Son Dakika

'HERO TİŞÖRTÜ' AÇIKLAMASI
'HERO TİŞÖRTÜ' AÇIKLAMASI

 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: "Cezaevi yönetiminin böyle bir şey vermesi söz konusu değil. Ama burada çok bilinçli bir tercih olduğunu biz düşünüyoruz. Fakat işin arka planı nedir o soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır ve biz ona göre ihmali, kusuru olan kimse onlarla ilgili de ayrıca bir müeyyide uygulayacağız. Cezaevlerinde bundan sonraki süreçte resim, işaret yazı yazan mesaj içerikli olan hiçbir şeyi mahkemelere giderken giymesine artık izin verilmeyecektir. Ona da bir kural getirildi" dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbeci sanıkların Hero yazılı tişört giymesiyle ilgili, "Cezaevi yönetiminin böyle bir şey vermesi söz konusu değil. Ama burada çok bilinçli bir tercih olduğunu biz düşünüyoruz. Fakat işin arka planı nedir o soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır ve biz ona göre ihmali, kusuru olan kimse onlarla ilgili de ayrıca bir müeyyide uygulayacağız" dedi. Adalet Bakanı Bozdağ, katıldığı bir televizyon programının canlı yayında Muğla'da darbeci sanıkların Hero yazılı tişört giymesini değerlendirdi. Konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'nın soruşturma başlattığını belirten Bozdağ, şunları kaydetti: "Tişört olayı ile ilgili biz hemen tahkikat başlattık. Hemen kontrolör görevlendirdik. Cezaevi müdürü başta olmak üzere oradaki görevlilerin hepsiyle ilgili bir tahkikat başladı. Henüz sonucu bize gelmedi ama bizzat dün gitti arkadaşlar. Cezaevi yönetiminden verilen bir şey yok. Aileler getiriyor cezaevi yönetimi ona veriyor veya onun almak istediği bir şey varsa oradan alıyor. Cezaevi yönetiminin böyle bir şey vermesi söz konusu değil. Ama burada çok bilinçli bir tercih olduğunu biz düşünüyoruz. Fakat işin arka planı nedir o soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır ve biz ona göre ihmali, kusuru olan kimse onlarla ilgili de ayrıca bir müeyyide uygulayacağız. Cezaevlerinde bundan sonraki süreçte resim, işaret yazı yazan mesaj içerikli olan hiçbir şeyi mahkemelere giderken giymesine artık izin verilmeyecektir. Ona da bir kural getirildi."

“SİYASETTE DEĞİL, SPORDA BAŞARI KRİTERİDİR”
“SİYASETTE DEĞİL, SPORDA BAŞARI KRİTERİDİR”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hızlı ve fazla yürümenin siyasette değil, sporda başarı kriteri olduğunu belirterek, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 seçim kaybettikten sonra lider vasfını kazandığı ilan edilmiş dünyada tek siyasetçidir” dedi. Sosyal medya Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada hızlı ve fazla yürümenin sadece bazı spor dallarında başarı kriteri olduğunu belirten Bakan Bozdağ, şunları kaydetti: "Siyasette başarının tek ölçüsü seçim kazanmaktır. Hızlı, fazla yürümek, siyasette değil; sadece sporda bazı branşların başarı kriteridir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun yönetiminde CHP, 2 halk oylaması, 2 milletvekili, 1 mahalli ve 1 de Cumhurbaşkanlığı, toplam 6 seçim kaybetmiştir. Buna rağmen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 seçim kaybettikten sonra lider vasfını kazandığı ilan edilmiş dünyada tek siyasetçidir." Lider vasfı taşıyan kişinin herkesle istişare ettikten sonra yolunu ve yönünü tayin eden kişi olduğu belirten Bakan Bozdağ, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tabana kuvvet yürüdükten sonra genel başkanlıktan liderliğe terfi ettirilen dünyadaki tek siyasetçidir. 

“2019’A YATIRIM YAPIYOR”
“2019’A YATIRIM YAPIYOR”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü ve Maltepe konuşmasını eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bu adalet yürüyüşü esasında adaleti istismar yürüyüşüdür, bir hakkın kötüye kullanılmasıdır. Kılıçdaroğlu’nun bütün hedefi 2019 seçimidir. Bir yandan seçimi gayrimeşru ilan ederken bir yandan da 2019 seçimine dönük yatırım yapıyor. Bana göre Maltepe’de yaptığı miting, 2019 seçim kampanyasını başlatma mitingidir” dedi. 

BOZDAĞ, CHP'Yİ YALANCILIKLA SUÇLADI
BOZDAĞ, CHP'Yİ YALANCILIKLA SUÇLADI

Bakan Bozdağ: “Adalet Bakanı olarak ben yalanlamaktan bıktım CHP yalan söylemekten bıkmadı.”

