Son Dakika

GÖZ YORGUNLUĞU YAPIYOR
GÖZ YORGUNLUĞU YAPIYOR

Uzmanlar, cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi dijital cihazların uzun süre kullanımının göz yorgunluğuna neden olduğunu belirterek uyarılarda bulundu. Günde 3 saat ve daha fazla dijital cihaz kullananlarda hastalığın görüldüğüne dikkat çeken Uzmanlar, "Birçok kişide görülen bu hastalık, günde 3 saat veya daha fazla zamanını dijital cihazların başında ya da birden fazla cihazın karşısında zaman geçirmek hem zaman kaybına hem de göz sağlığına olumsuz etkileri vardır. Bilgisayar kullanmak zorunda kalan erişkinlerin birçoğu ise bu dijital hastalığa yakalanmaktadır. Dijital göz yorgunluğunun en büyük nedenlerinden bir tanesi bilgisayar karşısında gözün ekranı netleştirmek için yaptığı uyumdur.  İnsan gözü yakın objeleri netleştirmek için uyum yapar. Bu uyum esnasında ise, göz merceğindeki kaslar kasılır ve mercek kalınlaşır. Değişen ışık gücüne göre göz bebeği ufalmaya ya da genişlemeye başlayabilir’’ dedi.

FARKINDALIK  AŞILIYORLAR
FARKINDALIK AŞILIYORLAR

Toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili farkındalık ve kontrol yeteneklerinin arttırılması amacı ile faaliyet gösteren Sağlıklı Yaşam Aracı  köy köy gezerek bilinçlendirmeye devam ediyor. 

GLOKOMDA 65 YAŞA DİKKAT
GLOKOMDA 65 YAŞA DİKKAT

Uzmanlar, 65 yaşından sonra yaklaşık her 10 kişiden birinde göz tansiyonuna rastlanabildiğini, bu nedenle özellikle orta yaşlardan itibaren zaman zaman göz muayenesi yaptırılması gerektiğini söyledi.  Uzmanlar, glokom bir diğer adı göz tansiyonu hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Uzmanlar, “Glokom yani göz tansiyonu hastalığı her yaşta ve hatta yeni doğanda bile karşımıza çıkabilmesine rağmen genellikle 40 yaşından sonra görülen bir göz hastalığıdır. Yenidoğanlarda glokom görülme riski 10 binde birken, 40 yaş üzerindeki bireylerde yüzde 2’dir. Yaş ilerledikçe glokom görülme riski artar. Bu oran 50 yaşından sonra yüzde 4, 60 yaşından sonra yüzde 8’dir. 65 yaşından sonra yaklaşık her 10 kişiden birinde glokoma rastlanabilir. Bu nedenle özellikle orta yaşlardan itibaren zaman zaman göz muayenesi yaptırmak gereklidir” dedi.

DİYALİZ HASTALARINA UYARI
DİYALİZ HASTALARINA UYARI

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine Yozgat Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Çağrı Kayıpmaz , böbrek fonksiyonlarının diyaliz makinesi ile yapılarak kanda biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasıyla böbrek yetmezliği yaşayan hastalarımızın yaşam süreleri uzatıldığını söyleyerek diyaliz hastalarının dikkat edeceği noktalar konusunda uyardı.

AKDAĞMADENİ’NDE PANORAMİK RÖNTGEN
AKDAĞMADENİ’NDE PANORAMİK RÖNTGEN

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Akdağmadeni Devlet Hastanesi’nde artık hastalar diş röntgeni için Yozgat veyahut başka bir ile sevk edilmeyecek. Panoramik röntgenin hizmete girmesiyle hastaların bu mağduriyeti de giderilmiş oldu.

ANLAMA KAYBINA SEBEP OLUYOR
ANLAMA KAYBINA SEBEP OLUYOR

Gelişen teknolojiye bağlı olarak giderek yaygınlaşan işitme kaybı, tedavi edilmediği takdirde zamanla tedavisi güçleşen "anlama kaybı"na neden oluyor. Tedavi yöntemleri arasında işitme cihazı uygulaması yaygın olan anlama kaybına karşı en etkili yöntem ise erken tanı. Yozgat İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Odyometristi Harun Yılmaz, erken tespit edilmeyen işitme kayıplarının geç tedavi edilmesinden dolayı beraberinde anlama kayıplarının da yaşandığını söyledi. 

AŞIRI TERLEME KABUS OLMASIN
AŞIRI TERLEME KABUS OLMASIN

Uzmanlar, “Yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması, aşırı terleme yaşayan kişilerin kabusu olabiliyor. Çünkü vücut için doğal bir süreç olan terleme, özellikle sıcak havalarda iş ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bölgesel aşırı terleme, hastaların kıyafetlerinde iz bırakması sebebiyle açık renk giyinmelerine hatta tokalaşmalarına bile engel olabiliyor” dedi. 

SERİNLEMEK İSTERKEN HASTALANMAYIN
SERİNLEMEK İSTERKEN HASTALANMAYIN

Yaz aylarının sıcakları başladı. Doğal olarak sıcaklardan kurtulmak ve serinlemek isteyen kişiler klimaya yöneliyor. Artık teknolojinin de çok gelişmiş olduğu dünyamızda klima lüks olmaktan çıkmaya başladı ve çok sayıda firma klima isteyen müşterilerine daha iyi hizmet vermek için servis ve satış ağını genişletti. Yozgat İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, serinlemek için kullanılan klimaların ciddi rahatsızlara neden olabileceğini söyledi. Klima kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Karaarslan, uyulması gereken kuralları şöyle sıraladı: Klima cihazlarının montajı yetkili servislere veya usta tesisatçılara yaptırılmalı ve montaj sırasında garanti şartlarına uyulmalıdır, Klimaların veriminin ve ömrü

SIVI KAYBINA DİKKAT EDİN
SIVI KAYBINA DİKKAT EDİN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökhan Elbay, yaz aylarında sıvı kaybına karşı dikkatli olmak gerektiğini belirterek, bu mevsimde domates, salatalık, karpuz ve kiraz tüketiminin önemli olduğuna vurgu yaptı. Sıvı kaybının yorgunluk, halsizlik, vitamin ve mineral eksikliğine neden olduğunu anlatan Diyetisyen Gökhan Elbay, bireylerde kilogram başına 30-35 mililitre su ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Yaz mevsiminde sıvı kaybına karşı önlem olarak en güzel yiyeceklerin salatalık ve domates olduğunu vurgulayan Elbay, “Salatalık ve domatesin kalorileri düşüktür. Ayrıca hem her öğünde hem de ara öğünlerde yenilebilecek lezzetli besinlerdir. Salatalık ve domates bir yandan bireylerin su ihtiyacını karşılarken, bir yandan da içerisindeki vitaminler sayesinde metabolizmadaki antioksidan düzeyini artırarak bağışıklık sistemlerini güçlendirir, sağlıklı kalmaya yardımcı olur” ifadelerini kullandı. Diyetisyen Elbay, sıcak yaz aylarının vazgeçilmezlerinden karpuz ve kiraza ilişkin de şu bilgileri aktardı: 

KULAK ÇUBUKLARI RİSKİ ARTIRIYOR
KULAK ÇUBUKLARI RİSKİ ARTIRIYOR

Uzmanlar, kulak çubuklarının, yaz aylarında daha çok görülen enfeksiyon riskini artırdığını söyledi. Uzmanlar, yaz aylarında havuz ve denize girme sıklığının artmasıyla birlikte dış kulak enfeksiyonları şikayetlerinin de arttığını belirtti. Denizden ziyade durgun su olduğu için havuzların daha fazla enfeksiyon tehlikesi taşıdığını vurgulayan Uzmanlar, hijyene önem verilen havuzların tercih edilmesi önerisinde bulundu.