Son Dakika

TARIMDA KALKINMA İÇİN VERİM YÜKSELTİLMELİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, tarımda gelişme ve kalkınma için girdilerin azaltılması ve verimin yükseltilmesinin şart olduğunu kaydetti

Bu haber 1191 kez okundu.
Yazı Boyutu

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, tarımda gelişme ve kalkınma için girdilerin azaltılması ve verimin yükseltilmesinin şart olduğunu kaydetti. 

Tarımda girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve buna bağlı olarak verimin artırılmasının aynı zamanda çiftçinin ve ülkenin gelir seviyesini yükselteceğine işaret eden Özdemir, “Bakanlığımızın da desteği ile son yıllarda Toprak işlemsiz yani Korumalı tarımın yaygınlaştırılması çalışmalarına ağırlık vermekteyiz. Bu doğrultuda da İl Müdürlüğümüzün çalışmaları devam etmektedir” dedi. 

Toprak işlemesiz tarıma yönelik bilgiler veren Özdemir, “Toprak işlemesiz tarım toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam etmektir. Bu olur mu diyorlar bazı çiftçilerimiz. Ama bunun araştırması Amerika, Avrupa ve Ülkemizdeki Araştırma Enstitülerinde yapılmıştır. Toprak işlemesiz tarım yapıldığında toprağın strüktürü dediğimiz yapısı bozulmamakta ve her şey doğal ortamına bırakılmakta böylece toprakta mikroorganizma faaliyetleri artmakta ve toprağın su tutma kabiliyeti artmaktadır. Ayrıca toprak yüzeyi anız ve bitki artıkları ile kaplı olduğundan dolayı erozyon en az seviyeye inmektedir” ifadelerini kullandı. 

2014 YILINDAN BU YANA DEVAM EDİYOR 

Geçtiğimiz yıllarda bölgenin farklı yerlerinde yapılan toprak işlemsiz ekimin bu yıl Tayyip Köyünde gerçekleştirildiğini kaydeden Özdemir, toprak işlemesiz (Korumalı) Tarım uygulamasının Yozgat şartlarında yaygınlaştırılması amacıyla 2014 yılından bu yana demonstrasyon çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

2016 üretim sezonunda demonstrasyonun tarlanın 10 dekarlık kısmına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Yozgat Baklagil Yayım Projesi kapsamında toprak işlemesiz olarak kırmızı mercimek çeşitlerinin ekiminin yapıldığını dile getiren Özdemir, “Kalan kısmına ise herhangi bir toprak işlemesi yapılmadan bir kısmı İl Müdürlüğümüz tarafından kalan kısmı çiftçimiz tarafından temin edilen tohumluk ile anıza doğrudan Ekim Mibzeri ile macar fiği ekimi yapılmıştır. 2017 üretim sezonu için; geçtiğimiz üretim sezonunda  macar fiği ektiğimiz bu tarlayı yine hiçbir toprak işlemesi yapmadan anıza doğrudan ekim mibrezi ile buğday ekimi yapılmıştır” şeklinde konuştu. 

ANIZ YANGINLARI 

ÖNEMLİ BİR SORUN 

Yaygınlaşan anız yangınlarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Özdemir, şunları kaydetti;  “İlimizde anız yangınları önemli bir sorundur. Anız yakıldığı için  toprak yok olmakta ve verimi düşürmektedir. Ayrıca nadas alanlarının çokluğu da ayrı bir sorundur. Biz İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak Yozgat'ta nadas alanlarının azaltılması için toprak işlemesiz olarak buğday ve fiğ münavebesinin her yıl üretime açılması ve hayvancılığa kaliteli kaba yem temini açışından çok önemli bir alternatif yol olduğu düşünüyor ve bu doğrultuda yayım çalışmaları yapıyoruz. . Bu nedenle taban olmayan kıraç arazilerde toprak işlemesiz olarak 1 yıl buğday 1 yıl fiğ ve benzeri tek yıllık yem bitkileri münavebesini çiftçilerimize öneriyoruz.”


 

Bu haber 19 Ekim 2016 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.