Son Dakika

SONBAHARIN HABERCİSİ
SONBAHARIN HABERCİSİ

Yaz mevsiminin bittiğini ve kış ayının geleceğini müjdeleyen mandalina ilk hasadını pazarlara gönderdi. 

“Turizmin Ekonomiye Katkısı Konuşuldu”
“Turizmin Ekonomiye Katkısı Konuşuldu”

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik, şehrin gelişim ve kalkınmasında öncü olmak adına kamu kurumları ile işbirliği içerisinde olacaklarını söyledi.

GENÇ ÇİFTÇİLERE DESTEK
GENÇ ÇİFTÇİLERE DESTEK

Tarımda genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve köylerde genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Yozgat Merkez ve 10 İlçede manda dağıtımı yapıldı. 

Vatandaşlar Döviz  Bürolarına Akın Etti
Vatandaşlar Döviz Bürolarına Akın Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardından Yozgat’ta vatandaşlar dövizlerini bozdurmak için adeta seferber oldu. 

“Pos Cihazı Komisyonları Düşürülmeli”
“Pos Cihazı Komisyonları Düşürülmeli”

Danıştay tarafından kaldırılan hesap işletim ücretlerinin başka kalemlerle esnafa yüklenmemesi gerektiğini vurgulayan Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, “POS cihazlarındaki komisyon ve kullanım bedeli ile EFT, havale, başka bankadan para çekme gibi farklı farklı kesintiler hem esnafa hem de vatandaşa yük oluyor” dedi. 

İnternet Kullanma Oranı Arttı
İnternet Kullanma Oranı Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı hanehalkı bilişim teknolojileri (BT) kullanım araştırması verilerini açıkladı. Buna göre; bilgisayar ve internet kullanımı 2018 yılında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla yüzde 59,6 ve yüzde 72,9 oldu. Bu oranlar 2017 yılında sırasıyla yüzde 56,6 ve yüzde 66,8 idi. Bilgisayar ve internet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki erkeklerde yüzde 68,6 ve yüzde 80,4 iken, kadınlarda yüzde 50,6 ve yüzde 65,5 oldu. 

FIRSAT DEVAM EDİYOR
FIRSAT DEVAM EDİYOR

Yozgat Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin” kanunun 31 Temmuz’da sone eren başvuru süresinin yoğun istek üzerine 27 Ağustos tarihine kadar uzatıldığını hatırlattı.

EN BALLI İLLER
EN BALLI İLLER

Türkiye'de 2017 yılında bal üretimi yüzde 8,2 oranında artarak 114 bin 471 tona yükseldi. Üretimde ilk 3 sırada Ordu, Muğla ve Adana yer aldı. 

Tüketici Fiyat  Endeksi Açıklandı
Tüketici Fiyat Endeksi Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kayseri Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre ülkemizde TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,77, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,85 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12 artış gerçekleşti.

NOHUT VE MERCİMEK ÇİFTÇİSİ SEVİNECEK
NOHUT VE MERCİMEK ÇİFTÇİSİ SEVİNECEK

Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından Şeker pancarı dışında çiftçinin ürettiği diğer ürünler için de başlatılan sözleşmeli tarım kapsamında ekimi yapılan nohut ve yeşil mercimeğin 2018 hasat dönemi alım fiyatları Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay tarafından açıklandı.