Son Dakika

ÇOCUKLARDA OKUL DÖNEMİ BESLENME
ÇOCUKLARDA OKUL DÖNEMİ BESLENME

Büyüme ve gelişmenin en belirgin yaşandığı okul döneminde çocukların sağlıklı beslenmesinin önemli olduğu açıklandı.  Sağlıklı beslenme alışkanlığının uygun besin ögeleri ile sağlanması gerektiğini belirten Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay,  okul döneminde beslenme konusunda bazı sıkıntılarla karşılaşılabileceğini söyledi. Okula gidip gelme süreleri iyi ayarlanmadığından, öğünlerde aksaklık ve düzensizlik olabileceğini ifade eden Elbay, "Okulda kalma süresi fazla ise, beslenme açısından sınırlı imkanlarla sağlıklı bir öğün oluşturmak güç olabilir. Eğer evde sağlıklı beslenme davranışı oluşturacak bir model yoksa, çocuk aynı sağlıksız alışkanlığı okulda sergileyebilir. Okulda, arkadaş ortamında beslenme açısından yanlış uygulamaları gören çocuk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları edinebilir. Çocuğun aktivitesi fazla veya az olabilir. Sağlıklı vücut ağırlığı korunamayabilir. Karşılaşılabilecek bu tür problemler, sağlıklı beslenme davranışını hayata geçirmeyi güçleştirebilir. 

HAZIMSIZLIĞA YOL AÇIYOR
HAZIMSIZLIĞA YOL AÇIYOR

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay,  kurbanlık hayvanın kesildikten sonra etinin 24 saat dinlenmeden tüketilmesinin sindirim problemlerine yol açtığını söyledi. Elbay,  etlerin kavurma ve kızartma olarak değil, yağsız olarak tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti.  Öğünlerde genellikle ölçünün kaçtığı Kurban Bayramlarında sağlıklı beslenme tüyoları veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökhan Elbay,  özellikle kalp, diyabet, böbrek ve yüksek tansiyon hastalarının bayramı dikkatli geçirmeleri gerektiğini söyledi. Etlerin kızartma ya da kavurma olarak tüketilmemesini, yağsız olarak hazırlanmasını öneren Elbay,  "Bireylerin hastalık riski ve sindirim problemleri yaşamamaları adına bunu istiyoruz. Etleri tüketirken yanında C vitamini yüksek gıdalar da tüketilmeli. Salataların üzerine limon sıkarak ya da taze sebzelerle beraber tüketilmesini istiyoruz ki bireyler etin içerisindeki demirden en iyi şekilde yararlanabilsin. Ayrıca, kilo problemi yaşanmaması adına etin yanında pilav ve makarna yerine tam buğday ekmeği ya da bir kase çorba tüketmek daha doğru bir tercih olacaktır" ifadelerini kullandı. Etin saklama koşullarına ilişkin bilgiler de aktaran Elbay,  etlerin büyük parçalar yerine tek kullanımlık parçalar halinde saklanması gerektiğini kaydederek "Etler, eğer buzdolabında saklanacaksa 1-2 gün, ileri tarihlerde tüketilecekse derin dondurucuda eksi 18 derecede 1-2 ay saklanması daha uygun oluyor" şeklinde konuştu. Yüksek kolesterol nedeniyle ilaç kullanan bireyler ile fazla kilosu olan vatandaşların et tüketiminde dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Elbay,  şöyle devam etti: "Geleneksel olarak kurban kesildikten sonra kahvaltılarda dahi hemen et tüketilmeye başlanıyor. Bu mide ve bağırsak problemi yaşayan bireyler için ciddi anlamda rahatsızlık riski taşıyor. Etler ilk kesildiğinde 24 saat süreyle 'ölüm katılığı' dediğimiz, etlerin sert kaldığı durum oluşuyor. Bunun için etin bir süre dinlenmesi gerekiyor. Mangal yaparken de etin çok yanmamasına, kömürle çok temas etmemesine, 10-15 santimetre kadar mesafe olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca kuyruk yağlarını ve iç yağlarını ise tüketmelerini önermiyoruz. Etin çok yakılmaması ama içinin de iyi pişmesi lazım. Aksi durumlarda bireylerde ciddi anlamda sindirim problemlerinin yaşandığını görüyoruz. Etler, lif kaynakları olmadığı için yine sindirim sorunları yaşanmaması adına yanında sebze ya da salatalar gibi lif kaynağı olacak gıdaların tüketilmesini öneriyoruz."

DİŞ SAĞLIĞINI TEHDİT EDEBİLİR
DİŞ SAĞLIĞINI TEHDİT EDEBİLİR

Uzmanlar, bayramdaki beslenme alışkanlıklarımızın diş sağlığını tehdit edebileceğini belirtti. 

ETİ DİNLENDİRDİKTEN SONRA TÜKETİN
ETİ DİNLENDİRDİKTEN SONRA TÜKETİN

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, başta mide ve bağırsak hastaları olmak üzere herkesin yeni kesilmiş et tüketimine dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

ET TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN
ET TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, bayramda et tüketimine dikkat çekerek, “Mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş kurbanlık alın ve kesilen kurbanı 1-2 gün (24-48 saat) soğutucuda beklettikten sonra tüketin” dedi. 

YAZ AYLARINDA ARTIYOR
YAZ AYLARINDA ARTIYOR

Yaz aylarında kene ısırmalarına bağlı olarak “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi” vakalarının artış gösterdiğine dikkat çeken uzmanlar, kene ısırmalarının ölümcül olabileceğini söyleyerek uyardı.

