Son Dakika

İLK DİJİTAL ŞEHİR HASTANESİ
İLK DİJİTAL ŞEHİR HASTANESİ

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesi, yapılan çalışmalar sonucunda; HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society)  Akreditasyon sertifikasını alan ilk şehir hastanesi olarak tarihe geçti. Ülkemizde sağlık sektöründe çıtayı yükseltmeyi hedefleyen Şehir Hastanelerinden ilki olan Yozgat Şehir Hastanesinde bir ilk daha yaşanmış oldu.  Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Ahmet Uslu, HIMSS 6 Dijital Hastane Akreditasyonu hakkında şu bilgileri aktardı; “HIMSS 6 Akreditasyonu sayesinde dünyanın saygın dijital hastaneleri ile eşdeğer hizmet verdiğimiz tescillendi. Bu sertifika, teknolojinin sağlık hizmetlerinde daha ileri seviyede kullanılmasıyla hasta ve çalışan güvenliğini en yüksek düzeye çıkarılmasını sağlayacaktır. Yozgat Şehir Hastanesi’nde hasta güvenliği ve doğru tedavinin uygulanmasını destekleyen bu sistem, hastalarımızın ve çalışanlarımızın memnuniyetini daha üst seviyelere taşıyacak” dedi. Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada ise şunları söyledi; “Çeşitli yönetim ve hizmet alanlarını içinde toplayan sağlık kuruluşlarında süreçlere ve hastalara dair çok çeşitli veri toplanmaktadır. Her türlü karar alma aşamasında bu verilerin kullanılabilir olması kritik bir öneme sahiptir. Özellikle, hasta ile ilgili verilerin ve istemlerin hasta başında sisteme girilmesi; hasta ile ilgili her türlü tıbbi bilgiye (laboratuvar sonuçları, radyolojik görüntüler, günlük tıbbi ölçümler vs.) hastane içinden veya dışından anlık erişilmesiyle iş süreçleri hızlanacak, tıbbi hatalar en aza inecektir. Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda yapılan çalışmalar neticesinde bu sonucun elde edilmesinde, büyük emekleri olan hekimlerimize, bilgi işlem personellerimize, HIMSS grubu ekibimize ve ayrıca Kamu-Özel ortaklığı ile birlikte hizmet verdiğimiz Rönesans Firmasına, Dijital Hastane Sertifikasyonu alan ilk şehir hastanesi olmamıza, yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ederiz” dedi.

SONDAJDA OLUMLU SONUÇ
SONDAJDA OLUMLU SONUÇ

Boğazlıyan’ın şebeke suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik başlatılan sondaj çalışmalarından olumlu sonuç alındı. Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, “Başhoroz Köyünde kurban keserek başladığımız su sondaj çalışması sonuçlandı. Su yer altından yer üstüne çıkartıladı” dedi. Başkan Erdal, “Artık Boğazlıyan’da su hikaye oldu. Bizi suya boğan başta AK Parti Hükümetimize, Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve Yozgat Milletvekillerimize, DSİ Genel Müdürüne, Kayseri DSİ Bölge Müdürüne, aylarca günde 3 vardiya çalışan sondaj ekibine, başından sonuna kadar sondajı takip eden Sondaj Müdürü Yalçın beye ve belediye çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu, Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Başhoroz Mevkiinde gerçekleştirilen sondaj çalışmalarıyla elde edilen suyun şebekeye bağlanacağını, ilçede en az 50 yıl boyunca su sorununun yaşatmayacağını sözlerine ekledi.