“FETÖ’YE VURULAN EN BÜYÜK DARBEDİR”
“FETÖ’YE VURULAN EN BÜYÜK DARBEDİR”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ramazan Bayramı dolayısıyla geldiği Yozgat’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adil Öksüz, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ ile ilgili görüşlerine yönelik açıklamalarda bulundu.  20 Temmuz’un FETÖ’ye vurulan en büyük darbe olduğunu açıklayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adil Öksüz ve darbe sonrası söylediklerinin önemine değindi. Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz darbe teşebbüsünün başarısız olmasından sonra darbe teşebbüsünü unuttuğunu söyleyen Bakan Bozdağ, “Kılıçdaroğlu ‘FETÖ’ye niye darbe vuruyorsunuz’ diyor. Ona, bir sahip çıkma söz konusu. Tabi darbenin kontrollü darbe oluştuğuna ilişkin FETÖ terör örgütü elebaşı, terörist başı Gülen’in yaptığı açıklamaların Türkiye’de genel başkan düzeyinde avukatlığını CHP yapmaktadır” dedi.

“HESAPLI BİR YÜRÜYÜŞTÜR”
“HESAPLI BİR YÜRÜYÜŞTÜR”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşüne yönelik yaptığı açıklamada "Yürüyüşlerle, tehditle, hakaretle Türk yargısının kararlarını etkileyeceğini düşünenler ve yargıdan bu yöntemleri kullanarak istediği kararı alacağına inananlar, boşuna yoruluyorlar ve boşuna kendilerine zarar veriyorlar" dedi.  Ramazan Bayramı dolayısıyla memleketi Yozgat'ta bayramlaşma programına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşünü eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşünü samimi bulmayan Bozdağ yürüyüşün hesaplı yapıldığını belirterek şunları söyledi: "Yürüyüş birtakım hesaplarla yapılmıştır. Şu anda Türkiye cezaevlerinde pek çok tutuklu ve hükümlü vardır. Sadece bir kişi için yapılan bir yürüyüş. Bakıyorsunuz hesapları, kitapları başka. O nedir diye sorarsanız. Bir defa CHP’nin iç tartışmalarını bertaraf etme hesabı var. Dikkat ederseniz yürüyüşten önce kongre tartışmaları vardı, şimdi bu tartışmalar bitti. Kongrede tartışanlar da Kılıçdaroğlu'nun etrafında yürüyüşe geçti. Hesabın biri bu. Buradan bir netice almış gözüküyor. İkinci hesap ise Türkiye'nin uluslararası alanda aleyhine yürütülen kampanyalara destek vermek. Türkiye'nin aleyhine yürütülen irtibatsızlaştırma çalışmalarına destek vermek. Çünkü FETÖ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütleri ve Türkiye'nin yurt dışındaki görünürlüğünü Türkiye'nin aleyhine çevirmek. Türkiye'nin aleyhine kanaatler algılar oluşturmak ve hakikatlerin önüne gerçek olmayan algıları ikame etmek için büyük paralar harcıyorlar. Özellikle FETÖ hem siyasilere hem STK’lara hem de medya mensuplarına Türkiye'nin aleyhine açıklamalar yapmak için milyonlarca para harcıyor. Sonra da bu açıklamaları alıp başka yerlere gönderiyor. Bakın siz Türkiye’de her şey iyi diyorsunuz ama Türkiye bu. Kendi verdiği kendi yazdırdığı parayla haberleri daha sonra Türkiye’nin gerçeği gibi takdim ettiriyorlar. İşte bu yürüyüşte FETÖ'nün diğer Türkiye aleyhtarı çevrelerin yurt dışında Türkiye aleyhine algı oluşturma projelerine bir destek anlamı taşımaktadır. Oraya da bir katkı sunuluyor. Bir hesap da bu. Üçüncüsü ise 2019 seçimlerine dönük yüzde 49'u CHP'nin arkasında bir arada tutma bir arada birleştirme hesabı olduğunu görüyoruz. Bu hesap da tutmayacaktır. Çünkü CHP’nin arkasında böylesi bir durumla Türkiye'nin yüzde 51'ini böyle bir noktaya getirmek kolay değil. Çünkü Türk milleti sokakları kullananlara eylem yapanlara terör örgütlerinin eylem yöntemlerini, siyasi partilerini, muhalefet yöntemine değil dönüştürenlere prim vermediği Türkiye'nin geçmiş siyasi tecrübesiyle çok net bir şekilde ortadadır"

