Son Dakika

“İBADİ İLE BİR ARAYA GELECEK”
“İBADİ İLE BİR ARAYA GELECEK”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Irak Başbakanı İbadi ile Başbakan Yıldırım'ın ilerleyen süreçte bir araya geleceğini ve yüzyüze görüşeceğini ifade etti.  Bozdağ, Kuzey Irak'taki referandumun gayrimeşru olduğunu ve Türkiye açısından yok hükmünde olduğuna dikkati çekerek, "Bizim için Irak'ın toprak bütünlüğü esastır. 

ÖĞRENCİLERE   UYUM  EĞİTİMİ VERİLDİ
ÖĞRENCİLERE UYUM EĞİTİMİ VERİLDİ

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesinde; 2017-2018 öğretim yılında hastanede staj yapacak olan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Özel Darüşşifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 4.sınıf öğrencilerine, hastaneye uyum sağlamaları, ortak bir dil oluşturulması, oluşabilecek kaza ve sorunlara mümkün mertebe mahal verilmemesi, öğrencilerin hastalarla ve personellerle olan iletişimlerini kuvvetlendirmek amacıyla, hastanenin konferans salonunda, hastane içi oryantasyon, el hijyeni, eldiven kullanımı, hastane enfeksiyonları, kişisel koruyucu ekipman kullanımı, ulusal renkli kodlar, sigara ve zararları, güvenli ilaç uygulamaları, hasta hakları ve iletişimi, çalışan güvenliği, atık ayrıştırma, kesici delici alet yaralanmaları, hasta bilgilerinin güvenliği ve mahremiyeti, izolasyon figürleri ve önlemleri konulu eğitimler, birim sorumluları tarafından verildi. Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada; “Yönlendirme, kılavuzluk etme anlamlarını taşıyan oryantasyon kelimesi; yeni başlayan çalışanların işin gerektirdiği tutum ve bilgileri edinmeleri, düşünsel ve/veya bedensel becerileri kazanmaları, bu şekilde en kısa zamanda kendilerini önemli hissederek kuruma aidiyet hissinin oluşması, işe ve kuruma uyumlarının sağlanması amaçlanır. Aynı zamanda çalışanın aktarılan bilgilere uyup uymadığı denetlenerek, sorular sorularak, hataları düzeltilerek hem işi öğrenmesi hem de eğitilmesi amaçlanır. İşletmelerde mevcut düzenin devamı, kurumsal hafızanın korunması ve gelişim için oryantasyon eğitimleri büyük önem taşır. Bizler sadece çalışanlarımıza değil staj yapan öğrencilerimize de oryantasyon eğitimleri vererek, staj yaptıkları birimleri gezdirip, hastaneye bir an önce uyum sağlamaları için çaba göstermekteyiz. 2017-2018 eğitim yılı stajyer öğrencilerimize hayırlı olsun, ilerde meslek hayatlarında şimdiden başarılar dilerim” dedi. 

YENİ SINAV SİSTEMİ BİR HAFTA SONUNDA BAŞLAYIP BİTECEK
YENİ SINAV SİSTEMİ BİR HAFTA SONUNDA BAŞLAYIP BİTECEK

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite geçiş sistemine işaret ederek, “Bilindiği üzere şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp, bitirmeyi planlamaktayız” dedi.

BÖYÜKATA DA KATKI VERDİ
BÖYÜKATA DA KATKI VERDİ

Prof. Dr. Mustafa Böyükata TÜBİTAK desteği ile İstanbul’da düzenlenen Proje Eğitiminde Eğitmen olarak yer aldı. 

İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

Aydıncık ilçesinde yeni eğitim döneminde  bin 375 öğrencinin ve 126 öğretmenle eğitim-öğretime bugün başlanıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan program ile Şehit Bekir Şimşek İlkokulu bahçesinde devam edildi. Saygı duruşu istiklal marşının okunması ile Şehit Bekir Şimşek İlkokulu 4.Sınıf Öğrencisi Gülşen Karaca'nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından öğrencilerin okuduğu şiirler, büyük öğrencilerin okula yeni başlayan öğrencilere "hoş geldiniz çiçeği" ver

TEOG KALKIYOR
TEOG KALKIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “TEOG olayını istemiyorum ve yanlış buluyorum. Ben bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bir kere söylerim olur biter. Ben Sayın Başbakanımla paylaşacağım. Önümüzdeki hafta devam edecek bu konuyla ilgili kararı hemen atalım diyeceğiz” dedi.

ÖĞRETMENLERE  YANGIN EĞİTİMİ
ÖĞRETMENLERE YANGIN EĞİTİMİ

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından okullarda görevli öğretmenlere yangın eğitimi verilerek tatbikat yaptırılıyor. Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ahmet Selçuk tarafından Yozgat Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda bin 200 öğretmene yangın eğitimi veriliyor. 25 gün boyunca sürecek eğitimlerin 40'ar kişilik gruplar halinde devam ettiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tekin konu ile ilgili yaptığı açıklamada,"Eğitimlerimiz günde 10 saat sürecek. Eğitimlerin 7 saati teorik 3 saati de uygulama bölümünden oluşuyor. Burada amacımız okullarda oluşturulacak acil durum ekiplerine bir yangın anında nasıl hareket edeceklerini ve ne gibi önlemler alacaklarını öğretmektir. Bu eğitim sonunda öğretmenlerimize yangın eğitimi sertifikalarını da vereceğiz" dedi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE YÖK'TEN MÜJDE
ENGELLİ ÖĞRENCİLERE YÖK'TEN MÜJDE

