Son Dakika

Akciğerleri etkileyen sinsi tehlike: KOAH
Akciğerleri etkileyen sinsi tehlike: KOAH

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Kronik Obstüriktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) günümüzde en büyük hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer aldığını belirterek, “Sigara ile birebir ilişkili olan hastalıkların başında gelen KOAH, dünyada her yıl 2.9 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor” dedi. 

GRİP AŞISINI MUTLAKA YAPTIRIN
GRİP AŞISINI MUTLAKA YAPTIRIN

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlanan Yozgat Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Temoçin grip aşısının mutlaka yapılması gerektiğini bildiriken şunları söyledi; “Grip, İnfluenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan grip, 39-40 dereceye ulaşan ateş yapması, şiddetli halsizlik ve kırgınlığa yol açması ve eşlik eden şiddetli baş ağrıları ile soğuk algınlığından ayrılabilir.

“KEPEK EKMEĞİ DEMİRİ AZALTIR”
“KEPEK EKMEĞİ DEMİRİ AZALTIR”

Uzmanlar, kepek ekmeğinin çocuklar da kansızlık yapabildiğini söyledi. 

02-08 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI
02-08 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI

02- 08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası münasebetiyle açıklama yapan Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin,” Çocukluk çağındaki kanser vakalarının yüzde 35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sırada. Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.

EN ÖNEMLİ ETKEN DOĞRU BESLENME
EN ÖNEMLİ ETKEN DOĞRU BESLENME

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökhan Elbay, kadınların hamilelik döneminde tüketmemesi gereken yiyecek ve içecekler hakkında bilgi verdi. 

2 YAŞ SENDROMUNA DİKKAT
2 YAŞ SENDROMUNA DİKKAT

Uzmanlar, çocuklarda 2 yaş sendromu ile ilgili bilgi verdi.

BAĞIMLILIKLA  MÜCADELE EĞİTİMİ
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen program çerçevesinde Aile Hekimlerine bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi. Yozgat’ta Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı ve Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı kapsamında aile hekimlerine uyuşturucu ile mücadele eğitimleri verildi. 

29 EKİM DÜNYA İNME GÜNÜ
29 EKİM DÜNYA İNME GÜNÜ

29 Ekim Dünya İnme Günü münasebetiyle açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih şahin,” Kan kalpten boynumuzun iki yanında yer alan iki büyük damar aracılığı ile beyine taşınır. İnme kalp krizi gibi oluşur. Kan akımı kesildiği zaman oksijen ve besleyici maddeler beyine ulaşamaz. Bu durum beyin dokusunda hasara yol açar ve inme olarak adlandırılır. Damarların iç duvarlarında depolanan yağ damarlarda daralmaya ve sertleşmeye yol açar. Bazen oluşan kan pıhtısı damarı tıkar, kan akımı kesilir ve hasar oluşur.

HASTA YAKINLARINA EĞİTİM
HASTA YAKINLARINA EĞİTİM

Yerköy Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Selim Sağır, Şizofrenili hasta yakınlarına Şizofreni Nedir, Hastayla İletişim Nasıl Kurulmalı, Psikotik Alevlenme Anında Hastalara Nasıl Yaklaşılmalı ve Damgalanma konularıyla ilgili eğitim verdi.

KATKI MADDELERİ HASTALIKLARI ARTTIRIYOR
KATKI MADDELERİ HASTALIKLARI ARTTIRIYOR

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, son yıllarda besinlerin mevsim dışı tüketilmesi ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan katkı maddeleri nedeniyle hastalıkların arttığını, bu durumdan korunabilmenin en sağlıklı yolunun ise sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek olduğunu söyledi.