Son Dakika

KLİMA GÖZLERİNİZİ ÇARPMASIN
KLİMA GÖZLERİNİZİ ÇARPMASIN

Yaz sıcaklarıyla baş edebilmenin en etkili yolu klima… Günlük hayatın içinde, birçok alanda klimalara maruz kalıyoruz. Ev, iş, araba, market gibi alanlarda ve toplu taşımada klimaların üflediği sert ve kuru havayı nüfus ediyoruz. Bir serinleme yöntemi olarak sıklıkla başvurulan klimalar, bazı durumlarda sağlığımız için tehlike oluşturabiliyor. Ortam havasını kurutarak, vücut dengesini olumsuz etkileyebilen klimaların cilt ve solunum sistemi üzerinde zararlı faktörleri olabiliyor. Gözlerimiz de klimalardan nasibini alıyor… Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, serinlerken göz sağlımızdan olmamak için klimalı ortamlarda yapmamız gerekenlere değiniyor.

HASTANELER EĞİTİMLE FARK YARATACAK
HASTANELER EĞİTİMLE FARK YARATACAK

İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda; sağlık çalışanlarına, hasta ve hasta yakınlarına verilen eğitimler konuşuldu.

"Sıcak Ve Nemli Havalar Risk Taşıyor"

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, artan sıcak ve nemli havaların yaşlı, çocuk, hamile ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için risk oluşturduğunu belirterek, "Güneş ışınlarının dünyamıza en dik geldiği saatlerde mümkünse dışarıya çıkılmamalı, çıkılması gerekiyorsa gölge yerler tercih edilmeli, hava akımı olmayan kapalı mekanlarda klima veya vantilatör kullanılmalı" dedi. 

İşçilere Mobil Sağlık Hizmeti
İşçilere Mobil Sağlık Hizmeti

Boğazlıyan ve Sorgun’da tarla işlerinde çalışmak için farklı şehirlerden gelen mevsimlik tarım işçileri, belirlenen alanlara yerleşmeye başladı. Belli gruplar halinde Boğazlıyan’a gelen mevsimlik tarım işçileri, köylerde çadır bölgeleri kurarak yaşıyor.

Migren Ağrılarının Esiri Olmayın
Migren Ağrılarının Esiri Olmayın

Uzmanlar, baş ağrısının en sık görülen ağrı türü olduğunu belirterek, "Hemen herkes baş ağrısı tecrübesi yaşar. Herhangi bir yılda çoğu insan en az bir kez baş ağrısı çeker. Çoğu kişi için ise baş ağrıları tekrarlayıcı ve anlamlı bir problemdir" dedi. 

“Otizim Farkındalık Sempozyumu”
“Otizim Farkındalık Sempozyumu”

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında, Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün öncülüğünce, kurumların desteklediği “ Otizim Farkındalık Sempozyumu” Yozgat Şehir Hastanesinde yapıldı. Vali yardımcıları ve kurum müdürlerinin katılımıyla gerçekleşen sempozyum öncesi özel etkinlikler düzenlendi.Hastane girişinde otizmli ve engelli çocuklar tarafından yapılmış olan resim sergisi yoğun ilgi gördü. “Otizimin Farkındayız, Onların Yanındayız” sloganıyla el boyama etkinliği yapıldı. Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ve Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin de, ellerini boyarak, etkinliğe destek verdi, keyifli anlar yaşandı. Konferans salonunda gerçekleşen sempozyuma otizmli çocukları olan ailer de katıldı. Otizm Kavramı, Otizmli Çocuklara Sunulan Sağlık Hizmetleri ve Otizm Eğitimi konuları ele alındı. Otizmli çocuklardan oluşan koronun söylediği şarkılar, salonu çoşturdu. Otizmli çocuğu olan bir annenin de söz aldığı konferansta ise duygu yüklü anlar yaşandı. Günün anlamını ifade eden mavi renkli balonların havaya bırakılmasıyla program son buldu.

ŞEHİR HASTANELERİ ÖRNEK OLUYOR
ŞEHİR HASTANELERİ ÖRNEK OLUYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Filiz Besim, Yozgat Şehir Hastanesinde incelemede bulundu.

ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM
ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Bozok Araştırma Hastanesi ileri teknoloji uygulamaları ile şifa dağıtmaya devam ediyor. Sağ bacak toplardamarı yoğun pıhtı ile tıkanmış hasta, Yozgat’ta ilk kez yapılan damar içi girişimle ameliyatsız tedavi edildi.Bacak ağrısı, şişlik ve yürümekte zorluk şikayetleri ile  üniversitemiz Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran  hasta yapılan tetkikler sonucu  anjiyo ünitesine alındı. Anjiyografi altında, tıkalı damarların içine girilerek mevcut pıhtılar damar içi jet akım ve vakum yöntemi ile temizlendi. İşlem sonrasında kan akımı güçlü şekilde sağlandı. Şikayetleri geçen hasta sağlığına kavuştu.

Köy Okullarında Sağlık Taraması
Köy Okullarında Sağlık Taraması

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, koruyucu ağız ve diş sağlığı kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. 

Çocuk Yataklı Servisi Hizmet Vermeye Başladı
Çocuk Yataklı Servisi Hizmet Vermeye Başladı

Saraykent Şehit Beytullah Yeşilay Devlet Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanının atanmasından sonra çalışmaları tamamlanan hastanede, Çocuk Yataklı Servisi açılarak, hizmet vermeye başladı. Çocuklar, yataklı tedavi alabilecek, sevk oranları düşecek.