PANCAR FİYATINA 10 TL İLAVE
PANCAR FİYATINA 10 TL İLAVE

Kayseri Şeker’in 63 ncü Kampanya açılışında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’de bu yılda Türk Şekerin ilan edeceği pancar fiyatına 10 TL/ton ilave fiyat uygulanacağı müjdesi çiftçiler tarafından coşku ile karşılandı. Başkan Akay, "Kayseri Şeker, elde etmiş olduğu büyük başarı ve gelişme sonucunda son üç-dört yıldır Kayseri’de vergi rekortmeni olacak seviyede bir karlılık yakalamışken çalışanına da sektörün en yüksek ücret zamlarını ve ikramiyelerini vermektedir. Bu başarıdan elbette çiftçimiz de pay sahibi olmakta yıllardır şeker pancarına diğer şirketlerden 10 TL/ton daha fazla fiyat uygulamıştır. Bu yıl da Türk Şekerin ilan edeceği pancar fiyatına göre yine 10 TL/ton ilave fiyat uygulanacaktır" dedi. "Bu politikamız sonucu; bölgemizde çiftçiye para kazandıran yegane ürün olan şeker pancarına ilgi artmaktadır. Her geçen yıl gerek pancar ekim alanlarının artması, gerekse çiftçilerimizin birim alandan daha yüksek verim elde etmesi sonucu pancar üretimi de önemli ölçüde artmaktadır" Başkan Akay konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bu üretim artışı, iş yükü artışını beraberinde getirmekte, bu durum ise hem makinalaşma, hem de daha planlı, programlı iş yapma ihtiyacını doğurmakta

TRAFİK KAZASI: 3 YARALI
TRAFİK KAZASI: 3 YARALI

Yerköy’de meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Yasin Bucak idaresindeki 06 DY 3201 plakalı otomobil, 100'üncü Yıl Ma

ÖĞRENCİLERE KALEM SETİ
ÖĞRENCİLERE KALEM SETİ

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi liderleri ve bir grup gönüllü genç tarafından sınavlarda toplanılan kırtasiye setleri, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere dağıtıldı. Yozgat'ta Genç Dönüşüm Projesi kapsamında sınavların ardından ÖSYM'nin dağıttığı kalemleri toplayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi liderleri, yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte, kırtasiye malzemelerini öğrencilere dağıttı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Yozgat Gençlik Merkezi Liderlerine, üniversite ve okullardan gönüllü gençlerde; kalem, silgi, çakıdan oluşan kırtasiye seti dağıtımında yardım etti. Yeni eğitim öğretim yılının açılışı dolayısıyla gerçekleştirilen bir etkinlik olduğunu söyleyen Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz,"Genç Dönüşüm Projesi kapsamında sınavlar sonrası topladığımız kalemleri öğrencilerimize dağıtmak istedik. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi olarak öğrencilerimize yıl içerisinde yapacağımız kamp, gezi, eğitim, spor gibi etkinlikleri duyurup öğrencilerimizin yanlarında olduğumuzu hissettirmek istedik" dedi.

BAŞKAN BULUT’TAN MALİYE’YE TEPKİ
BAŞKAN BULUT’TAN MALİYE’YE TEPKİ

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO)  Başkanı Ahmet Bulut,  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin  son zamanda  iş yükünün daha da arttırıldığını belirterek Maliye’nin  üzerlerine yüklemiş oldukları bilgi ve belge taleplerine tepki gösterdi. SMMMO Başkanı Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, Mali Müşavirlerin vergilerin toplanmasında Maliye Bakanlığı’nın özel sektör ile ilişkisinde bilgisi ve yasal olarak destekçisi konumu ile  önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Bulut, şunları kaydetti: “Hiçbir amaca hizmet etmeyeceği ortada olan fatura ve fiş sayı toplamlarının belirtilmesini üst kuruluşumuz olan  olan TÜRMOB ve illerdeki Odaların görüşüne açmadan.Mali Müşavirlere getirilmiş olan ve Mali Müşavirlere göre hiçbir amaca hizmet etmeyeceği apaçık bir şekilde ortada olan • Fatura, • e- Fatura,(Maliye Sisteminden kesiliyor) • e -Arşiv Fatura (Maliye Sisteminden kesiliyor) ,• e-Bilet (Maliye Sisteminden kesiliyor), • Perakende Satış Fişi, • Serbest Meslek Makbuzu,• İrsaliyeli Fatura Özel Fatura, Dip Koçanlı Fatura, Kıymetli Maden Satım Belgesi, Döviz ve Kıymetli Maden Satım Belgesi, Noter Makbuzu,Döner Sermayeli Alındı belgesi, Dipkoçanlı olmayan yolcu taşıma biletleri, Tahsilat Alındı Belgesi… vb. sayılarının belirtilmesini Kurban Bayramı öncesi sadece İnternet Vergi Dairesi üzerinden duyurarak işleme koymasına bir anlam veremedik.”