HAYDİ YOZGAT KAN BAĞIŞINA
HAYDİ YOZGAT KAN BAĞIŞINA

Türk Kızılayı Kan Bağış Tırı Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda kan alımına başladı. Türk Kızılayı Yozgat Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem İlker yaptığı açıklamada “19-26 Ağustos 2017 tarihlerinde saat: 10.00 – 18.00 arasında kan bağışı kabul edilecektir. 

KİLO KONTROLÜNÜ ZORLAŞTIRIYOR
KİLO KONTROLÜNÜ ZORLAŞTIRIYOR

Uzmanlar, özellikle sık seyahat eden, iş yoğunluğu yüksek, sürekli stres altında olan kişilerin düzensiz ve kötü beslenmesinin kilo kontrolünü de zorlaştırdığını belirtti. Seyahat edenlere beslenme önerilerinde bulunan Uzmanlar "Gün içinde ziyaret edeceğiniz yerlere mümkün olduğunca yürüyerek gitmeye çalışın. Dolaşım ve bağırsak sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için seyahat boyunca günde en az 1.5 litre su içmeye özen gösterin. Gittiğimiz yerlerin yöresel tatlarından mutlaka yemek istiyorsanız, tatlınızı birlikte seyahat ettiklerinizle paylaşabilir ya da aldığınız porsiyonu küçültebilirsiniz" dedi. Tatil ya da iş nedeniyle yapılan seyahatlerde beslenmelere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Uzmanlar, "Seyahatlerde yapılan beslenmeler metabolizmanın bozulmasına neden olabiliyor. Özellikle de sık seyahat eden, iş yoğunluğu yüksek, sürekli stres altında olan kişilerin düzensiz ve kötü beslenmesi kilo kontrolünü de zorlaştırıyor. Bunun en önemli nedenlerinin başında da yolculuklar sırasında ilginç şekilde abur cubur yemek isteğinin artmasının yanı sıra normal tüketimimizden çok daha fazlasını yeme ihtiyacımız geliyor" ifadelerini kaydetti. Alışılan beslenme rutinlerinin dışına çıkılmasının seyahat boyunca sağlıksız yiyecekleri tercih etme anlamına gelmeyeceğini kaydeden Uzmanlar, "Tabi ki de küçük kaçamaklar konusunda özgür olsak da bunları diğer öğünlerde daha dengeli beslenerek telafi etmek gerekiyor. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı hiçbir şekilde atlamayın. Bu sayede hem gün içinde daha zinde olabilir hem de fazla kalorili besinlere daha az rağbet edersiniz. Açık büfe kahvaltılardan mümkünse uzak durmaya çalışın. Peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillikler, tam tahıllı ekmek, meyveleri içeren Akdeniz tarzı bir kahvaltı tercih edin. Eğer bunları bulamıyorsanız şöyle bir kombinasyon yapabilirsiniz; meyve ve süt yanına omlet ya da sütle tahıl gevreği yiyebilirsiniz. Sucuk, salam, jambon, sosis, pastırma gibi mümkün olduğunca işlenmiş et ürünlerinden kaçının. Protein ihtiyacınızı diğer öğünlere saklayın. Kahvaltının yanında açık çay veya kahve içebilirsiniz tabii şekersiz olmak kaydıyla" diye konuştu. 

İLK KATARAKT AMELİYATI YAPILDI
İLK KATARAKT AMELİYATI YAPILDI

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Sarıkaya Devlet Hastanesinde, katarak ameliyatı yapılarak Sarıkaya’da bir ilke daha imza atıldı. Katarakt cerrahisi tekniği,fakoemülsifikasyon ( FAKO )  ameliyatı, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Mustafa Aksoy tarafından ilk defa hastanede yapılmaya başlandı.  Katarakt; göz içinde bulunan ve cisimlerin görüntülerinin göz arkasında (fovea) sarı noktaya odaklamayı sağlayan lensin kesifleşmesinin olduğunu ayrıca kataraktın her yaş grubunda bulunabilmesine rağmen en sık ileri yaş hastalarında gözlendiğini belirten Aksoy, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kataraktın en sık sebep olduğu şikâyet puslu görmedir. Kataraktın herhangi medikal tedavisi bulunmamasına rağmen cerrahi olarak başarıyla tedavi edilmektedir. Katarakt ameliyatı bazı istisnalar hariç lokal anestezi ile yapılmaktadır. Katarakt cerrahisinde bozulmuş olan mercek 2-3 mm kesiden göz içerisine girilip ultrasonik titreşimlerle küçük parçalara ayrılarak aynı anda emilmektedir. Daha sonra merceğin çevresindeki zarın içine göz içi lensi yerleştirilir ve istisna durumlar hariç dikiş konulmadan cerrahiye son verilir. Bu teknikle yapılan katarakt ameliyatı ortalama 20-30 dakika sürmekte, kataraktın yeni veya eski (sertleşmiş) olmasına bağlı olarak da bu süre biraz daha kısa veya uzun olabilmektedir” dedi.  Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada; “ İlçelerimizde ilkleri yaşıyor olmanın sevinci içerisindeyiz. Amacımız sevkleri en aza indirebilmek, hasta mağduriyetini gidererek, hasta memnuniyetini optimum düzeye çıkarabilmektir. Sarıkaya Devlet Hastanesinde katarakt ameliyatı ile ilke imza atan Göz Doktorumuz Op. Dr. Mustafa Aksoy ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT
MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT

Uzmanlar, gün ışığının azalmaya başladığı sonbahar ve kış aylarının mevsimsel depresyon riski açısından oldukça yüksek risk taşıyan dönemler olduğunu, ancak mevsimsel depresyonun ilkbahar ve yaz aylarında da görülebildiğini söyledi.