Son Dakika

Unutulmuş zanaat:
Unutulmuş zanaat: "Kunduracılık"

Hayatın günden güne fabrikasyon ürünlere dönüştüğü çağımızda, el sanatları ve eski zanaatkarlar yok olmaya yüz tutuyor. Geçmişte ülkemizde her köyde bir kunduracı dükkanı bulunurken, günümüzde neredeyse bu meslekle uğraşan kimse kalmadı. Yurtdışından ülkemize gelen hazır ayakkabıların mağazalarda yerini almasıyla unutulan kunduracılık mesleği sadece bir iki kunduracının verdiği mücadeleyle ayakta durabiliyor. Bunu başarabilen kunduracılarımızdan biri olan Emek Kundura Sahibi Mahmut Ekinci, 32 yıldır bu mesleği yaptığını belirterek,” Ayakkabı tamirciliği her şeyden önce ustalık gerektiren ve en azından yeni bir ayakkabı yapımı kadar dikkat isteyen bir meslektir. Hemen her ayakkabı tamircisi usta bir kunduracı yanında çıraklık dönemi geçirmiştir. Kunduracıların ayakkabı tamiri için kullandıkları aletler arasında çekiç, biz, tokmak, iğne, iplik, falçete ve örs sayılabilir. 

"ESNAF VE SANATKAR İÇ HUZURUN TEMİNATIDIR"

İç huzurun teminatı olan esnafın AVM ve zincir marketlerin haksız rekabetine karşı korunması gerektiğini vurgulayan Yozgat  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Latif Altın, "Ülkemizdeki ticari rekabetin büyük olanın daha da büyütülmesi modelini bırakıp önce küçük olanın büyütülmesi modeline geçmeli" dedi.

TKDK' DAN SEKTÖR ÇALIŞTAYI
TKDK' DAN SEKTÖR ÇALIŞTAYI

Milyonluk proje hazırlayan danışmanlar Sektör Çalıştayında buluştu Tarım Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden yatırımcılar ve üreticilerin faydalanmasını için proje hazırlayarak milyonlarca liralık yatırım yapılmasını sağlayan danışmanlara yönelik Sektör Çalıştayı düzenlendi. 

KALİTENİN ADRESİ
KALİTENİN ADRESİ

Yozgat’ ta 17 yıldır Televizyon, merkezi uydu sistemi, güvenlik sistemi ile uğraşan Çalışkan Elektronik işletme sahibi Abdullah Çalışkan esnaf köşesi sayfasına açıklama yaptı.  

ESNAFA MÜJDE
ESNAFA MÜJDE

Başbakan Binali Yıldırım, bugün gerçekleştirilen Ak Parti Grup Toplantısında esnafa büyük bir müjde verdi. Başbakan Yıldırım, TESKOMB ile görüşmeler neticesinde alınan kararla esnafa verilen kredilerde üst limit 150 bin TL’den 200 bin TL’ye çıktığının müjdesini verdi.

KIŞLIKLAR TEZGAHLARDA
KIŞLIKLAR TEZGAHLARDA

Yozgat’ta giyim sektörde  öncü firmaların başında gelen İGS giyim işletme müdürü Kazım Avşar Esnaf Kösesi sayfasına kış sezonu hakkında açıklama yaptı.

YOZGAT’I TANITIYOR
YOZGAT’I TANITIYOR

Yaptığı çalışmalarda çoğunlukla Yozgat’ın yöresel objelerine yer veren İsmail Kuraner ESNAF KÖŞESİ sayfasına  açıklama yaptı.

LPG DAHA GÜVENLİDİR
LPG DAHA GÜVENLİDİR

Son günlerde basın-yayın organlarından kamuoyuna yansıyan LPG’li otomobillerin güvenli olmadığına ilişkin yangın ve patlama haberleri üzerine bir açıklama yapan Alternatif Yakıt Sistemleri Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) Başkanı Celalettin Uludağ, LPG’li otomobillerin güvenli olduğunu, haberlere yansıyan yangın ve patlamaların nedenlerinin çok farklı olabileceğini söyledi.

E-Belge dönemi başladı
E-Belge dönemi başladı

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından E-Belge dönemi başladı. 

KIŞLIK BAKIMLARINIZI YAPTIRIN
KIŞLIK BAKIMLARINIZI YAPTIRIN

100. yıl Sanayi Sitesinde oto tamir ve bakım ustası olan Uzman Oto Sahibi  İbrahim Toprak, sürücülerin mutlaka kışlık bakım yaptırması gerektiğini, aksi takdirde motorda ciddi sorunların yaşanabileceğini söylerken, bakım yapılmayan araçlarda yakıt sarfiyatının artacağını da belirtti.