“YALAN SÖYLERKEN YÜZÜN KIZARMIYOR”
“YALAN SÖYLERKEN YÜZÜN KIZARMIYOR”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, "CHP Milletvekili Enis Berberoğlu yargılanırken cezaevinde kendisi için oda hazırlandığı" iddiasına yanıt verdi. Bakan Bozdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu, milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorsun. Yalanı söylerken de yüzün kızarmıyor. Böyle bir şey yok. Böyle bir şey olması da mümkün değildir" dedi. Ramazan Bayramı'nı Yozgat'ta geçiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ın Aydıncık ilçesinde vatandaşlarla bayramlaştı.Burada vatandaşlara seslenen Bakan Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun, Enis Berberoğlu yargılanırken Maltepe Cezaevi'nde odasının hazırlandığı iddiasına yanıt verdi. Bakan Bozdağ, "Sabah başka bir şey söylüyor, diyor ki 'Maltepe Cezaevi'nde oda hazırlanıyordu' diyor. 'İşte birisi gelecek ona hazırlık yapılıyor, belli ki ceza daha önceden ona hazırlık yapılıyor' diyor. Güya Enis Berberoğlu hakkındaki ceza çıkmadan cezanın ne olacağının bilindiğini ifade ediyor. Bakın, buradan çok net söylüyorum; Sayın Kılıçdaroğlu, milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorsun, yalan söylüyorsun. Yalanı söylerken de yüzün kızarmıyor. Böyle bir şey yok. Böyle bir şey olması da mümkün değildir. Bu, açık bir yalan, daha da ötesi çok açık bir iftiradır. Vatandaşı tahrik etmek için yapılan bir iftiradır" dedi. Berberoğlu'na verilen cezayı, kamuoyu gibi Adalet Bakanlığının da karar açıklandıktan sonra duyduğunu vurgulayan Bozdağ: "Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü de ondan sonra duydu. Birisi tutuklandığı zaman veya ceza aldığı zaman, ceza alırken cezayla beraber tutuklandıktan sonra nereye konulacağına ondan sonra karar verilir. Sayın Berberoğlu'nun nereye konulacağına, hakkında çıkan karardan sonra karar verilmiştir. Türkiye'nin cezaevlerinde yapılan çalışmaları veya olmayan şeyleri varmış gibi göstermek, başka alana doğru çarpıtmak ana muhalefetin liderine yakışmaz" şeklinde konuştu.

"ADALET MEŞRU ZEMİNLERDE ARANIR"

Yargıda Birlik Derneği'nin düzenlemiş olduğu iftar programına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Adalet sokaklarda değil, meşru zeminlerde aranır" dedi.  Yargıda Birlik Derneği tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde iftar programı düzenlendi. İftar yemeğine; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dernek üyeleri ile çok sayıda hukukçu katıldı. Düzenlenen programda konuşan Bakan Bozdağ, "Yargının vereceği kararların denetimi yine yargı içindedir. İtiraz yoluyla, temyiz yoluyla, bireysel başvuru yoluyla yargının verdiği kararları denetlemek mümkündür. Hiçbir hukuk devletinde yargının verdiği kararlar Ankara, İstanbul E-5 karayolunda yürüyerek denetlenmez. Sokakta denetlenmez. Hukuk devletleri buna izin vermez. Vermesi mümkün değildir. Ama maalesef burada Türk yargısını yıpratmak için çok zehirli bir dil kullanılmaktadır" dedi. Adaletin sokaklarda değil, meşru zeminlerde aranması gerektiğini vurgulayan Bakan Bozdağ, "Buradan bir kez daha söylüyorum, yargının siyasallaşmasından rahatsız olanlar, yargıyı siyasallaştırmak için her türlü yola başvurmaktan lütfen vazgeçsinler. Yargıyı siyasal emellerine ulaşmak için alet olarak kullanmasınlar. Parti içi tartışmaları sona erdirmek, Türkiye’de cephe oluşturmak maksadıyla Türk yargısını kullanmaya kimsenin hakkı yoktur. Adalet sokaklarda değil, adalet meşru zeminlerde aranır. Onun yeri de bellidir" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinden gönderilen ‘gizli’ ibareli yazının suç duyurusu olduğunun altını çizen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Cumhurbaşkanlığından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan bir yazı üzerinden ana muhalefet partisi yargıya emir ve talimat verildiğinden, yargıya müdahale edildiğinden bahsetti.

İSTİNAF MAHKEMELERİ  HAKKINDA DEĞERLENDİRME
İSTİNAF MAHKEMELERİ HAKKINDA DEĞERLENDİRME

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ:  "İstinaf Mahkemeleri önlerine gelen kararı incelerken, kararın esasını ele alıp, her yönüyle değerlendirme yaparak, birinci derece mahkemesi gibi karar verme yetkisine sahip" dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "İstinaf Mahkemeleri önlerine gelen kararı incelerken, kararın esasını ele alıp, her yönüyle değerlendirme yapıp, birinci derece mahkemesi gibi karar verme yetkisine sahip" dedi.  Adalet Komisyonu'nda konuşan Bozdağ, 'Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın; İstinaf Mahkemeleri başkan ve üyelerinin kendilerine ulaştırdığı teklif olduğunu belirterek, "İstinaf Mahkemeleri önlerine gelen kararı incelerken, kararın esasını ele alıp, her yönüyle değerlendirme yaparak, birinci derece mahkemesi gibi karar verme yetkisine sahip. 

CHP YOZGAT, ANKARA YOLUNDA
CHP YOZGAT, ANKARA YOLUNDA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat İl Teşkilatı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü'ne destek olmak için Ankara'ya gitti.  CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlatılan Adalet Yürüşüyü'ne CHP Yozgat İl Teşkilatı da destek verdi. Aralarında CHP İl Başkanı Abdullah Yaşar ve partililerin bulunduğu gurup ellerinde 'Adalet' yazılı pankartlarla Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi.