Son Dakika

Akılcı İlaç Ekibi Sempozyuma Katıldı
Akılcı İlaç Ekibi Sempozyuma Katıldı

Yozgat Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörü Dr. Abdullah Cesur, antibiyotik kullanımının çok fazla olduğu ve vatandaşların antibiyotik kullanma konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

ÖĞRENCİLERE DİYABET VE OBEZİTE ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE DİYABET VE OBEZİTE ANLATILDI

Yozgat Çözüm Koleji öğrencilerine okul hemşiresi Mine Dalaslan tarafından 'diyabet ve obezite' konularında farkındalığı artırmak ve sağlıklı beslenme alışkanlığın kazandırılması amacıyla eğitim verildi. 

Vatandaşlara KOAH Taraması
Vatandaşlara KOAH Taraması

15 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Tıp Öğrencileri Birliği Topluluğu işbirliğinde KOAH hastalığının tanısı ve tedavisine yönelik halkı bilinçlendirme amaçlı ücretsiz Solunum Fonksiyonları testi ile sağlık taraması yapıldı. 

Akciğerleri etkileyen sinsi tehlike: KOAH
Akciğerleri etkileyen sinsi tehlike: KOAH

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Kronik Obstüriktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) günümüzde en büyük hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer aldığını belirterek, “Sigara ile birebir ilişkili olan hastalıkların başında gelen KOAH, dünyada her yıl 2.9 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor” dedi. 

GRİP AŞISINI MUTLAKA YAPTIRIN
GRİP AŞISINI MUTLAKA YAPTIRIN

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlanan Yozgat Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Temoçin grip aşısının mutlaka yapılması gerektiğini bildiriken şunları söyledi; “Grip, İnfluenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan grip, 39-40 dereceye ulaşan ateş yapması, şiddetli halsizlik ve kırgınlığa yol açması ve eşlik eden şiddetli baş ağrıları ile soğuk algınlığından ayrılabilir.

“KEPEK EKMEĞİ DEMİRİ AZALTIR”
“KEPEK EKMEĞİ DEMİRİ AZALTIR”

Uzmanlar, kepek ekmeğinin çocuklar da kansızlık yapabildiğini söyledi. 

02-08 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI
02-08 KASIM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI

02- 08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası münasebetiyle açıklama yapan Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin,” Çocukluk çağındaki kanser vakalarının yüzde 35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sırada. Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.

EN ÖNEMLİ ETKEN DOĞRU BESLENME
EN ÖNEMLİ ETKEN DOĞRU BESLENME

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökhan Elbay, kadınların hamilelik döneminde tüketmemesi gereken yiyecek ve içecekler hakkında bilgi verdi. 

2 YAŞ SENDROMUNA DİKKAT
2 YAŞ SENDROMUNA DİKKAT

Uzmanlar, çocuklarda 2 yaş sendromu ile ilgili bilgi verdi.

BAĞIMLILIKLA  MÜCADELE EĞİTİMİ
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen program çerçevesinde Aile Hekimlerine bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi. Yozgat’ta Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı ve Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı kapsamında aile hekimlerine uyuşturucu ile mücadele eğitimleri verildi.