Son Dakika

SIVI KAYBINA DİKKAT EDİN
SIVI KAYBINA DİKKAT EDİN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökhan Elbay, yaz aylarında sıvı kaybına karşı dikkatli olmak gerektiğini belirterek, bu mevsimde domates, salatalık, karpuz ve kiraz tüketiminin önemli olduğuna vurgu yaptı. Sıvı kaybının yorgunluk, halsizlik, vitamin ve mineral eksikliğine neden olduğunu anlatan Diyetisyen Gökhan Elbay, bireylerde kilogram başına 30-35 mililitre su ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Yaz mevsiminde sıvı kaybına karşı önlem olarak en güzel yiyeceklerin salatalık ve domates olduğunu vurgulayan Elbay, “Salatalık ve domatesin kalorileri düşüktür. Ayrıca hem her öğünde hem de ara öğünlerde yenilebilecek lezzetli besinlerdir. Salatalık ve domates bir yandan bireylerin su ihtiyacını karşılarken, bir yandan da içerisindeki vitaminler sayesinde metabolizmadaki antioksidan düzeyini artırarak bağışıklık sistemlerini güçlendirir, sağlıklı kalmaya yardımcı olur” ifadelerini kullandı. Diyetisyen Elbay, sıcak yaz aylarının vazgeçilmezlerinden karpuz ve kiraza ilişkin de şu bilgileri aktardı: 

KULAK ÇUBUKLARI RİSKİ ARTIRIYOR
KULAK ÇUBUKLARI RİSKİ ARTIRIYOR

Uzmanlar, kulak çubuklarının, yaz aylarında daha çok görülen enfeksiyon riskini artırdığını söyledi. Uzmanlar, yaz aylarında havuz ve denize girme sıklığının artmasıyla birlikte dış kulak enfeksiyonları şikayetlerinin de arttığını belirtti. Denizden ziyade durgun su olduğu için havuzların daha fazla enfeksiyon tehlikesi taşıdığını vurgulayan Uzmanlar, hijyene önem verilen havuzların tercih edilmesi önerisinde bulundu.

MECBUR KALMADIKÇA ÇIKMAYIN
MECBUR KALMADIKÇA ÇIKMAYIN

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, “Güneş ve yüksek sıcaklığın zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için, mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalıdır” dedi.  Güneşli havalarda vatandaşların dikkat etmesi gereken konularda uyarılarda bulunan Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin,"Güneş çarpmasının en büyük nedeni çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktır. Hem tatil amaçlı deniz kıyısında geçirilen vakitler hem de normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden biridir. Bunun yanı sıra nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmasına sebep olabilir. Yüksek sıcaklıklarda fazla alkol tüketmek, kalın giyinmek ve aşırı besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir. Sıcak havada insan vücudu kan akışını deri yüzeyine doğru artırır. Terleme ve soluk verme ile kendisini fazla ısıdan kurtarır. Terleme ve soluk almanın tam olarak gerçekleşemediği durumlarda sıcak bitkinliği ve güneş çarpması da kaçınılmaz hale gelir. Sodyum ve klor kaybı ile birlikte güneş çarpması belirtileri de görülmeye başlar. Güneş çarpması belirtileri ise, güneş çarpmasının en yaygın belirtileri baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları, ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybıdır. Havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık da varsa ‘sıcak koması’ görülme ihtimali yükselmektedir. İleri safhalarda oldukça tehlikeli olabilen güneş çarpmalarında, ciddi oranda yaşam kaybı riski olduğu da unutulmamalıdır. Güneş çarpması sonrası iyileşen kişilerin dahi sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu nedenle ilk belirtide tanı konulması ve kişi bilincini yitirmeden gerekli müdahaleye başlanması gerekmektedir.  Güneş ve yüksek sıcaklığın zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için, mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalı, Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli, mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı, güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kremler sürülmeli, günde en az 2,5-3 litre sıvı tüketilmeli, sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli, fırsat buldukça ılık duş alınmalı, uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Güneş çarpmalarına karşı bol sıvı tüketilmeli, yaz aylarında uzun süre güneş altında kalan çocuklarda güneş çarpmaları olabilir. Çocukların ateşi yükselir ve halsizlik gözlenir. Terleme sonucu sıvı kaybı oluşur ve güneş çarpması olan çocuğun sıvı ihtiyacı artar. Bu nedenle bol bol su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneşin vurduğu araç içinde çocuklar uzun süre bırakılmamalıdır.  Özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehlikeli sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.

