Son Dakika

OPERASYONLAR SÜRÜYOR
OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu Uşak merkezli 5 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 şüpheli, tutuklandı. Uşak  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında,  Uşak  Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin koordinasyonunda 18 Temmuz Salı günü örgütün "mahrem" kanadına yönelik  Uşak,  Muğla,  Yozgat,  Aydın ve  İzmir'de belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 10 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

9 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
9 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Yozgat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 'ByLock' kullandıkları iddiasıyla dün gözaltına alınan 14 kişiden 9'u adliyeye sevk edildi.  Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında önceki gün İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan 14 kişiden 9'unun emniyetteki işlemleri tamamlandı. İşlemleri tamamlanan şüphelilerden A.B, A.Ç, C.Ö, E.A, E.E, M.T, S.A.T, Y.K, M.R.K. adliyeye sevk edildi. Gözaltında bulunan 5 kişinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

YOZGAT’TA 314 KİŞİ TUTUKLANDI
YOZGAT’TA 314 KİŞİ TUTUKLANDI

Yozgat’ta, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden bu yanan yapılan işlemler sonunda göz altına alınan 780 kişiden 314’ünün tutuklandığı kaydedildi.  Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Temmuz'da FETÖ/PDY'nin gerçekleştirdiği darbe teşebbüsünün ardından örgüte üye olmak iddiası ile toplam 2 bin 672 şüpheli şahıs hakkında soruşturma başlattı ve bu soruşturmalar kapsamında toplam 780 şüpheli şahıs gözaltına alındı.  Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada gözaltına alınan şüphelilerden toplam 314 kişinin yürütülen soruşturmalar kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığının talebi ve Sulh Ceza Hakimliğinin kararları ile tutuklandığı belirtilirken Cumhuriyet Başsavcılığının talebi ve Sulh Ceza Hakimliğinin kararları ile toplam 958 şüpheli hakkında da adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildiği açıklandı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 

JANDARMA GÖZ AÇTIRMIYOR
JANDARMA GÖZ AÇTIRMIYOR

Yozgat’ta jandarma ekiplerince yapılan operasyonda, 31 kök Hint keneviri ile 146 gram kubar esrar ele geçirildi.

OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR
OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR

Yozgat’ta terör örgütü FETÖ/PDY operasyonları hız kesmeden devam ediyor. Son olarak 14 kişinin göz altına alındığı kaydedildi. Yozgat Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada; 

KAÇAK KAZI YAPTILAR
KAÇAK KAZI YAPTILAR

Yozgat’ta kaçak kazı yaptığı tespit edilen şüpheliler yakalandı. Konuya ilişkin Yozgat Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığınca “Kültür ve Tabiat Varlıkların Korunması Kanununa Muhalefet” suçundan, yürütülmekte olan soruşturma kapsamında ilimiz merkezine bağlı Büyüknefes köyünde kaçak kazı yaparak, tespit ettikleri yerdeki tarihi eser olduğu değerlendirilen lahit mezar ve diğer eserleri çıkarmaya çalıştıkları, çıkarmış oldukları bazı tarihi eserleri pazarlamak için alıcı şahıslarla irtibata geçtikleri değerlendirilen, A.A., O.A, N.K., S.U., R.A., H.G.Ö., A.Ü., V.C., D.A. ve B.Ş. Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak gözaltına alınmış ve haklarında ki iddialarla ilgili ifadeleri alınarak adli makamlara sevk edilmiştir. 

KÖYLERDEN PARA TOPLAMIŞLAR
KÖYLERDEN PARA TOPLAMIŞLAR

Yozgat'ta 17-25 Aralık sonrası FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen Bank Asya'ya destek amacıyla, Fetullahçı Terör Örgütü üyesi kadınların minibüslerle ilçeleri ve köyleri gezip vatandaşlardan altın ve para topladıkları iddia edildi.  Yozgat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 8'i tutuklu 9 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. Yozgat Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Orhan K. ile tutuklu sanıklar Eftal K., Orhan Ö., Cemil T., Osman G., Süleyman B., Turgay Ş., Necdet D. ve Münevver T. ile avukatları katıldı. Mahkeme heyeti ilk olarak tanıkları dinlerken, 2011- 2014 yılları arasında Bank Asya'da Operasyon Yönetmeni olarak çalışan ve duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile İstanbul'dan katılan tanık Hamza G., 17-25 Aralık operasyonundan sonra Bank Asya'nın yüzde 99'unun cemaat üyelerine hizmet eden bir banka haline geldiğini ve örgütün bankayı sahiplenmeye çalıştığını söyledi. Yozgat'ta örgüte bağlı kadınların ilçe ve köyleri minibüslerle dolaşarak Bank Asya'ya çeyrek altın ve para toplayıp hesap açtıklarını anlatan Hamza G., örgütün, 'Devlet bizim üstümüze geliyor ama toplumda bizim güçlü bir tabanımız var' imajını oluşturmaya çalıştığını dile getirdi. Bankaya yatırılan 100 bin TL'ye kadar paranın devlet güvencesi altında olduğunu belirten Hamza G., örgütün yönlendirmesi ve hatır gönül ilişkisi içerisinde vatandaşlara Bank Asya’dan hesap açtırıldığını ifade etti. Cemaat aleyhine olumsuz ifade kullananların ölümle tehdit edildiğini de söyleyen Hamza G., "Örgüt adına aleyhte konuşanları tehdit ederlerdi. Olumsuz ifadeler kullanıldığında cemaatten aldıkları yetkilerle ölümle tehdit ettikleri oldu. Örgütün düştüğü durumdan kaynaklı STK'ları devlete karşı kışkırtıyorlardı. Devlet, cemaati bitirecek kendi cemaatini kuracak imajı oluşturuyorlardı" dedi. Tanıkların dinlenmesinin ardından duruşma sanık ve avukatlarının savunmasıyla devam ediyor.

ZANLI TUTUKLANDI
ZANLI TUTUKLANDI

Sivas'ta bir evden yaklaşık 20 bin lira değerinde ziynet eşyası çalan ve polis ekiplerince Yozgat'ta yakalanan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

200 KG KAÇAK TÜTÜN
200 KG KAÇAK TÜTÜN

Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen kaçak tütün ve tütün mamulleri denetiminde 5 çuval içerisinde 200 kilogram kıyılmış tütün ele geçirildi. 

“İMAM YARDIMCISI” YAKALANDI
“İMAM YARDIMCISI” YAKALANDI

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün “İç Anadolu dar bölge imam yardımcısı” olduğu ileri sürülen bir kişi yakalandı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kayseri, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Nevşehir ve Yozgat illerinin sözde adliyeden sorumlu imam yardımcısı Bekir P., Kayseri’de yakalandı. Bekir P., İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Bekir P.’nin Kayseri’de özel bir eğitim kurumunda öğretmen olarak görev yaptığı öğrenildi.