YATIRIMIN EŞİĞİNDELER
YATIRIMIN EŞİĞİNDELER

ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, Antalya Ticaret Borsası tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle organize edilen ve bu yıl 8'incisi düzenlenen YÖREX’i ziyaret etti. YÖREX’i Yozgat adına fırsata çevirmek için çalıştıklarını kaydeden Yıldız, “ Antalya Yozgatlılar Derneği Başkan Yardımcısı iş adamı değerli dostumuz Erhan Varol ile Genel sekreterimiz Ahmet Emin Kilci değerli İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı ve uzman arkadaşımız Yunus Emre Şeker bir ekip olarak Yozgatlı İş Adamlarımızı ziyaret ettik. Erk Mekanik sahibi M.İlker Şahin ve Antalya Müsiad Eski Başkanı Resul Lekesiz’e teşekkür ederiz. Özellikle yerli bir aydın kişiliğe sahip Resul Lekesiz Yozgat’a yatırımın eşiğinde. Dersimizi çalışıp senaryolarla tekrar karşılarına çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ÖDÜL
BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ÖDÜL

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, 2017 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS), Türkiye genelinde dereceye giren öğrencileri ödüllendirdi. Sorgun Belediye Başkanlık makamında yapılan ödül törenine Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci, başarılı öğrenciler ve aileleri katıldı. Şimşek, belediyede gerçekleştirilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, öğrencilerin başarılarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Sorgun’da her yıl üniversite kazanan öğrencilerin sayısının arttığını bu yıl Sorgun’dan, Türkiye genelinde ilk 3 bine, 5 bine giren birçok öğrenci bulunduğunu ifade eden Şimşek, bu öğrencileri, ailelerini ve öğretmenlerini kutladığını belirtti. Bu yıl YGS’yi kazanan ilk on kişi içerisinde 6 tane tıp, bir hukuk, bir metalurji Mühendisliği, bir diş hekimliği bir de endüstri mühendisliği bulunduğuna dikkat çeken Şimşek şöyle konuştu;“Öğrencilerimizin bu aşamaya gelmesinde öğretmenlerinin ve ailelerinin çok büyük emek harcadıklarının bilincindeyiz. Eğitim de başarılı olmak çok kolay olmuyor. Bu emeklerin sonucunda mutlaka çalışanın ödülünün karşılığını aldığını görüyoruz.

GÜNEŞER, MİLLİ İRADE’DE
GÜNEŞER, MİLLİ İRADE’DE

Son bir yıldır Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan Ramazan Güneşer, Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne geçti. Yeni görevlendirmesini sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Güneşer, şunları kaydetti; “Son bir yıldır görev yaptığım Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki görevimi bugün devrederek eski okulum Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki yeni görevime başladım. Görev yaptığım süre içerisinde desteklerini esirgemeyen çok iyi bir çalışma ortamı bulduğum, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki tüm idareci,öğretmen ve personeline teşekkür ederim. Mezunu olduğum okulum Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde görev yapma fırsatını veren Rabbime binlerce hamd olsun.  Tüm mezunlarımızın ve gönülden imam hatipli dostların destek ve istişarelerine özellikle de dualarınıza talibiz.”

BAŞKAN ALTIN’DAN  ‘AHİLİK HAFTASI' MESAJI
BAŞKAN ALTIN’DAN ‘AHİLİK HAFTASI' MESAJI

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Latif Altın, ahilik teşkilatının temellerinin Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atıldığını ve daha sonra tüm Anadolu'ya, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayıldığını vurguladı.