BEBEK DOSTU HASTANE
BEBEK DOSTU HASTANE

Yozgat Halk Sağlığı Eğitim Birimi tarafından ebe ve hemşirelere eğitim verildi. Sertifikalarını alan sağlık personeli anne sütünün önemi için tüm çalışmalarda yer alacaklarını belirttiler. Ayrıca hastanede; Sağlık Bakanlığının Bebek Dostu Değerlendirme Kriterleri, Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği değerlendirme ekibi tarafından değerlendirildi, anne ve sağlık personellerine anket uygulanarak, farkındalık çalışması yapıldı.  “Bebek Dostu” çalışmalar kapsamında Yozgat Merkez ve ilçe hastane çevrelerinde bulunan eczanelere, hastane yönetimi tarafından Bebek Dostu Eğitimi verildi. Gönüllülük esasına dayalı olarak Bebek Dostu olacak eczanelerden bu konu ile ilgili destek vermeleri anne ve bebek sağlığı için önemli çalışmalar arasında.

“YETERLİ BESLENMEDEN UZAKLAŞTIRIYOR”
“YETERLİ BESLENMEDEN UZAKLAŞTIRIYOR”

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, geçmişten günümüze kadar gelen, doğruluğuna son derece inanılan yanlışların bireyleri yeterli ve dengeli beslenmeden uzaklaştırdığını söyledi. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, diyette doğru bilinen yanlışlıklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Elbay, “Çoğu bireyin kilo kaybetmek, bir kısmının ise yeterli ve dengeli beslenmeyi tam anlamıyla öğrenmek ve bir yaşam tarzı haline getirmek amacıyla yöneldiği diyet (yeterli ve dengeli beslenme) programlarında bireylerin doğru bildiği pek çok yanlış bulunmaktadır. Öncelikle bir beslenme programına yeterli ve dengeli diyebilmemiz için bu programın sağlıklı beslenme kılavuzlarına uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Programın hazırlanış aşamasında sorgulanması gereken kişinin yaşı, boyu, cinsiyeti, aktivite düzeyi ve hastalık durumu alınması gereken besin öğeleri miktarını etkilediğinden beslenme programının bireye özgü olarak planlanması son derece önemlidir. Ancak geçmişten günümüze kadar gelen doğruluğuna son derece inanılan yanlışlar bireyleri yeterli ve dengeli beslenmeden uzaklaştırmıştır” dedi. 

SOĞUK ALGINLIĞINA DİKKAT EDİN
SOĞUK ALGINLIĞINA DİKKAT EDİN

Yozgat Halk Sağlığı Müdür Dr. Mehmet Akif Karaaslan, yaz aylarında yaşanan grip sınıflamasına girmese de genel itibariyle 'soğuk algınlığı' denilebilen üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili uyarıda bulundu.  Yaz aylarında grip sınıflamasına girmese de, genel itibariyle 'soğuk algınlığı' denilebilen üst solunum yolu enfeksiyonları, yaşanabilir. Sıcak yaz ayları, grip salgınlarının cirit attığı kış aylarından daha güvenli görünse de, vücudun çevre sıcaklığıyla alışveriş dengesini kurmakta zorlanabileceğini akılda tutmak gerekir. Yaz aylarında sıklıkla, soğutma sistemleri ve havuzlardan bulaşan yaz dönemi hastalıklarıyla karşılaşılıyor. Yozgat Halk Sağlığı Müdür Dr. Mehmet Akif Karaaslan, yaz aylarında da görülen 'üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunma yolları' hakkında açıklama yaptı.

GEBELİKTE YATIŞ  POZİSYONU ÖNEMLİ
GEBELİKTE YATIŞ POZİSYONU ÖNEMLİ

Gebelik döneminde en sık karşılaşılan sorulardan birinin nasıl yatmalıyım sorusu olduğunu söyleyen Uzmanlar, “Uyku süresince defalarca pozisyon değiştirileceğinden dolayı aslında bu sorunun cevabının bilinenin aksine 'anne adayı nasıl rahat yatabiliyorsa' o şekilde yatmasıdır” dedi. 

