edilmesindeki incelikler anlatıldı ve uygulamalı grup çalışmaları yapıldı. Takım çalışmasının önemi, katılımcıların birlikte çalışabilecekleri bir ortam sağlanarak kavratılmaya çalışıldı. Yararlanıcı öğrencilerin verimli ve faydalı olduğunu belirttikleri seminerlerden memnun kaldıkları gözlendi.

 Toplantıya ilişkin görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Böyükata, “Üniversiteler hayatın öğrenme yeridir. İçinde yaşadığımız toplumu doğru anlamak ve gençleri yarınlara hazırlamak için yükümlülüklerimiz var. Bunlardan kaçamayız. Öğrencilere, özellikle üniversite yıllarında, dersler de anlatılanlarla yetinmemeleri gerektiğini düşündürtmeli ve fark etmelerini sağlamalıyız. Uluslararası etkileşimin ülkemizde en çok gençlerle ilişkili yanları olduğunu ve geleceğe bu açılardan nasıl hazırlanmaları gerektiği konusunda beceriler kazandırmalı ve rehberlik etmeliyiz. Kendilerini donanımlı hale getirebilecek ve meslek hayatına dönük tamamlayıcı etkinliklerle bilgi, yetkinlik ve kapasite artışına ağırlık vermeliyiz. O sebeple gençlere yönelik yapılan çalışmalara daha fazla ağırlık vermek zorundayız.” dedi.

 Verdiği eğitim seminerlerinin sonunda, Çalıştayın Proje Yürütücüsü Amasya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. D. Duygu Kılıç, Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya yoğun işeri arasında, davetlerini geri çevirmeyerek kendilerine zaman ayırdığı ve verdiği değerli katkıları için teşekkür ederek, belge takdim etti.


Bu haber 19 Ekim 2016 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.