Son Dakika

İNTİBAK EĞİTİMİ BAŞLADI
İNTİBAK EĞİTİMİ BAŞLADI

Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) polislik eğitimi alacak bin 20 öğrenci intibak eğitimine başladı. 5 aylık eğitim sonrasında göreve başlayacak olan bin 20 öğrencinin 400’ü ise bayan öğrencilerden oluşuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığınca üniversite mezunu adaylar arasından 7 bin 423 erkek, bin kadın aday olmak üzere toplam 8 bin 423 polis memuru adayı Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitime başlayacak. Yozgat POMEM Müdürü Şaban Kütükoğlu, Türkiye genelinde POMEM’lerin 20. Dönem üniversite mezunlarını aldığını belirterek, “Türkiye genelindeki POMEM’lere ilişkin planlama yapıldı. Bu çerçevede Yozgat POMEM’e 620 erkek 400 bayan olmak üzere toplam bin 20 öğrenci eğitime alındı. Önümüzdeki Çarşamba gününe kadar sürecek intibak eğitimleri başladı.

YEP PUANLARI AÇIKLANDI
YEP PUANLARI AÇIKLANDI

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8. sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puanları (YEP) açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 176 öğrenci 500 puan aldı.  Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8. sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puanlarının (YEP) belirlendiğini duyurdu. Öğrenciler; 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarını, yerleştirmeye esas puanları ile il ve Türkiye geneli yüzdelik dilimlerini Bakanlığın www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.  Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu bilgilere yer verildi: "Toplam 1 milyon 192 bin 858 öğrencinin yerleştirmeye esas puanı (YEP) hesaplanmış ve sonuçlara göre 176 öğrenci 500 puan almıştır. Öğrenciler tercih ve yerleştirme işlemleri için illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir. Okullarda öğrenci ve velilere tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik yapmak maksadıyla 81 ilimizde toplam 26 bin 846 öğretmen görevlendirilmiştir. Öğrenciler 14-24 Temmuz tarihlerinde 25 okula kadar tercih yaparak ortaokul müdürlüklerince tercih işlemlerini onaylatacaklar. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler, tercih değişikliklerini okul müdürlüklerinde onaylatma işleminden önce yapmaları gerekmektedir. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okulların önceden belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ve puan üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda merkezi yerleştirmeyle gerçekleştirilmektedir. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi halinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi halinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması halinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınmaktadır. 11 Ağustos tarihinde de yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır. 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde ise yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecektir."

LYS MARATONU SONA ERDİ
LYS MARATONU SONA ERDİ

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), dün yapılan Edebiyat-Coğrafya sınavı (LYS-3) ile sona erdi. Edebiyat-Coğrafya sınavlarının sona ermesiyle LYS maratonu tamamlandı. Dün saat  10.00'da başlayan ve tek oturumda uygulanan sınav, 2 saat sürdü. Sınav dolayısıyla sabah erken saatlerden itibaren öğrenciler ve veliler sınav salonları önündeki yerini aldı. İlk gün yaşanan 9.45 mağduriyetinin aksine sınava geç kalmamak için erkenden gelen öğrenciler, sınav salonlarının girişlerinin önünde sınav saatlerinin gelmesini bekledi. Salon sorumluları sınava 5 dakika kala uyarılarda bulunarak 09.45'ten sonra adayların sınava alınmayacağını duyurdu. Sınava geç kalan aday olmadı. heyecanının yaşandığı Bozok Üniversitesi’nde öğrenciler sıkı kontrolden geçirilerek içeri alındı.Öğrenciler sınavda ter dökerken veliler ise dışarıda güneş altında ter döktüler. Yozgat Bozok Üniversitesi'nde gerçekleştirilen LYS'de adayların velileri de çocuklarına destek oldu. Heyecanlı oldukları gözlenen veliler, çocuklarının başarılı olması için dua etti.

HEM'DE YAZ OKULU BAŞLIYOR
HEM'DE YAZ OKULU BAŞLIYOR

Yozgat Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından 5 hafta boyunca sürecek yaz okulu 12 Temmuz'da başlayacak. 

LYS MARATONU DEVAM EDİYOR
LYS MARATONU DEVAM EDİYOR

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), bugün LYS-2 fen bilimleri sınavıyla devam edecek. 

ENGELLERİ KALDIRAN HİZMET
ENGELLERİ KALDIRAN HİZMET

Birçok alanda kısa süreli eğitim imkânı sunan Anadolu Üniversitesi, e-sertifika programları yaz döneminde gelişimsel yetersizliği olan (Zihinsel Yetersizlik, Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu, Serebral Palsi ve diğer sendromlar) ya da gelişimsel yetersizlik riski taşıyan çocuk, ergen ve genç yetişkin bireylerin gelişimine destek olmak isteyen eğitimci/uzman ve ebeveyn/bakıcılara yönelik 6 yeni e-sertifika programı kayıtları başladı.  

ANNELERE EĞİTİM
ANNELERE EĞİTİM

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından ülke genelinde "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kurumları" Programı yürütülen program kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi verildi. 

MARATON HAFTA SONU BAŞLIYOR
MARATON HAFTA SONU BAŞLIYOR

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 10 Haziran'da LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavıyla başlayacak.

LYS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER
LYS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) sayılı günler kala, üniversite adayı gençler çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Uzmanlar, Ramazan ayının denk geldiği bu yılki LYS'de oruç tutan öğrencilerin gün içerisinde ders çalışırken bitkin düşmemeleri adına önemli tavsiyelerde bulundu. Üniversiteye giriş sınavının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavına  sayılı günler kaldı. 10 - 11 - 17 - 18 Haziran tarihlerinde yapılacak olan LYS s için üniversite adayı gençler, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Uzmanlar, bu yıl Ramazan ayının LYS tarihine denk gelmesiyle birlikte özellikle ders çalışma esnasında öğrencilerin bitkin düşmemeleri adına önemli tavsiyeler ve uyarılarda bulundu.

AÖF ÖĞRENCİLERİNE MÜJDE
AÖF ÖĞRENCİLERİNE MÜJDE

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde temel ders malzemesi olarak öğrencilere gönderilen ders kitaplarının kapak ve ünite tasarımlarıyla içeriği yenileniyor.