BU YIL HİZMETE AÇILACAK
BU YIL HİZMETE AÇILACAK

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası ve Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin inşaatında sona gelindiğini belirten Bozok Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Salih Karacabey, Tıp Fakültesi öğrencilerinin 2017-2018 eğitim öğretim yılında yeni binada eğitime başlayacaklarını yine bu yıl içerisinde 280 yatak kapasiteli Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin de tamamlanarak hizmete açılacağını söyledi.

ŞEHİR HASTANESİNDE HAYATA TUTUNDU
ŞEHİR HASTANESİNDE HAYATA TUTUNDU

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesine, adak kurbanı keserken nerdeyse kopma derecesinde kolu kesilen hastaya mikro cerrahi yöntemiyle anında müdahale edildi. Koldaki 3 atardamar ve 3 toplardamarı kopan hastanın damarları dikilerek, kasları ve tendonları onarılarak yoğun bakıma alındı. Babası için adak kurbanı keserken kolunu kestiğini söyleyen Yozgatlı Memiş Yıldırım, “Olay sırasında bilincim gitmiş hastaneye geliş sürecimi hatırlamıyorum. Sağ olsun doktorumuz ameliyat yaparak kolumdaki damarları, kasları dikmiş. Sonrasında aldığım fizik tedavi ile şuan kolumu kullanıyorum” dedi. Hastayı bir gece yoğun bakıma aldıklarını söyleyen Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağrı Kayıpmaz yaptığı açıklamada;” Kurban keserken bıçak ile kolu kopma noktasına gelen hastamız 112 ambulansı ile hastanemiz acil servisine geldi. Çok kan kaybettiği için şuuru kapalı olan hastanın kalbide hastanede durdu. Hızla yapılan müdahale ile hayata dönen hasta, acilen tarafımdan ameliyata alındı. Koldaki 3 atardamar ve 3 toplardamarı kopan hastaya mikro cerrahi yöntemi ile tüm damarları, kasları ve tendonları onarılarak yoğun bakıma alındı. 1 gece yoğun bakımda yattıktan sonra, servise alınan hasta 3 gün de kalp damar cerrahisi serviste takip edildikten sonra şifa ile taburcu edildi. 2 hafta boyunca fizik egzersiz yapan hasta kontrole geldiğinde dikişleri alındı ve kolu tamamen iyileşmiş oldu. El ve kol fonksiyonları yüzde yüz olan hasta bir ay sonra kontrol edilmek üzere gönderildi” ifadelerine yer verdi.

KİLOYU VERMEK KADAR KORUMAKTA ÖNEMLİ
KİLOYU VERMEK KADAR KORUMAKTA ÖNEMLİ

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, kiloyu vermek kadar korumanın da sağlık açısından son derece önemli olduğunu söyledi.   Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, “Öncelikle hiçbir zaman unutmamız gereken nokta koruyabileceğimiz ağırlık hedef noktamız olmalı ve doğru bir diyet programından sonra her zaman beslenmemizi kontrol altında tutmalıyız. Aslında birçoğumuz da kilo korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunu birkaç kez deneyimlemişizdir” dedi. Kiloyu koruma konusunda yetersiz kalınmasının, iki temel nedene bağlı olduğunu ifade eden Elbay,  “Birincisi; Gerçekçi olmayan ve ulaşılamaz hedefler belirlenmesidir. Sonuca ulaşılsa dahi o kiloyu korumanın oldukça zor olur çünkü ulaşılan kilo bireyin sabitlemek de zorlanacağı kilodur ve birey bu kiloyu uzun süreli koruyamayacaktır. Bunun sonucunda da birey kendini kısır bir döngünün (kilo alıp-verme) içinde bulacaktır. İkincisi ise; Bireyler, zayıflama programında kazandıkları olumlu beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezler ve program süresince yaptıkları aktiviteyi bırakırlarsa, kiloyu koruyamama ve tekrar kilo almaları olasıdır.