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), engelli öğrencilerin 'özel yetenek sınavı başvuruları' ile sınırlı olmak üzere özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvuru için gerekli olan YGS puanının sınavın yapıldığı yıl dahil 2 yıl süreyle geçerli olmasına karar verildi.YÖK'ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, 2013'te bazı engelli öğrenci grupları için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli ile 'yaygın gelişimsel bozukluklar', otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) özel yetenek sınavı ile üniversitelere başvurabilmelerinde gerekli YGS puanını 100'e düşürerek, engelli öğrencilerin üniversitelere yerleşmelerinde kolaylık sağlandığı belirtildi. 30 Mart 2017'de özel yetenek sınavına başvurabilecek engelli öğrenci gruplarına zihinsel engelli öğrencilerin de eklendiği, ayrıca 2017 yılından itibaren engelli adayların kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilmesine başlandığı hatırlatıldı. Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlara öğrenci seçilmesi ve yerleştirme işlemlerinde engelli öğrencilerin YGS puanının özel yetenek sınavlarında puan hesaplamasına katılmadığı, sadece sınava başvurabilmek için YGS 100 puanının bir baraj olduğu dikkate alınarak 24 Ağustos 2017’de alınan Yükseköğretim Genel Kurul kararı ile engelli öğrencilerin durumlarını ilgili yılda ÖSYS başvurularında ÖSYM’ye başvuruda 'engelli sağlık kurulu raporu' ile belgelemeleri ve özel yetenek sınavı başvurularında ilgili yıla ilişkin engelli sağlık kurulu raporunu başvuru yapacakları yükseköğretim kurumuna sunmaları kaydıyla YGS puanının sınavın yapıldığı yıl dahil 2 yıl süreyle geçerli olmasının uygun görüldüğü belirtildi.  2017 yılında YGS’den 100 puan ve üzeri alan ancak bu sene özel yetenek sınavı ile herhangi bir programa yerleşemeyen engelli öğrenciler, 2018 yılında YGS sınavına girmeksizin yetenek sınavına başvurabilecek. Yeni YÖK olarak engelli öğrencilere engelsiz eğitimin önünü açmaya çalıştıklarını belirten YÖK yetkilileri, mevzuat altyapısının olmasına rağmen engelsiz erişim konusunda halen uygulamada çok büyük sıkıntıların yaşandığını, üniversitelerin hem yapılarını hem programlarını engelli öğrencilerin eğitimini sağlamak üzere şekillendirmelerini özendirmeye çalıştıklarını belirtti. YÖK olarak kendilerini engelli öğrencilerin velisi olarak kabul ettiklerini ifade eden yetkililer, iyileştirme çalışmalarının devam edeceğini kaydettiler.

SINAVSIZ İKİNCİ  ÜNİVERSİTE İMKANI
SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE İMKANI

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Fakültelerin sunduğu imkanlardan birisi olan "İkinci Üniversite" kayıtları yoğun katılımla devam ediyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin 2002 yılında hayata geçirdiği ‘İkinci Üniversite’ programlarına kayıtlar devam ederken talep de her geçen gün artıyor. Kariyerlerini ilerletmek, hayata farklı bir pencereden bakmak ve hayallerini gerçekleştirme fırsatı yakalamak isteyenler için 5 Eylül Salı günü başlayan ve devam eden kayıtlar, 16 Eylül Cumartesi günü sona erecek.Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada, herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile merkezi Açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre eğitim öğretim yapan fakülteler dışında yükseköğretim programında kayıtlı öğrencilerin, Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelere internetten başvurduktan sonra kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecekleri belirtildi. Açıklamada, "Adaylar okudukları veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere, lisans eğitimi alanlar lisans veya ön lisans programlarına, önlisans eğitimi alanlar önlisans programlarına internetten başvurarak kayıt yaptırabilecek. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerde yabancı dil ile öğretim yapılan programlara kayıt yaptıracak adayların, 'Açıköğretim Sistemi Yabancı Dille Öğretim Yapan Programların Yabancı Dil Yeterlik Sınavı Uygulama Esasları'ndaki koşullardan birini sağlamaları gerekiyor. İnternet başvuru işlemleri, 'http://aof.anadolu.edu.tr' adresinden 16 Eylül Cumartesi günü saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. Belirlenen tarihler arasında mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar, 18 Eylül Pazartesi günü bizzat veya yakınları aracılığıyla başvurarak kayıt yaptırabilecek. İnternetten başvuru yapmayan adaylar kayıt yaptıramayacak. Adaylar, internet başvuru ve kayıt kılavuzunda açıklanan kayıt belgelerini hazırlayarak illerdeki AÖF bürolarına bizzat başvurarak kaydolabilecek" ifadelerine yer verildi.

OKULLAR DAHA GÜVENLİ OLACAK
OKULLAR DAHA GÜVENLİ OLACAK

2017-2018 eğitim öğretim yılı hazırlık çalışmaları Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında yapıldı. Merkez Orta Okulu Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yurtnaç’ın yanı sıra, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tekin, okul müdürleri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.