Son Dakika

Zatürre Yaşlılarda Ölümcül Olabilir
Zatürre Yaşlılarda Ölümcül Olabilir

Zatürrenin yaşlılarda ölümcül olabileceğini söyleyen Yozgat Sağlık İl Müdürü Dr. Fatih Şahin, yaşlılık döneminde özellikle akciğerlerin dışarıdan alınabilecek bakteri ve virüslere karşı çok daha savunmasız kaldığını belirtti. 

Şehir Hastanelerinden Örnek Uygulama
Şehir Hastanelerinden Örnek Uygulama

Teşhis ve tedavide son teknoloji cihazlarla dünya standartlarında sağlık hizmeti veren Adana, Yozgat ve Elazığ Şehir Hastaneleri, “Su Yönetim Planı” uygulamasıyla sudan tasarruf sağlayarak sosyal bir sorumluluğu da yerine getiriyor. Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından hizmet verilen şehir hastanelerinde, yağmur suları yeniden kullanıma kazandırılarak peyzaj sulamasında kullanılıyor.  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su ihtiyacını gündemde tutmak, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması için farkındalık oluşturmak adına belirlenmiş bir gün olan 22 Mart’ta, gözler su tasarrufuna çevriliyor. Dünyayı tehdit eden kuraklık nedeniyle suyun öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığı günümüzde; su tasarrufuna yönelik çalışmalar yapan kurumlar ise hayata geçirdikleri projelerle sudan tasarruf sağlayarak model oluyor. 

Kan Bağışı Kampanyası
Kan Bağışı Kampanyası

Akdağmadeni ilçesinde kan bağışı kampanyası başladı. 

"YOZGAT İÇİN DEĞİŞİM ZAMANI"

MHP Yozgat Belediye Başkan Adayı Mehmet Erdemir, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde projelerini anlatmaya devam ediyor. 

CENNET KOKAN KIYAFETLER
CENNET KOKAN KIYAFETLER

Yozgatlı öğretmenin kurduğu whatshap gurubu aracılığı ile bir araya getirdiği şehitlerin özel eşyaları, okullarda sergileniyor.

KAPALI OTOPARK HİZMETE GİRDİ
KAPALI OTOPARK HİZMETE GİRDİ

Yozgat Belediyesi tarafından yapılan ve 17 milyon liraya maal olan 450 araç kapasiteli kapalı otopark tamamlanarak vatandaşın hizmetine sunuldu. 

DOYASIYA EĞLENDİLER
DOYASIYA EĞLENDİLER

Yozgat’ta 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla düzenlenen yürüyüşte down sendromuna dikkat çekildi.  Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde düzenlenen farkındalık yürüyüşü kapsamında Yozgat’ta down sendromlular ve yakınları öğrencilerle birlikte farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde toplanan down sendromlular, aileleri ve üniversite öğrencileri, “Gerçek dostlar kromozom saymaz, Siz de gelirseniz bir oluruz, Birlikte daha güzeliz” yazılı pankartlarla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler. Down sendromlu çocuklar, Cumhuriyet Meydanı’nda üniversite öğrencileriyle birlikte müzik eşliğinde halay çekip oyun oynadılar. Veliler de çocuklarının eğlencelerine katıldılar.  Düzenlenen etkinlikte çok eğlendiklerini söyleyen çocuklar çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Down sendromlu Dilek Güloğlu’nun babası İbrahim Güloğlu ise “Bu tür etkinliklerin daha sık olmasını istiyoruz. Çok memnun olduk düzenleyenlere teşekkür ediyoruz. Çocuğumun konuşmasında biraz sıkıntı var anlaması iyi” şeklinde konuştu. Hülya Demir ise,“Etkinlik çok güzeldi, her zaman olmasını istiyoruz. Down sendromu farkındalığının oluşması için bu tür etkinlikler çok önemli” dedi.  Cumhuriyet Meydanı’nda bir açıklama yapan Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Yurtlar Şube Müdürü Hasan Ayan, down sendorumu bir hastalık olmadığını genetik bir farklılık olduğunu söyledi. Ayan, "Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşıyor ülkemizde ise her yıl ortalama 200 bebeğin down sendromlu olarak dünyaya geldiğini düşünürsek, toplumdaki yerini azımsayamayız. Bu genetik farklılığa dikkat çekmek için öğrencilerimizle birlikte bu yürüyüşü düzenledik. Down sendromu bir eksiklik değil bir farklılıktır, Dünya farklılıkla güzeldir" dedi. 

Nevruz Bayramı Coşku İle Kutlandı
Nevruz Bayramı Coşku İle Kutlandı

Baharın başladığı, doğanın uyandığı gün olarak kabul edilen "21 Mart Nevruz Bayramı" Yozgat Bozok Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonu ile düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

'DAHA YOLUN BAŞINDAYIZ'
'DAHA YOLUN BAŞINDAYIZ'

Yozgat Bozokspor Kulüp Başkanı Cenker Doğan, Süper Lig’de kalıcı olmak istediklerini belirterek, daha yolun başında olduklarını ve ileriye dönük planlamalar yaptıklarını söyledi.

MAHKUMLARA MORAL VERDİLER
MAHKUMLARA MORAL VERDİLER

Vali Kadir Çakır, Yozgat E Tipi Kapalı ve Acık Ceza İnfaz Kurumunda yatan mahkumların moral ve motivasyonlarını artırmak amacıyla düzenlenen programa katıldı.